Kde jste: Hlavní stránkaJak se bránit pomluvám na internetu – 1. díl

Jak se bránit pomluvám na internetu – 1. díl

Vydáno na blogu Digitální marketing

Internet je nekompromisní a všechno je snadno k nalezení. Každý za sebou zanecháváme digitální stopu o sobě a často i o ostatních. V rámci aktuálního tématu zařazujeme první díl série článků na téma Jak se bránit pomluvám na internetu, který pro Strategii připravuje Robert Němec.

Pomluví-li vás v televizi, běží již další den jiné zprávy. Napíše-li o vás někdo něco negativního na internetu, může si každý pomluvy dohledat po dobu desítek let. A lidé si vyhledávají informace i o velkých firmách, aby zjistili, mají-li se stát jejich zákazníky.

Protože jsem v poslední době řešil pro klienty několik takovýchto případů (obranných i útočných), sepsal jsem své postřehy a doporučení, jak v případě takovéhoto negativního online public relations jednat.

V tomto díle si ukážeme, jak můžete zabránit tomu, aby se vyhledávačích objevovalo vaše jméno v negativních souvislostech. Ve druhém se dozvíte, jak se máte bránit na diskuzích, blozích a v sociálních sítích. Ve třetím si řekneme něco o motivaci útočníků a jak útokům předcházet.

Co udělat jako první věc

Stali jste se obětí pomluv na internetu. Musíte složit tým ze tří lidí: 1. právník – radí po právní stránce, píše výzvy a žaloby, 2. specialista na online PR – komunikuje s uživateli na diskuzích, blozích a dalších místech internetu; brání vás v sociálních sítích; ve spolupráci se SEO expertem píše články; má na starost likvidaci webů, kde se o vás negativně píše, 3. SEO konzultant – zajišťuje, aby se ve vyhledávačích objevovaly stránky s pozitivními informacemi o vaší firmě, a ty negativní naopak zmizely.

U náročnějších projektů figuruje navíc manažer, který řídí celý tým a komunikuje s klientem. V podstatě je třeba začít dělat všechno naráz, začněme třeba u práva. SEO konzultant a specialista na online PR objeví všechny stránky, které vás pomlouvají. Každý postupuje jinou metodou, proto je nechte pracovat oba.

Právník se na stránky podívá, zkontroluje je a pokusí se vyhledat škodlivý text. Právník Ronald Němec vyjmenovává případy, kdy text může poškozovat práva klienta: „Pomluva, ochrana osobnosti fyzické nebo právnické osoby, utajené informace, nekalosoutěžní jednání, ušlý zisk, nabádání k trestnému činu, neoprávněné nakládání s osobními daty nebo šíření lživých informací, které mohou vyvolat paniku.“ Právník připraví ke každému textu odůvodnění, vytiskne jej na hlavičkovém papíře, podepíše a orazítkuje, oskenuje a v PDF posílá vám a správci daného webu. Vytištěná výzva odchází správci webu běžnou poštou. Čím je právník slovutnější, tím má jeho slovo větší váhu.

Na tyto případy ale raději najímejte specialisty na IT a internetové právo a ochranu osobnosti. Někteří známí právníci si s podobnými případy nevědí rady a nemají pro ně zaběhané postupy. Specialista na online PR dodá právníkovi e-mailové adresy, na které se mají žádosti odeslat. Dále provádí zálohu uvedených stránek (doporučuji uložit jako printscreen, webová stránka kompletní a všechny soubory). U závažných případů je možnost notářského osvědčení, které stojí přibližně 5000 Kč.

Bráníme se ve vyhledávačích

Nyní musíte zajistit, aby se ve vyhledávačích neobjevovaly stránky s pomluvami vaší firmy.

SEO konzultant má za úkol vybudovat vám ve vyhledávačích hradby . Tedy zajistit, aby se na webu objevilo dvacet až třicet nových stránek s vaším jménem, každá jinde, které se budou zobrazovat na prvních místech ve vyhledávačích.

Nakupujeme PR články

Nejrychleji dostanete do vyhledávačů svou firmu v pozitivním světle nakoupením PR článků.

SEO konzultant zjistí, které weby jsou nejrychleji indexovány a kvalitně optimalizovány pro vyhledávače.

Následně nakoupí potřebné PR články. Doporučuji jich nakoupit deset, cena za deset se pohybuje okolo 100 000 Kč. Při nákupu je třeba domluvit se s vydavatelem na tom, aby PR článek zůstal navždy v archivu a byl i snadno dohledatelný. Je jedno, jakou návštěvnost má daný web. PR články nyní kupujete kvůli vyhledávačům.

SEO konzultant napíše PR články (pozor, každý musí být jiný) optimalizované na jméno vaší firmy, produktu atd. Články by měly být neutrální nebo lehce pozitivní. Ideální je, můžete-li se pochlubit oblíbeností u zákazníků (ale prokazatelně). Kauzu nezmiňujte. Tu musíte přestát.

SEO konzultant navíc PR články prolinkuje, aby se navzájem posílily ve vyhledávačích.

Budujeme mikroweby

Kromě PR článků SEO konzultant vybuduje několik mikrowebů, které opět naoptimalizuje na vaše jméno. Můžete využít i vaše současné weby, stejně jako např. vaši inzerci na personálních webech.

S obsahem mikrowebů se nemusíte zase tak trápit. Přinejhorším zkopírujete výroční zprávu. Váš SEO konzultant už bude vědět, jak ideálně takové mikroweby vyrobit a dostat do vyhledávačů.

Odstraňujeme závadné weby

Budete se divit, ale jde to. Pokud se jedná opravdu o pomluvu, smaže webmaster daného webu pomlouvačnou stránku, blog, diskusi atd.

Mám velmi dobré zkušenosti s Libimseti.cz i se Seznamem (Sblog.cz). Odstranění blogu na Sblogu trvalo asi 15 minut, z toho deset minut jsem čekal, než se spojím s operátorem. U Libimseti.cz počítejte s jedním až třemi dny.

Právník Ronald Němec vysvětluje, proč by měl webmaster danou stránku odstranit: „V případě trestněprávní záležitosti má každý povinnost mimo jiné zabránit trestnému činu, pokud se děje. Jakmile upozorníte web na páchání trestného činu a web neučiní vše, aby došlo k odstranění závadného textu, může se jednat o podílení se na trestném činu, o spolupachatelství, o nepřekažení trestného činu nebo o porušení vnitřních podmínek, za jakých má web právo na provoz.“ Proto je dobré podat nejprve na policii oznámení o spáchaní trestného činu (stačí na neznámého pachatele) a při komunikaci se správci webů již uvádět konkrétní číslo, pod kterým je případ projednáván.

V občansko- nebo obchodněprávní záležitosti by byl správce povinen odstranit stránku až po vynesení rozsudku. „Šlo by o zdlouhavou věc. Někdy však stačí jen podání žaloby, žalovaný se lekne, text sám stáhne a žalobce může žalobu vzít zpět,“ vysvětluje Němec. A i když nebudete žalovat přímo správce webu, bude mu soudní spor dělat jenom problémy. Což si mnoho lidí rozmyslí…

Odstraňujeme závadné weby z výsledků vyhledávání

I to překvapivě jde. Nejprve se ale musíte snažit o kontakt se správcem webu.

Následně požádejte Google o výmaz pomocí nástrojů pro webmastery. Na druhou stranu musíte počítat s delší dobou na vyřízení. Např. jeden požadavek jsem odesílal 15. srpna a 24. srpna ještě nebyl vyřízen. Jiný případ jsem zadával 22. srpna a 24. srpna již vyřízen byl.

U Seznamu se spojíte s operátorem a domluvíte se individuálně.

 

Původní článek vyšel na webu Strategie.cz:
Jak se bránit pomluvám na internetu – 1. díl

Stali jste se obětí pomluv na internetu a nevíte si rady? Naše internetová reklamní agentura RobertNemec.com vám může pomoci. Kromě dalších služeb zajišťujeme i Online Reputation Management (ORM), jehož cílem je, aby se o vás na internetu psalo co nejvíce pozitivně a naopak negativní informace byly smazány.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Dobry vecer, jste vybornej, ctivej a srozumitelnej. Diky za osvetu, kterou realizujete, pokud vam mohu byt jakkoliv napomocen, dejte vedet. Martin J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci