Kde jste: Hlavní stránkaKolik stojí nízká cena?

Kolik stojí nízká cena?

Vydáno na blogu Jak se žije v reklamní agentuře

Truhlář z IKEA mi přišel smontovat skříň. Když jsem si totiž před lety smontovával komodu sám, dopadlo to jako u mnoha firem:

„Přeci nebudeme někomu platit, když si to můžeme udělat sami.“ No, montoval jsem tu komodu dva večery. Truhlář mi smontoval skříň během hodiny.

Tedy, i kdyby byla moje hodinová sazba čtyřikrát nižší než ta truhlářova, v reálu by byl on levnější. Přesto se mnohé firmy dívají hlavně na hodinovou sazbu.

Přitom je jasné, že expertovi bude daná práce trvat často násobně rychleji než začátečníkovi.

Když už u mne truhlář byl, nezdály se mu dveře u mé jiné skříně. Tu mi montoval před lety známý.

Truhlář zjistil, že ty dveře jsou úplně špatně sestaveny. A jsou již odřené, jak se odírají přejížděním přes sebe (to se nemá vůbec dít). Dohodli jsme se, že u mne zůstane další hodinu, aby je dal dohromady. Po pěti minutách ale přišel s tím, že hlavně dole jsou už úplně zničené špatným sestavením a následným používám. Muselo by se to odřezat. Nedá se s tím nic dělat. Jedině koupit nové za 6 000 Kč.

Takže zase jsem před lety postupoval jako mnohé firmy: „Frantu známe a navíc je levný.“ Pak ale Franta napáchá takové škody (kterých si třeba nikdo zpočátku nevšimne), že to mnohonásobně převýší, kolik jste mu zaplatili.

Nikdy si tedy nevybírejte někoho jenom proto, že je levný a vy jej znáte (hlavně když pořádáte tendr na reklamní nebo digitální agenturu). Vždy chtějte vědět, kdo konkrétní bude na zakázce pracovat, co mají ti lidé za sebou a jaké mají zkušenosti.

Jedná-li se o firmu, vždy chtějte kontakt na konkrétního člověka, který pro vás bude pracovat. Seznamte se osobně se všemi členy týmu, který pro vás bude pracovat ještě před tím, než podepíšete smlouvu. Popovídejte si s nimi.

Třeba mnohé agentury dělají to, že výběrové řízení vyhraje nějaký skvělý account, ze kterého jste nadšeni. Ale ten pak onu práci zadá nějakým juniorům, kteří nic neumí. Řešením je tedy chtít znát konkrétní jména týmu a pak komunikovat napřímo s jednotlivými pracovníky agentury (aby se nestalo, že vás v reálu budou mít na starosti nějací junioři, ale agentura je schová za accounta, „přes kterého musí všechno jít“).

V naší agentuře moji kolegové napřímo komunikují s klientem. Což navíc urychluje komunikaci.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Ze zkušenosti: Podívejte se pořádně do smlouvy s agenturou, co se stane v případě odchodu „vašeho člověka“. Jak to bude agentura řešit?

    Druhou otázkou je, jestli se „váš člověk“ osamostatňuje a z firmy odchází na volnou nohu: Ne všichni jsou na to stavěni, tak pozor!

  2. Nejlepší je říkat že čím větší agentura tím bezpečnější. Jsou korporátní agentury, kde práci odborníků dělají stážisté. A pak je výdělek (cena práce) – (malý plat stážisty) -(velký plat CEO, COO, CSO, CFO, kanceláře a sekretářky)= zisk. Platit profesionála se jim nechce. Profesionálové raději jdou na freelance.

  3. Řešením je tedy chtít znát konkrétní jména týmu a pak komunikovat napřímo s jednotlivými pracovníky agentury…

    To jako že by měl s klientem komunikovat napřímo i grafik nebo programátor bez konzultace s accountem? To snad ne…
    P.S.: Grammar nazi zasahuje – na tak dlouhý článek není ta jedna šílená hrubka zas tak špatná :)

  4. Ad Daniel: Toto je třeba o praxi u dané agentury. U nás odchody moc nejsou. Ale když už to nastane, pak

    a) vybereme, kdo nejlepší nahradí u daného projektu odcházejícího člověka,

    b) odcházející člověk se osobně setká s klientem a osobně mu představí za sebe náhradu. Ideálně tak tři měsíce před ochodem (když od nás chce někdo odejít, většinou nám to dá vědět půl roku dopředu), aby byl přesun co nejvíce „smooth“.

    Není možné, aby se jen tak poslal email klientovi „tady máte nového člověka“.

  5. Ad Ovčaček:

    Právě proto je potřeba, aby klient věděl, kdo všechno na tom bude pracovat. My to říkáme a ve vyúčtování to pak klient jasně vidí. A jasně, že za stážistu účtujeme podstatně méně, než za standardního konzultanta.

    U nás si konzultanti vydělají hodně – a proto jsou s námi někteří už sedm let. :-)

  6. Ad Radek Šauer:

    Ano, u nás to máme nastaveno tak, že každý člen týmu komunikuje s klientem napřímo. Zjistili jsme, že je to mnohem rychlejší.

    Za chybu se omlouvám. Kde, prosím, je?

  7. Rychlejší to být rozhodně může, nicméně moje zkušenost je taková, že u accountů se klade mnohem větší důraz na nějaké soušl skills než třeba právě u programátorů, grafiků nebo textařů. Nicméně pokud vám to funguje, tak gratulka :)
    A k té chybce – čtvrtý odstavec a dveře nezdáli (dveře jsou rodu ženského, ergo tY dveře se nezdálY).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci