Kde jste: Hlavní stránkaJak poznat, že je váš web penalizován – I. díl

Jak poznat, že je váš web penalizován – I. díl

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Přečtěte si SEO rady a návody zdarma, jak zjistit, zdali jste dostali od Googlu nebo Seznamu penalizaci nebo ban.

Panda, Penguin - penalizace

Protože počet penalizací a banů narůstá, rozhodl jsem se sepsat některé své zkušenosti, jak poznat penalizaci nebo ban. Není to rozhodně vyčerpávající seznam, protože problematika penalizace je velmi široká (a i tak je tento článek velmi dlouhý a rozdělený do dvou dílů). Rozhodně byste ale měli být schopni na základě tohoto návodu rozpoznat na 80 %, zda jste byli penalizováni, nebo ne.

Samozřejmě, můžete se také zeptat naší digitální agentury, která se odstraňování penalizace věnuje. :-) V tomto článku vám ale vysvětlím, jak si můžete udělat diagnostiku penalizace sami a zdarma.

Obsah

  1. Rozdíl mezi penalizací a banem
  2. Typy penalizací: Penalizace per dotaz, per stránka a per web
  3. Cíle penalizací a banů
  4. 1. příznak penalizace: Propad návštěvnosti
  5. 2. příznak: Napíšete-li název vašeho webu, nenajdete se na prvním místě
  6. 3. příznak: Upozornění na penalizaci od Googlu

Google i Seznam přistupují k penalizaci i banům trochu rozdílně, principy ale zůstávají stejné. Na základě mých zkušeností s odstraňováním penalizace mohu říci, že Seznam penalizuje méně, ale o to déle pak přetrvávají následky (jistý známý e-shop byl zabanován 1,5 roku). Google penalizuje velmi snadno, ale zase rychleji odpouští.

Nejkratší známý příklad banu od Googlu (bylo to pro BMW.de a Ricoh.de) trval pouhé tři dny. Setkal jsem se ale osobně i s případem, kdy Google penalizoval web déle jak jeden rok. Více se zkušenostem s délkou penalizace budeme věnovat v následujícím článku.

Rozdíl mezi penalizací a banem

Nejprve si vysvětleme, jaký rozdíl je mezi penalizací a banem.

Penalizace

Penalizace představuje mírnější trest za porušení pravidel vyhledávačů.

Nejčastější případ nastává, že vyhledávač, ať už ručně nebo automaticky, upraví své výsledky vyhledávání pro váš konkrétní web, díky čemuž se odkaz z výsledků vyhledávání na vaši stránku „propadne“ o daný počet pozic níže. Pokud jste měli stránku na první pozici a dostali jsme penalizaci -40, objevíte vaši stránku na 41. pozici. Mimochodem, penalizace -40 a -60 je velmi častá.

Google občas penalizuje manuálně i strojově zároveň. Proto se vám třeba většina dotazů propadne o 40 pozic, ale některé (často ty nejdůležitější) o další různý počet pozic.

Penalizaci poznáte tak, že vaše stránky nebo web stále dohledáte ve výsledcích vyhledávání – „jenom“ se prudce propadly pozice (v rámci několika dní).

Ban

Ban je komplexní odstranění webu (velmi zřídka jenom určitých stránek) z hlavnímu indexu vyhledávače. Na rozdíl od penalizace tedy nejste ve vyhledávači dohledatelní na žádné stránce.

Máte-li ban (doslova „zákaz“), nenajdete váš web nebo konkrétní stránky ve vyhledávači vůbec. Zkuste si zadat do vyhledávacího pole vyhledávače výraz site:nazevvasehowebu.cz. Pokud vám Google nebo Seznam neukáže žádné stránky, máte ban, pokud nenastala některá z jiných možností.

Pokud víte, že máte na webu např. 10 000 stránek a na výraz site.nazevvasehowebu.cz Google zobrazí jenom 1 000 stránek, pak vám Google zabanoval 9 000 stránek (nejedná-li se o jiný problém).

Typy penalizací: Penalizace per dotaz, per stránka a per web

Penalizací nemusí postihnutý celý web (penalizace per web).

Velmi často je postihnuta jenom určitá skupina slov (penalizace per dotaz) nebo nějaká stránka nebo skupina stránka (penalizace per stránka).

U penalizace per stránka se často jedná o postih na základě odkazů, které jste si koupili nebo získali jinou nepřirozenou cestou. Vyhledávač si nemusí být jist, zdali se jedná (o opravdu vážné) porušení pravidel. A tak místo penalizace celého vašeho webu penalizuje jenom jeho část.

Cíle penalizací a banů

Cílem penalizací je kultivace webu. Google i Seznam připravily („ty“ vyhledávače) pravidla (pravidla pro Seznam), jak mají vypadat vaše stránky, aby vyhledávače mohly snadno rozhodnout, které stránky jsou ty nejrelevantnější pro daný výraz.

Pokud se vyhledávače snažíte nějak oblafnout, potrestají vás za toto chování penalizací nebo banem. Oním „oblafnutím“ se totiž snažíte podstrčit uživatelům vyhledávačů obsah, který není dostatečně kvalitní. Např. odkazy by se měly tvořit proto, že váš obsah lidé milují. Kupovat si odkazy je ale jako kupovat si lásku – nefunguje to.

1. příznak penalizace: Propad návštěvnosti

Už jsme si řekli, že penalizaci byste poznali díky poklesu pozic. Problémem je, že pozice jsou dnes tak proměnlivé a personalizované, že je velmi obtížné až nemožné skutečně měřit. Proto v naší agentuře raději měříme návštěvnost:

  1. Máme nastaveno v Google Analytics sledování poklesu návštěvnosti z přirozených výsledků vyhledávání. Pokud dojde k mezitýdennímu nebo meziročnímu poklesu (nebo i vzestupu) přístupů o deset a více procent, pak musíme zkoumat, proč k tomu došlo.

    U „jednoduchých“ penalizací se vám kompletně propadnou návštěvy (přístupy) z přirozených výsledků vyhledávání („organic“) Googlu, nebo Seznamu.
  2. U náročných penalizací („per dotaz“ nebo „per stránka“) se nemusí propadnout všechny stránky stejně. Vzhledem k problematice (not provided) ověřujeme v takovém případě přístupy v Google Webmaster Tools (Nástroje pro webmastery).

Níže vám ukáži dva příklady, kdy došlo k poklesu návštěvnosti vlivem penalizace/aktualizace.

První příklad se týká prudkého poklesu návštěvnosti z Googlu – v tomto případě jde většinou o penalizaci, která má jednu příčinu:

Příklad poklesu návštěvnosti z Googlu ukazujícího jednoduchou penalizaci

Druhý příklad mi poskytl Glenn Gabe ze společnosti G-Squared Interactive (podívejte se na jeho blog Internet Marketing Driver). Jedná se o příklad, kdy byl web postižen třemi za sebou jdoucími
penalizacemi (i když Panda je aktualizace, nikoli penalizace):

Tři poklesy za sebou ukazující na penalizaci na základě algoritmu Penguin a propad díky verzím algoritmu Panda

Odhalit příčiny takovýchto penalizací/aktualizací je mnohem těžší. Mimochodem, zrovna u tohoto příkladu byl web postižen (kromě jiného) za nákup zpětných odkazů. Jenže majitelé o ničem nevěděli. Až po dlouhém pátrání zjistili, že než doménu koupili, bývalý vlastník domény na ni kupoval odkazy.

Kolegové z agentury Bruce Clay nám zase vyprávěli o jiné penalizaci, kterou řešili: jednalo se o finanční instituci s pobočkami v mnoha městech USA. Jedna pobočka chtěla, aby když se zadá do vyhledávače výraz typu „banka jejich město“, objevily se stránky této pobočky na prvních místech – a tak na základě vlastního rozhodnutí nakoupila zpětné
odkazy.

Google za to penalizoval web celé finanční instituce. Jejich oddělení online marketingu samozřejmě zpočátku vůbec nevědělo, za co by to mohlo být, protože dělali kompletní white-hat SEO.

Měření návštěvnosti je mnohem přesnější než měření pozic.

Je také důležité říci, že penalizace rozhodně neznamená, jak si ukážeme dále, že se musí propadnout vaše návštěvnost např. o 80 %. Penalizace může postihnout jenom některá slova nebo stránky a může se projevit v rámci několika dní.

Google např. napsal, že aktualizace Google Panda se dotkla 12 % vyhledávacích dotazů, kdežto penalizace Google Penguin 3 % v angličtině a 5 % v polštině. Právě u vašeho webu to může být mezi 0 až 100 %.

2. příznak: Napíšete-li název vašeho webu, nenajdete se na prvním místě

Středně až těžce závaznou penalizaci můžete identifikovat také tak, že si zkusíte zadat název vašeho webu do vyhledávacího pole vyhledávače (včetně domény nejvyššího řádu). Pokud se neobjevíte na prvním místě, můžete si být jisti, že vás postihla penalizace (kromě případů úplně nových nebo slabých domén).

Např. náš web se jmenuje RobertNemec.com. Zadám tedy do vyhledávácího pole Seznamu nebo Googlu robertnemec.com a budu zkoumat, zda jsem na prvním místě, nebo ne. Pokud nejsem na prvním místě (a najedná se o velmi mladou nebo slabou doménu), pak si mohu být jistý, že mě postihla penalizace. Velmi často se pak v takovém případě objevím např. na 41. nebo 61. Z toho mohu usuzovat, že se mě dotkla penalizace -40 nebo -60, tedy o kolik pozic se propadly odkazy na mé stránky ve vyhledávači.

Některé penalizace ale hlavní stránku, respektive brandový výraz, nepostihují.

Domnívám se, že to je případ, kdy si např. Google nemůže dovolit nezobrazovat přímý dotaz na nějaký web. Google takto penalizoval před lety BMW. Ale žádný vyhledávač si nemůže dlouhodobě
dovolit nezobrazovat hlavní stránku BMW nebo obdobného významného webu.

Na druhou stranu, Google se nebojí penalizovat za nákup nebo prodej zpětných odkazů i mamutí weby jako jsou J. C. Penny, Forbes, Overstock a občas i sám sebe.

3. příznak: Upozornění na penalizaci od Googlu

V roce 2012 začal Google rozesílat informace o tom, že web byl penalizován. Email došel na adresy, které byly zaregistrovány v Google Webmaster Tools. Tam také můžete najít kopii tohoto emailu (pokud jste byli postiženi). Může vypadat např. takto:

E-mail z Googlu oznamující porušení pravidel

Google připravuje kompletní informace o penalizace

Matt Cutts, vedoucí webspam týmu Googlu, nám na konferenci SES v San Franciscu říkal, že Google chce být v penalizaci naprosto transparentní. A že do konce roku 2012 plánují uvádět v Google Webmaster Tools, za co přesně je daný web penalizován.

Protože Google v posledních letech extrémně penalizuje za zpětné odkazy a banuje weby po tisících za prodej zpětných odkazů, může se stát, že vás postihne penalizace za odkazy, které na vás vybudoval nebo dokonce zakoupil někdo jiný. Anebo jste si je koupili kdysi vy, ale nyní je již nedokážete odstranit.

Aktuálně Googlu takovéto odkazy reportujeme ručně, ale samozřejmě to není ideální řešení ani pro jednu stranu. Bude-li to v Google Webmaster Tools, pomohou si obě strany.

Prozatím alespoň můžete využít informace Googlu o zpětných odkazech na váš web.

V druhém dílu o odstraňování penalizace se dočtete dalších sedm způsobů, jak poznat penalizaci plus čtyři případy, které mohou vypadat jako penalizace, ale penalizací nejsou.

Přijďte na školení

Chcete-li se zorientovat v problematice optimalizace pro vyhledávače, navštivte náš SEO Workshop. Martin Šimko s vámi projde potřebnou teorii a poté se věnuje přímo vašim projektům, webům, dotazům a problémům. Dozvíte se, jak udělat pořádnou analýzu klíčových slov nebo techniky, jak vyzrát na Google i Seznam.

    Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

    Přečtěte si další články k tématu

    Komentáře

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    You may use these HTML tags and attributes:

    <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

    Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

    Domluvit konzultaci