Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Zuzana Hurtová, Senior Consultant,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Jak nastavit dynamický remarketing, aby přinášel lepší výsledky s nižšími náklady

Jak nastavit dynamický remarketing, aby přinášel lepší výsledky s nižšími náklady

Tento článek je určený především marketingovým specialistům či konzultantům, kteří budou kampaně sami nastavovat. Má podobu návodu a dozvíte se v něm principy, podle kterých lze kampaně lépe strukturovat, aby přinášely lepší výsledky s nižšími náklady. Pokud jste marketingový manažer, ověřte si, zda vaši specialisté toto nastavení již otestovali.

Dynamický remarketing v AdWords či dynamický retargeting v Skliku (což je principiálně to stejné) je druh remarketingu v obsahové síti, který umožňuje cílit reklamy na uživatele vašeho webu dle jejich aktivity. Jeho velikou předností oproti klasickému remarketingu je to, že umožňuje automatizovaně zobrazovat uživatelům produkty, které si na webu přímo prohlíželi, a to buď hned poté, co uživatel opustí váš web, nebo až po několika dnech.

Dynamický remarketing funguje skvěle u klientů, kteří mají e-shop. Pokud jste PPC odborníkem, který se stará o placené kampaně právě pro tento typ klientů, a ještě stále nemáte dynamický remarketing spuštěný, měli byste to napravit. A právě v tomto článku vám ukážu, jak šikovně vytvořit takovou kampaň ve třech krocích.

Většina kampaní, respektive sestav s dynamickým remarketingem vypadá následovně:

Příklad sestavy dynamického remarketingu

Taková kampaň dynamického remarketingu je tvořena jednou sestavou, která cílí na všechny návštěvníky daného webu po nějakou určitou dobu (například 30 dní). Nicméně výsledkem dnešního postupu bude kampaň promyšlenější a důkladněji rozdělená. Po provedení všech tří kroků může vaše kampaň vypadat například následovně:

rozdělelná kampaň

Rozdělení kampaně do více sestav umožní lepší přehled o výkonnosti jednotlivých publik, lepší přizpůsobení cen za proklik, rozpočtu a možnost přizpůsobení viditelných zobrazení konkrétní skupině uživatel. V Skliku je možnost upravovat viditelné zobrazení na úrovní sestav, avšak v AdWords je to možné jen na úrovní celé kampaně (tuto možnost najdete v pokročilých nastaveních kampaně). To znamená, že jestli chcete upravovat počet zobrazení pro konkrétní skupinu uživatelů, potřebujete pro každou sestavu vytvořit samostatnou kampaň. Jinak bude váš postup stejný.

Jak tedy vytvořit takovou kampaň?

Krok číslo 1: Pohled do Google Analytics

Prvním krokem při tvorbě kampaní je pohled do Google Analytics. Zde potřebujete zjistit, s jakou časovou prodlevou nakupují vaši zákazníci. Takže jak na to? Otevřete si Google Analytics, v levém sloupci klikněte na „Konverze“, následně na „Vícekanálové cesty“ a poté na kartu „Prodleva“. Nyní již máte informaci o tom, po jakém čase od návštěvy vašeho webu se k vám zákazníci vrátí a nakoupí. A právě na základě této informace budete kampaň dále rozdělovat.

Proč je tato informace důležitá? Při vytváření kampaně pro dynamický remarketing se často využívají remarketingové seznamy, do kterých zařadíte například pouze návštěvníky vašeho webu, kteří u vás na webu byli před 20 dny či méně. Na základě přehledu z Google Analytics můžete zjistit, že i návštěvníci webu, kteří nakoupili po 20–30 dnech od jejich první návštěvy, jsou pro vás důležití, a často mohu tvořit až 15–20 % všech objednávek.

Krok číslo 2: Tvorba remarketingových seznamů

Základním seznamem, který budete přidávat do každé sestavy v Skliku, je automaticky vytvořený retargetingový seznam, který má název „DRTG – Návštěvníci produktů – Jméno vaší firmy“. Při tomto retargetingovém seznamu si jen zkontrolujte, zda trvání členství uživatelů je nastaveno na 30 dní.

V AdWords je třeba vytvořit remarketingový seznam, který bude zahrnovat všechny návštěvníky vašeho webu. Seznam vyplníte podle níže uvedeného obrázku:

Vyplnění remarketingového seznamu v Sklik

Postupně je nutné vytvořit následující remarketingové seznamy:

Remarketingový seznam Kombinace
Dokončená objednávka (1) Návštěvníci (1) Návštěvníci (2–30)
Dokončená objednávka (10) Návštěvníci (10) Návštěvníci (11–30)
Dokončená objednávka (20) Návštěvníci (20) Návštěvníci (21–30)
Dokončená objednávka (30) Návštěvníci (30)

Při vytváření seznamu „Dokončená objednávka“ je nutné vědět, jaká je URL adresa, která se objeví zákazníkům při dokončení nákupu. Následně pokračujte ve vytváření klasických remarketingových seznamů v AdWords i v Skliku.

Druhým krokem je vytvoření remarketingových seznamů, ve kterých budou zahrnuti všichni návštěvníci, kteří byli na vašem webu – tedy seznamy „Návštěvníci“. To, jak dlouho budou návštěvníci v remarketingovém seznamu zachyceni, znázorňují čísla v závorce – u seznamu Dokončená objednávka (20) či Návštěvníci (20) nastavíte trvání členství na 20 dnů. Po vytvoření těchto seznamů je třeba vytvořit kombinace více remarketingových seznamů.

Nejprve si ukážeme, jak vytvořit kombinaci Návštěvníci (2–30) v AdWords a následně v Skliku. Kombinace Návštěvníci (2–30) znamená, že vytváříte remarketingový seznam, který bude zahrnovat uživatele, kteří byli na vašem webu před 2 až 30 dny. Pro vytvoření tohoto seznamu potřebujete mít vytvořené seznamy Návštěvníci (1) a Návštěvníci (30). Do této první kombinace Návštěvníci (2–30) zahrňte všechny návštěvníky, kteří byli na vašem webu za posledních 30 dnů – Návštěvníci (30) a vylučujete ty, kteří byli na vašem webu za poslední jeden den – Návštěvníci (1). Kombinace bude vypadat následovně:

vytvoření remarketingového seznamu v AdWords

V Skliku by se tato kombinace vytvářela následovně:

Vytvoření remarketingového seznamu pro Sklik

Takto postupně vytvoříte všechny remarketingové seznamy.

Krok číslo 3: Vytvoření sestav a přiřazení remarketingových seznamů

Ve chvíli, kdy máte vytvořeny všechny remarketingové seznamy, tak si v kampani pro dynamický remarketing postupně vytvoříte 4 sestavy:

  • Návštěvníci (0–1)
  • Návštěvníci (2–10)
  • Návštěvníci (11–20)
  • Návštěvníci (21–30)

Do všech těchto sestav následně přidáte buď automaticky vytvořený remarketingový seznam pro dynamický retargeting v Skliku nebo remarketingový seznam Návštěvníci (30) v AdWords.

AV tomto momentě máte vše už téměř hotové, chybí jen poslední věc. Je potřeba vyloučit remarketingová publika na úrovni sestav. Postupně budete vylučovat publika podle níže uvedené tabulky:

Sestava Přidáte Vylučujete
Návštěvníci (0–1) Návštěvníci (30) (nebo automatický DRTG seznam v Skliku) Dokončená objednávka (1) Návštěvníci (2–30)
Návštěvníci (2–10) Návštěvníci (30) (nebo automatický DRTG seznam v Skliku) Dokončená objednávka (10) Návštěvníci (1) Návštěvníci (11–30)
Návštěvníci (11–20) Návštěvníci (30) (nebo automatický DRTG seznam v Skliku) Dokončená objednávka (20) Návštěvníci (10) Návštěvníci (21–30)
Návštěvníci (21–30) Návštěvníci (30) (nebo automatický DRTG seznam v Skliku) Dokončená objednávka (30) Návštěvníci (20)

A vaše kampaň pro dynamický retargeting je hotová! Gratulujeme.

Shrnutí článku

V článku jsem vám ukázala jeden z možných způsobů vytvoření dynamického remarketingu. Mezi hlavní výhody tohoto typu segmentace patří možnost upravovat bidy pro různé skupiny návštěvníků a nastavování různého počtu viditelných zobrazení pro danou konkrétní skupinu uživatel. Takto rozdělená kampaň dokáže vygenerovat větší obrat či více objednávek a to buď za stejné nebo ještě nižší peníze.

Samozřejmě tento způsob je jen jeden z více možných typů segmentací dynamického remarketingu. Další způsob může být například dle zbožových či maržových kategorií. Jednou z možností je taktéž kombinace různých způsobů cílení podle toho, co je zrovna pro vás důležité a co pro váš obchod dává smysl.

Pokud si s dynamickým remarketingem nevíte rady, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme.

 

Zuzana Hurtová

Zuzana Hurtová

Zuzka se v agentuře věnovala placené reklamě v Google Ads a v Skliku. Starala se o to, aby kampaně našim klientům vydělávaly a aby byli všichni spokojení.

LinkedIn | @

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci

Chcete být chytřejší?

Vyplňte prosím svojí pracovní e-mailovou adresu a my vám každé dva týdny pošleme newsletter s tím nejlepším obsahem.