Kde jste: Hlavní stránkaLinkbuilding je jako balení holek – když za ně musíte platit, snižujete hodnocení obou stran

Linkbuilding je jako balení holek – když za ně musíte platit, snižujete hodnocení obou stran

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Často se nás klienti ptají, proč je špatné si zpětné odkazy kupovat, ale proč je dobré platit za kvalitní linkbuilding. Zde je odpověď:

Vyhledávače se na budování odkazů (linkbuilding) dívají jako na balení holek.

Dušan Janovský ze Seznamu mi k tomu napsal: „Souvisí to s konceptem, kterému se v
ekonomii říká drahá signalizace. To, že na tebe někdo odkazuje, je signál. Je pro tebe tím dražší ho sehnat, čím horší máš obsah.

Na dobrý obsah se odkazy shánějí snadno jak přirozeně, tak ukecáváním (a vyhledávač chce odlišit dobrý obsah od špatného). Dokud do toho nevstupují peníze, tak tenhle koncept drahé signalizace funguje dobře. Ve chvíli, kdy se za odkazy platí, tak se kvalita téhle signalizace výrazně zašumí (neříkám, že neexistuje ani potom).“

(Podívejte se, jak to řešil Google v roce 2011.)

Pojďme si to rozebrat postupně:

1. Jste zajímaví(á, ý)

Nejlepší postup, ať už se jedná o web, ženu nebo muže. Úkolem SEO agentury, jako je třeba ta naše, je upravit váš web – kvůli budování zpětných odkazů! – takovým způsobem, aby si jej lidé oblíbili a rádi na něj odkazovali.

Jak udělat web sexy? Je to úplně stejné, jako u lidí:

  • Jak vypadá?
  • Je chytrý? (Jaký má obsah?)
  • Jaký mi přináší prospěch?
  • Co dokáže? (Jaké má funkce)?
  • Je „easygoing“? (Je ovládání pohodové)?
  • Je s ním zábava? (Trávím tam rád mnoho času?)
  • Je mi s ním příjemně? (celková user experience)

Bazální otázka je, ať už se jedná o muže, ženu nebo web, pak zůstává: „Chci s ní(m) být co nejvíce?

Lidé takto poznávají, zda je to ten pravý/pravá. Vyhledávač takto pozná, zda je to ten pravý web pro toho konkrétního uživatele.

(Kdyby vyhledávač mohl, velmi rád vám najde partnera – včetně toho, že by zjistil, kdo se k vám nejvíce hodí.)

Neuvěřitelnou výhodou webu ale je, na rozdíl od lidí, že se o něj dokážete rádi – až s nadšením – podělit s ostatními. Vlastně vy chcete, aby i ostatní s ním trávili co nejvíce času. A tak na něj odkazujete: ze sociálních sítí, diskuzí, blogů… (proto také Google spustil Google+).

Všimněte, že na rozdíl od bodu tři (viz níže) nejde ani tak o nějaké kosmetické změny. Ale že musí jít o radikální proměnu (která se ale vyplatí).

2. Dokážete to ukecat

Zde se jedná o aktivní linkbuilding, který se extrémně prolíná s public relations. Vytváříte si vztahy v komunitě lidí, kteří píší na stejné téma, jako vy. Je jedno, zda se jedná o novináře, bloggery, influencery nebo někoho jiného. Následně se s nimi domluvíte, že na vás vytvoří odkaz. Anebo je přemluvíte během pěti minut.

(Proto se v naší internetové agentuře vždy snažíme, aby měl link-builder vztahy v komunitě, ze které chce získat kvalitní odkazy. Což samozřejmě někdy může zabrat mnoho času.)

Je to různé, jako u dívek: některou musíte přemlouvat dlouho, jinou krátce (přičemž korelace mezi dobou ukecávání a výsledkem je, pokud vůbec nějaká, tak velmi slabá :-)). Nicméně pro jistější výsledek „toho, co se vám honí hlavou“ je vždy lepší dlouhodobý vztah – u dívek i u odkazů.

(Opět z praxe naší agentury: Neříkáme dopředu, kolik vytvoříme zpětných odkazů. Někdy nám vybudování jednoho kvalitního odkazu zabere pět minut, jindy zase pět hodin.)

A podobně jako u dívek můžete použít mnoho věcí: je dobré vědět, koho oslovit, kdy oslovit, jak oslovit, co říkat, jak argumentovat atd. Ale i zde platí, že když jste zajímaví(ý), snáze někoho ukecáte. Pokud nejste, musíte se více snažit.

I u ukecávání můžete použít různé triky: nabídnete drink, „nejlepší výhled na noční Brno“ nebo napsání článku (první dva typy se hodí na dívky, poslední na odkazy – aby to někdo nepopletl. ;-) Nicméně, nabídnete-li mi kvalitní relevantní odkaz výměnou za nejlepší výhled na noční Brno, jistě se domluvíme. ;-))

A ještě jedna zde platí v SEO i balícím světě: známost – zná-li vás dotyčný(á), snáze na vás odkáže nebo se s vámi seznámí. Proto se většinou vyplatí nejprve navázat příjemný kontakt a až pak žádat o odkaz nebo balit. Navíc to dokonce může dopadnout tak, že na vás člověk bude odkazovat sám nebo vás dívka začne balit. Ale neznámého kluka holka balit nezačne.

Odkaz je potvrzením vztahu. Nejprve budujte vztahy, pak odkazy.

3. Používáte různé triky

Klasickým příkladem je linkbaiting. Vytvoříte nějaký trik, kterým nalákáte pozornost – ať už dívek, nebo u těch, kteří na vás budou odkazovat.

U triků je třeba rozlišovat, zda se jedná o chytrý, nebo podvodný trik.

Podvodný trik působí na odkazovatele i dívky krátkodobě – a to proto, že ze sebe děláte něco jiného, než co jste. Jako třeba v tomto videu:

(A to bych chtěl vidět, když se dotyčná žena u toho muže vzbudila – jaký má asi byt?)

Odkazovatel i žena po čase podvodný trik prohlédnou. A ztratí o vás zájem. Ale v životě i na webu potřebujeme trvalou pozornost, ne něco krátkodobého.

Proto je lepší používat chytré triky. Chytrý trik je takový, že ať už si jej protistrana připustí, nebo ne, necítí se zneužitá. Naopak může dotyčného za ten trik ocenit. Ba dokonce se jí může líbit to, co druhý (ať už je to web nebo muž) dělá.

Když za odkazy nebo dívky platíte, snižujete hodnotu obou stran

Jako se mezi lidmi říká: „Je to takový ubožák, že si musí dívky platit.“ Ať už jako pro sti ttu tky (rozděleno a zkomoleno kvůli vyhledávačům), nebo že si kupuje jejich pozornost dárky, dovolenými a jinými drahými věcmi. Samozřejmě, že i o té ženě si ostatní myslí negativní věci.

Muž sám se takto shazuje, protože říká, že žádná žena s ním nechce trvale být. Všimněte si toho jemného rozdílu: Žena může chtít být s mužem, protože umí vydělávat peníze. Je to ale proto, že ten muž je kvalitní, ne proto, že má peníze (ti, kdo vyhrají peníze v loterii, mají často velmi hořký osud).

I kdyby měla žena jenom tento důvod, proč být s mužem, nemá to navíc takový negativní dopad na její psychiku, jako když je s mužem jenom proto, že si ji „vydržuje“. Ona ale navíc nechce s mužem trvale být, chce si jenom užívat.

Podobně společnost může mít hodně peněz, ale jenom málo lidí chce na jejím webu trávit čas (nebo na něj odkazovat). Protože není kvalitní.

Pokračujme ale v popisu kupování si dívek: Nejenom, že se společnost dívá na takového muže „skrz prsty“, ale dívá se tak i na tu ženu.

Proto vyhledávače penalizují a banují i weby, ze kterých se odkazuje za peníze, a to i když se jedná o prominentní weby.

Říkají něco ve stylu: „Ten/ta jde s každým za peníze. Ten na trhu webů/vztahů není kvalitní. Nebo snad má normální člověk zájem o web/ženu, která „jde s každým“?“ A pokud se zapojíte do nějaké SEO lišty, vyhledávač říká něco ve smyslu: „Ten/ta je úplně blbý(á), protože se dá dohromady okamžitě s každým, bez ohledu na jeho kvalitu. Asi je hodně zoufalý(á).

To, co funguje ve společnosti, funguje i ve vyhledávačích. Protože vyhledávače jsou součástí a odrazem společnosti.

Ať už se jedná o trh partnerských vztahů nebo trh webů, vždy hledáme toho, s kým chceme být – a chceme to/tu/toho nejkvalitnější(ho). Vyhledávače nám umožňují snáze najít to, s čím chceme být.

Proto je vždy lepší investovat do toho, abyste byl kvalitní muž, žena nebo web (pasivní linkbuilding), případně oslovovat (aktivní linkbuilding). Při aktivním linkbuildingu máte navíc více šancí získat to (tu), kterého/kterou chcete.

Pasivní linkbuilding je, když dívky poznají, že jste kvalitní muž. Aktivní linkbuilding je, když je sami oslovujete. Kupování si zpětných odkazů je jako kupování si „vy víte koho“.
Investujete-li do dívek ve veřejných domech, je to jednorázové vydání peněz, které vám v budoucnosti více pozornosti nepřinese.

Koupíte-li si zpětný odkaz, musíte za něj platit stále a stále a stále – a nijak se na to nemůžete spolehnout. Jednorázově je to levnější, ale dlouhodobě ne. Jako v tomto domě. Získáte-li kvalitní odkaz přirozenou cestou, je pravděpodobné, že vám bude přinášet hodnotu dlouhá léta – a zadarmo. Je to jako se ženami.

Linkbuilding (tvorba zpětných odkazů) Partnerské vztahy
Pasivní linkbuilding Kvalitní osobnost
Aktivní linkbuilding Kvalitní komunikační schopnosti
Linkbaiting Triky na holky
Placení za zpětné odkazy Kupování si „vy víte koho“

Závěrem si říkám, zda PPC reklama není „vy víte co, ale já to zde nemohu použít, protože je to poison word/stop word„. :-) Kupujete si pozornost, ne? :-)

Ve skutečnosti tomu ale tak není: PPC reklama je jako placení za dohazování. Může to fungovat. Dohazovač se musí snažit zajistit dívku, se kterou budu spokojený. Jinak si již příště jeho služby neobjednám.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci