Kde jste: Hlavní stránkaPostřehy z webové analytiky – Testujete? Pak si dejte pozor na Seznam!

Postřehy z webové analytiky – Testujete? Pak si dejte pozor na Seznam!

Vydáno na blogu Digitální analytika, CRO a UX

Stále oblíbenější metodou vylepšování internetových stránek se stává testování. Ať už AB či MVT. Jak se však na toto testování dívají dva nejpoužívanější vyhledávače u nás - Google a Seznam?

Ze strany Googlu je testování povoleno především v případě, že testování probíhá pouze určitou dobu. Více najdete přímo v nápovědě Googlu.

Sama společnost Google poskytuje bezplatný nástroj pro provádění testování, tzv. Google Website Optimiser.

Přihlaste se na naše školení webové analytiky! Nabízíme vám kurz Úvod do webové analytiky a školení Google Analytics. Pro ty z vás, kteří již o webové analytice něco víte, máme školení Webová analytika pro pokročilé.

Jak se na testování dívá Seznam?

Představte si situaci, kdy chcete otestovat tři verze stránky: A) původní verzi, B) verzi s pozměněným textovým obsahem a C) pouze grafickou verzi s minimem textu. Nabízí se otázka, co se stane, pokud vyhledávací robot Seznamu (SeznamBot) uvidí variantu B a operátor Seznamu variantu C?

Jinými slovy, nebude Seznam klasifikovat testování jako nepovolenou praktiku, kdy je verze pro vyhledávač jiná než verze pro uživatele?

Tato „dvojitá kontrola“ ale není standardní, klasicky prochází weby pouze robot, jen v případě, že na vás upozorní konkurence pro ony „nekalé praktiky“, zkontroluje vám web i sám operátor. A zde na vás může čekat problém.

Pro spoustu českých e-shopů představují právě návštěvníci ze Seznamu majoritní část skutečných zákazníků, a kdyby byl takový e-shop jen na několik dní vyřazen z výsledku vyhledávání, může rovnou zavřít. A tak jsme tedy napsali operátorům pro fulltext na Seznamu a zeptali jsme se přímo jich.

Dostali jsme překvapivou odpověď: „Z pohledu Seznamu může (být) takovéto chování (testování tří různých obsahů stránky) klasifikováno jako cloaking. Našli jsme tedy prohlášení Googlu, jak se dívá na tuto problematiku on, a zaslali jsme ho opět na Seznam. Nikdo se nám neozýval a tak jsme opět urgovali o zaslání oficiálního stanoviska Seznamu.

Po dvou týdnech nám jejich admin zaslal oficiální vyjádření, které se nápadně podobá tomu z Googlu (naštěstí):

Pokud provádíte testování a nechcete, aby byl fakt, že je robotovi vydáván jiný obsah než části uživatelů, považován za cloaking, měly by stránky plnit následující podmínky:

  • Jednotlivé verze stránek by měly zachovávat podobný ráz a měly mít stejný význam.
  • Verze stránek, která je vydávána robotovi, je zároveň vydávána i určité skupině uživatelů. Pokud jsou různé verze vydávány různě velkým skupinám uživatelů, bylo by vhodné, aby robotovi byla vydávána ta verze, která je vydávána největší skupině uživatelů.
  • Nemělo by se jednat o dlouhodobý stav, testování by mělo mít jasný konec.
  • Stránka, která je vydávána robotovi, nesmí využívat dalších nevhodných a zakázaných optimalizačních technik – neměla by obsahovat výpisy klíčových slov, skryté texty, odkazy snažící se o nepřirozenou manipulaci s rankem apod.

Další řešení je samozřejmě dodávat na všechny IP adresy Seznamu (jak SeznamBota, tak zaměstnanců) jeden obsah. Otázka je, zda-li by to opět nebylo považováno za cloaking.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci