Kde jste: Hlavní stránkaJak ovlivňuje množství textu na obrázku výkonnost reklamy na Facebooku?

Jak ovlivňuje množství textu na obrázku výkonnost reklamy na Facebooku?

Vydáno na blogu Facebook, Social media marketing

Facebook říká, že u reklam spuštěných na Facebooku, na Instagramu a v Audience Network kontroluje množství textu v obrázcích. Podle výsledků této kontroly pak reklamy s větším množstvím textu v obrázcích ukáže menšímu počtu lidí (pokud nezískají nárok na udělení výjimky). Je to však pravda?

Abychom zjistili jak je to ve skutečnosti, provedli jsme malý experiment. V oficiální nápovědě Facebooku se dočtete, že systém rozlišuje čtyři úrovně verbalizace obrázkových reklam. Od úrovně „OK“ až po množství textu „Velké“.

Tato metoda hodnocení obrázků platí od roku 2016, kdy Facebook ukončil platnost starého pravidla 20 % textu. To bylo ještě přísnější. Reklama, která obsahovala více než 20 % textu na obrázku, nebyla schválena. Kolik textu obsahuje vaše reklama si můžete vždy rychle ověřit v nástroji, který je k tomu určený.

Jak jsme testovali

Pro testování jsme vyhotovili čtyři bannery, které nástroj pro kontrolu reklamy vyhodnotil dle očekávání. Máme tedy všechny možné úrovně množství textu v obrázku.

Tyto reklamy jsme spustili souběžně v jedné kampani, v samostatných sestavách, se stejným rozpočtem, na stejnou cílovou skupinu a na stejné časové období. Reklamy mířily všechny na stejnou landing page a jako účel reklamní kampaně byla zvolena návštěvnost. Jedinou odlišností tedy bylo množství textu na obrázcích.

Výsledky

Facebook říká, že čím více textu na obrázku v reklamě je, tím menší bude její dosah. Nás bude mimo dosahu zajímat také zobrazení, počet kliknutí a CPC.

Pokud přihlédneme k výsledkům, nemůžeme souhlasit s tím, že úměrně k narůstajícímu množství textu klesá dosah reklamy. Srovnáme-li oba extrémy, je zhoršení u převerbalizované reklamy ve všech sledovaných ukazatelích zřetelné. Pokud však vezmeme v úvahu všechny čtyři reklamy, dostaneme jiné výsledky. Z našeho testu se jako nejlepší varianta ukázala reklama s nízkým množstvím textu na obrázku a pravděpodobně bychom ji nechali běžet po zbytek reklamní kampaně.

Co si z experimentu odnést

Až budete příště grafikovi vracet jeho bannery k přepracování kvůli tomu, že v nástroji pro kontrolu překrytí textem nesvítí zelené „OK“, zamyslete se, jestli je to nutné. Může se stát, že těch pár slov navíc bude pro uživatele tak zásadních, že díky nim reklamě lépe porozumí. Pokud reklamě lépe porozumí a budou na ni více klikat, může to pozitivně ovlivnit skóre kvality reklamy, díky kterému bude mít lepší dosah.

A to hlavní, vždy je důležité testovat. Vyrobit dvě varianty bannerů není nikterak náročné, ale ve výsledku může vydělat či ušetřit spoustu peněz. Proto na to při spouštění další kampaně na Facebooku myslete a otestujte, co bude zrovna vám fungovat nejlépe. Pokud si v placené reklamě na Facebooku ještě nejste jistí, nebo chcete prohloubit svoje znalosti, vyzkoušejte naše školení placené reklamy na Facebooku.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

 1. Díky za skvělý experiment a článek! Myslím, že je obtížné takto něco jednoduše srovnat, když dosah reklam je také ovlivněn engagementem. Množství textu, jeho čitelnost, kreativa reklamy zkrátka ovlivňuje způsob, jak na reklamu budou reagovat/klikat uživatelé, a tím pádem to -ještě-
  ovlivní dosah. V základu bude dosah zřejmě vycházet z něčeho postaveného na množství textu v obrázcích, ale engag. na to má ještě další -podstatný- vliv jak je vidět z testu. Ten vzorec dosahu na pozadí bude zkrátka komplikovanější :-). Mějte se krásně

 2. Dobrý den, Stanislave,

  to je přesně to, co jsem rád, že na to experiment poukázal. Není to tak jednoduché, abychom si řekli „Je tam moc textu, to nebude fungovat.“

  Může to být zároveň pádný argument pro klienta, proč chceme opravdu vyhotovovat více variant bannerů a že testování má stále svůj smysl.

  Díky za komentář!
  A.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci

Chcete být chytřejší?

Vyplňte prosím svojí pracovní e-mailovou adresu a my vám každé dva týdny pošleme newsletter s tím nejlepším obsahem.