Kde jste: Hlavní stránkaÚdaje (not set) v přehledech Google Analytics

Údaje (not set) v přehledech Google Analytics

Vydáno na blogu Digitální analytika, CRO a UX

S údajem (not set) se uživatelé Google Analytics setkávají v přehledech téměř denně. Ne vždy je ale snadné tento údaj správně interpretovat. Někteří uživatelé si s ním nedokáží poradit vůbec. Jedná se o chybu v nastavení analytik, nebo to znamená něco jiného?

(not set) se v podstatě objevuje ze dvou základních důvodů. Prvním důvodem je chybné označení kampaní a druhý důvod je, že to tak má být a stačí pouze správně interpretovat data. Podívejme se na problematiku trochu blíže.

Přihlaste se na naše školení webové analytiky! Nabízíme vám kurz Úvod do webové analytiky a školení Google Analytics. Pro ty z vás, kteří již o webové analytice něco víte, máme školení Webová analytika pro pokročilé.

Problém s označováním kampaní

Nejčastěji se údaj (not set) objevuje v přehledech, které obsahují data s informacemi o kampaních, např. Překryvná data mapy nebo Kampaně. (not set) v tomto případě nejčastěji znamená, že nemáte nastaveny všechny parametry kampaně, jako jsou Obsah kampaně či Termín kampaně.

Pokud se vám v přehledech kampaní stane, že Kampaň se vám zobrazuje, ale detailnější informace jako je Obsah reklamy zobrazena není, zřejmě jste při značkování kampaní zapomněli vyplnit tento údaj.

Co znamená údaj

Pokud tedy preferujete ruční označování kampaní, používejte nástroj pro tvorbu URL adres speciálně určený pro Google Analytics. Jedná se o Google Analytics URL Builder.

Jestliže ke správě kampaní používáte systém AdWords a máte jej propojený s Google Analytics, informace do kampaní se automaticky importují do přehledů Analytics, pokud si zapnete funkci automatického označování.

I v případě zapnutého automatického označování jsem se již ale setkala s případem, kdy se (not set) stále vyskytovalo v přehledech. Po pátrání po příčině problému s odborníky ze společnosti Google jsme zjistili, že informace související s AdWords se při přenosu do Analytics jednoduše mohou „ztratit“, i když je adresa URL správně přirazená automatickým označováním. V tomto případě existuje jediné řešení: zakázat funkci automatického označování a místo toho používat výše zmíněný URL Builder.

Problém se správnou interpretací dat

V některých případech není (not set) důsledkem neoznačené kampaně, ale má svou vlastní vypovídací schopnost. Ukažme si to na příkladu.

Chcete například zjistit, přes jaká klíčová slova chodí na vaše stránky lidé z České republiky. Vyberete si záložku Návštěvníci – Překryvná data mapy a zvolíte Czech Republic, Rozměr: Klíčové slovo. Údaj (not set) v tomto případě uvidíte téměř pokaždé, neboť znamená, že tito návštěvníci přišli na váš web přímo nebo přes odkazující zdroje. Tedy nezadali klíčové slovo.

Vysvětlení údaje

Pokud v tomto přehledu navíc vyberete z nabídky Kampaň, uvidíte, z které kampaně a přes jaké klíčové slovo k vám návštěvníci chodí.

Můžete se setkat s reportem, který vypadá podobně jako na následujícím obrázku.

V prvním řádku reportu je místo údajů o klíčovém slovu a kampani údaj (not set). Neznamená to, že jste špatně označili parametry kampaně, ale že těchto 5 016 návštěvníků nepřišlo na stránky ani přes kampaň, ani přes klíčové slovo. Může se jednat například o návštěvníka, který na stránky přišel přes odkaz.

Ve druhém řádku reportu je již vidět konkrétní klíčové slovo, ale chybí údaj o typu kampaně. Tento údaj opět stačí pouze správně interpretovat. To znamená, že návštěvníci k vám přišli přes klíčové slovo, které ovšem nesouvisí s kampaní.

Jak rozumět údaji not set u dat z Google AdWords.

Jak poznáte, že jde o špatně označené kampaně nebo jen neumíte data interpretovat?

Stoprocentní návod, jak od sebe odlišit (not set) vzniklé v důsledku neoznačených kampaní a (not set), které je „správně“, neexistuje. Záleží na vaší intuici a konkrétních případech.

Většinou ale platí, že pokud se (not set) objeví v přehledu Zdroje provozu – Kampaně a jiných, kde často narazíte na název konkrétní kampaně, ale informace o klíčových slovech nebo obsahu kampaně již není dostupná, bude problém souviset s nedostatečným označením kampaní.

Pokud na tento údaj narazíte kdekoli v jiných přehledech, ve kterých často ani nelze vybrat možnost Kampaně, je s velkou pravděpodobností problém v interpretaci dat.

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.
Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci

Chcete být chytřejší?

Vyplňte prosím svojí pracovní e-mailovou adresu a my vám každé dva týdny pošleme newsletter s tím nejlepším obsahem.