Kde jste: Hlavní stránkaPřehled nejdůležitějších změn na sociálních sítích

Přehled nejdůležitějších změn na sociálních sítích

Vydáno na blogu Twitter, Digitální marketing

Včera není dnes. V prostředí sociálních sítí, jako jsou Facebook, Twitter, Google+ nebo Instagram, to platí dvojnásob. Jaké velké změny se udály za posledních několik měsíců a co nás čeká v nejbližší budoucnosti? Přinášíme přehled největších novinek v druhé polovině roku 2012 a první informace o budoucí podobě Facebook Timeline.

Facebook offers

Facebook

Králem sociálních sítí je pochopitelně Facebook. A klíčem k Facebooku je zase Edge Rank, ve kterém dělá Facebook každou chvíli novou změnu. Jedna z těch zásadnějších přišla v říjnu, kdy Facebook relativně zvýhodnil textové příspěvky před fotkami. To se týkalo zejména dosahu (reach). Avšak fotky pravděpodobně vtahují do dění (engagement) pořád více nežli text. Stará mantra o tom, že klíčem k úspěchu na Facebooku jsou fotky, byla ale narušena.

Další novinkou je funkcionalita pro firemní stránky – Facebook Offers. V podstatě jde o slevové kupony nebo jiné nabídky jako třeba „1+1 zdarma“, které firmy mohou na Facebooku nabízet. Nabídky se zobrazují jen lidem, kteří se stali fanoušky dané stránky.

Facebook tuto funkcionalitu zavedl proto, aby lidé měli další důvod likovat nové stránky. Neujala se ale asi tak, jak si Facebook představoval. S malou výjimkou stránek fastfoodů ji v podstatě není vidět.
Facebook Offers

Na mobilní verzi Facebooku je v menu nová položka „Nearby“ (kterou z nějakého důvodu Facebook zatím nepřeložil). Podniky si můžete prohlédnout na mapě nebo vybrat ze seznamu podobným způsobem jako na sociální síti Foursquare.

Pro využití této funkcionality ze strany firmy je potřeba, aby měla v profilu vyplněnou adresu. Z uživatelské strany je potom zapotřebí umožnit Facebooku sledovat vaši polohu. To si můžete zapnout v nastavení aplikace na vašem chytrém telefonu.
Facebook Nearby

Velkou novinkou v oblasti reklamy je možnost cílit na konkrétní seznam osob, které identifikujete pomocí emailových adres nebo telefonních čísel.

V kombinaci s vaším seznamem můžete používat i standardní cílení Facebooku podle demografických charakteristik, zájmů, liků apod. Můžete tak například uploadovat seznam vašich zákazníků a z něj potom vybrat třeba jen ženy nad 45 let.

Kombinace těchto dvou přístupů výrazně zvýší efektivitu reklamy jak dosažením větší elevance pro uživatele, tak snížením nákladů. Konkrétní cílení je možné provádět pomocí Facebook Power Editoru.
Facebook Power Editor

Dlouho očekávaná funkce se dočkali i všichni narcisti. Kdo touží po pomíjivé slávě na sociálních sítích, má nyní možnost platit za to, aby byl více vidět. Facebook v průběhu roku 2012 postupně zavedl funkci „Promote“ pro osobní profily, která ke konci roku dorazila i do České republiky.

Nyní je možné utrácet peníze za to, aby se kamarádům naše příspěvky zobrazovaly častěji, než je podle základního algoritmu přirozené. Funkce je dostupná z Timeline a funguje podobně jako její předobraz na firemních stránkách. Zaplatíte několik desítek korun za to, aby více vašich přátel vidělo váš post ve svém newsfeedu.

Na druhou stranu takto propagované posty budou označené jako „Sponsored“, takže bystřejší uživatelé si všimnou, že jste za jejich zviditelnění zaplatili.
Facebook Promote umožňuje zviditelnit vaše příspěvky ve feedu přátel

A na co se můžeme na Facebooku těšit do budoucna? Určitě na mnoho. Facebook je známý tím, že něco mění téměř neustále. Nejčerstvěji se na uživatelích z Nového Zélandu testuje nový vzhled Timeline. Hlavní rozdíl by měl být v tom, že posty se budou opět (jako před dvěma lety) zobrazovat jen v jednom sloupci, a tak uvidíme klasický formát fotek dvě ku třem oproti současnému čtvercovému zobrazení. Zároveň ale zůstane v pravé části užší sloupec na zobrazování přátel, liků a dalších aktivit na Facebooku.

 

Twitter

Dvojka mezi sociálními sítěmi zdaleka nemá tolik změn jako Facebook. Tou nejvýraznější z poloviny minulého roku byla změna zobrazování profilových obrázků. Podobně jako na Facebooku teď máte obrázky dva. Jeden thumbnail pro portrét nebo logo a jeden větší pro dokreslení profilu. Oba se zobrazují jak na webu, tak na mobilních aplikacích.
Twitter nyní umožňuje dva typy fotek - na profil a na pozadí

Na podzim se na Twitteru udála jedna pro uživatele spíše nešťastná změna. Twitter se nepohodl s Instagramem, následkem čehož už ve feedu Twitteru nejde přímo zobrazit fotky sdílené z Instagramu. Pokud chcete nyní vidět fotku, kterou váš kamarád sdílel na Twitter z Instagramu, je potřeba se prokliknout přímo na stránky Instagramu.

Google+

Asi ta nejvýznamnější novinka ohledně Google+ je podstatná zejména pro autory píšící na web a paradoxně nesouvisí přímo se změnou Google+ jako takového. Google zjednodušil používání Google Autorship. Google+ tím nabývá na významu, protože je to místo, kde si můžete nastavit, na které stránky přispíváte. Všechen obsah, který produkujete na webu, se tak organicky propojuje s vaším profilem na Google+.

Nastavit si správně Google Autorship je pro vás výhodné proto, že si jednak přisvojíte obsah, který jste napsali (to se hodí obzvlášť těm, kteří mají na internetu aktivní osobu stejného jména), a ve výsledcích vyhledávání u vašich článků se bude zobrazovat vaše jméno a fotografie. To zvyšuje proklikovost těchto postů.
Výsledky vyhledávání se správně nastaveným Facebook Autorship

Autorství si nastavíte ve dvou krocích. Nejdříve ověříte svou emailovou adresu tady a potom na profilu v Google+ v záložce „about“ přidáte webové stránky, na které přispíváte.
Nastavení míst, kam přispíváte, v Google Plus

Další novinkou na Google+ je funkcionalita komunity (Communities). Najdete ji v levém sloupci. Svou strukturou komunity připomínají skupiny na Facebooku. Založením komunity můžete podporovat aktivitu fanoušků vaší značky. V českém prostředí to ale zatím vzhledem k nízkému počtu aktivních uživatelů Google+ moc použitelná funkcionalita nebude.

Instagram

Kromě toho, že fotky Instagramu se už nezobrazují ve Twitter feedu, jak jsem psal výše, se uživatelé této sítě dočkali i jedné potěšující novinky. Před dvěma měsíci Instagram, který původně vznikl jako mobilní aplikace, spustil webovou verzi. Fanoušci si tak mohou prohlížet profily a fotky uživatelů přímo ze svého prohlížeče na velkých monitorech.

Instagram přitom využil fotek samotných uživatelů, takže není potřeba nahrávat žádný další obrázek. Nahoře každého profilu je automaticky generovaná a proměnlivá koláž z nejlepších fotek daného uživatele.
Takto vypadá Cover Photo ve webovém rozhraní Instagramu

Co nás na sociálních sítích čeká v roce 2013?

Většina predikcí pro rok 2013 se shoduje na stejném trendu: stále větší důraz bude kladen na mobilní zařízení a stále lepší spjatost se sociálními sítěmi kdekoliv a za pohybu. S tím se jistě vystupňuje tlak na větší výnosnost reklamy na mobilních zařízeních, která zatím za reklamou na počítačích zaostává. Zřejmě tak ve svých mobilech a tabletech uvidíme spoustu vylepšení vykoupené větším zobrazováním reklamy.

Jaké změny na sociálních sítích očekáváte v roce 2013 vy?

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci