Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Ludmila Svitálková, Senior Consultant,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Jak na Google My Business

Jak na Google My Business

Pečlivým vyplněním profilu Google My business docílíte lepší dohledatelnosti na mapách Google, takže k vám lidé snáze najdou cestu. Čím více uvedete informací, tím více snížíte riziko, že uživatel informace nezvládne dohledat a uchýlí se ke konkurenci.

Co je Google My Business a k čemu slouží

Google My Business (Google Moje firma) je služba Google zdarma, díky které mohou firmy upozornit na svá sídla a pobočky. Zápis se objevuje na pravé straně výsledků vyhledávání v desktopové verzi.

Zápis Google Moje firma

Zápis Google My Business v desktopových výsledcích vyhledávání

Zápis je také viditelný na Google mapách.

Google mapy firemní zápis

Google mapy firemní zápis – desktop

Podobné zápisy se zobrazují i na mobilních zařízeních. Můžete tak potenciálním zákazníkům uvést mnoho informací o své firmě přímo ve vyhledávání. Upravovat svůj profil firmy můžete v administraci na počítači nebo v aplikaci na mobilním telefonu.

Další výhodou vytvoření profilu Google My Business je, že pokud je propojený s účtem Google Ads (dříve AdWords), je možné přidat rozšíření o lokalitu. Toto rozšíření šlo dříve přidat i manuálně, ale Google tuto funkci ruší od 1. 12. 2018.

Rozšíření o lokalitu Google Ads

Rozšíření o lokalitu Google Ads

Jak se registrovat do Google My Business

Nejprve vyzkoušejte najít název své firmy na mapách Google. Pokud se zde zápis objeví, zvolte variantu Nárokovat tuto firmu. Pokud se neobjeví žádný výsledek, můžete firmu přidat přímo na této stránce. Ke správě je potřebné mít vytvořený Gmail.

Abyste mohli zápis upravovat, musíte ověřit své vlastnictví. Ověření lze nejprve provést pomocí PINu, který je doručen v papírové obálce Českou poštou. Adresu pro doručení nastavíte v administraci.

Tip: U klientů se často stává, že ani po několikáté žádosti o zaslání PINu, obálka nepřijde. Po nějakém čase (cca dvou až třech měsících) se zde objeví i možnost telefonického ověření. Tato možnost již většinou funguje a firmu se podaří úspěšně ověřit. Může se stát, že po telefonickém ověření zpětně přijdou obálky s PINem. Ty už s klidným srdcem vyhoďte.

Jak vyplnit informace v profilu

Vyplnění informací Google neustále inovuje a přidává nové možnosti. Snaží se, aby zadávání bylo pro uživatele co nejvíce intuitivní. Nastavení zvládnete sami bez podrobného návodu, proto se dále zaměřím na konkrétní částečně skryté možnosti, se kterými jsem se během správy profilů setkala.

Název firmy

Název firmy je možné obohatit o emotikon, díky kterému více upoutá pozornost. Pozor ale na to, že může následně dojít k zamítnutí rozšíření o lokalitu v Google Ads.

AS pneu Kyjov emoji

Emoji v názvu firmy

Primární kategorie

Správná volba primární kategorie je velmi důležitá, protože se od ní následně odvíjí možnosti nastavení atributů. Ty se liší v rámci kategorií. Seznam kategorií uvádí Google na této stránce, případně můžete stáhnout přímo zde.

URL vašeho webu

K zápisu můžete přidat URL firmy, u některých typů kategorií i několik URL současně. Pokud bude URL “holá”, bude se návštěvnost řadit v Google Analytics pod “direct”. Pro přesnější vyhodnocení doporučuji přidat tzv. utm parametry. Upravená URL pak může vypadat: https://robertnemec.com/?utm_source=business.google.com&utm_medium=organic&utm_campaign=Google-moje-firma-Brno

Následně se vám v Google Analytics budou data řadit pod zdroj business.google.com, médium organic a kampaň Google-moje-firma-Brno.

Atributy

Atributy slouží pro upřesnění možností, které firma nabízí. Přidat je lze jednoduše kliknutím na +. Pokud chcete uvést, že danou možnost nenabízíte, klikněte na stejné místo ještě jednou a objeví se symbol vyloučení.

Atributy Google My Business

Atributy Google My Business

Služby – nabídky

Nastavení služeb je k dispozici poměrně nově. Jedná se v podstatě o přenesení menu přímo do profilu. Vyplnit lze v desktopové verzi, výsledek se zobrazuje ale pouze v mobilní verzi map Google.

Rozčlenit lze na 2 úrovně. Hlavní jsou sekce – v naší ukázce SEO a PPC. Každá sekce může obsahovat několik dalších položek – v našem případě Optimalizace pro vyhledávače, Linkbuilding apod.

Služby Google My Business

Služby Google My Business v administraci

Po nastavení se upraví zobrazení na mobilních telefonech.

Zobrazení služeb Google My Business na mobilech

Zobrazení služeb/nabídek na mobilních zařízeních

Fotky

Fotografie nahrajete snadno přímo v profilu. Mírně skryté je přiřazení ke kategoriím Interiér, Exteriér, Tým apod. Toto přiřazení je dostupné přímo v náhledu fotky v pravém horním rohu pod ikonou “i”. Přidat lze pouze jednu kategorii.

Kategorie fotek Google My Business

Ukázka kategorií fotek

Import a export informací

Do rozhraní je také možné importovat a exportovat veškeré informace o pobočkách. Dříve bylo importování jediným způsobem, jak doplnit všechny možnosti atributů. Dnes to již lze nastavit přímo v administraci. Výhodou importu může být hromadná úprava více poboček současně.

Příspěvky

Svou prezentaci můžete ještě zvýraznit pomocí příspěvku. Příspěvek může být ve formě textu, události, produktu, nebo nabídky. Podle vybraného typu příspěvku doplníte informace. Přidáním fotografie se stane příspěvek poutavějším.

Po zveřejnění máte k dispozici statistiky zobrazení a kliknutí.

Příspěvky Google My Business

Ukázka vytvoření příspěvku

Ukázka příspěvku Google My Business ve vyhledávání

Ukázka příspěvku Google My Business ve vyhledávání

K čemu vám to celé bude

Pokud máte v profilu vyplněné všechny dostupné informace, zvyšujete tím pravděpodobnost, že vás zákazníci najdou a kontaktují. Pomocí služeb, fotek a příspěvků můžete navíc ještě více upoutat jejich pozornost.

Pokud budete s úpravou potřebovat poradit, neváhejte mi napsat. Kdyby vás napadla jiná vychytávka, která není uvedena, budu moc ráda za rozšíření.

Ludmila Svitálková

Ludmila Svitálková

Lída se zaměřovala na propagaci produktů pomocí placené reklamy. Je specialistkou na srovnávače zboží, SEO a PPC. Vedla školení srovnávačů zboží v Brně a v Praze. Je držitelkou certifikátů Heureka, Mergado, Beed, Google AdWords, Google Analytics. Pro svou práci využívá také nástroje jako ppcHIT, PPC BEE, Marketing Miner a nejraději Excel s kontingenčními tabulkami.

LinkedIn | @NavratilovaL

Komentáře

 1. Já bych (jako certifikovaný StreetView fotograf) k tomu rád doplnil, že si firmy mohou najmout fotografa, který jim udělá virtuální prohlídku jejich firmy (restaurace, hotelu, sportovního zařízení, prodejny,…) a zanese do google map. Je to v podstatě StreetView uvnitř firmy a je to pak součástí profilu Google MyBusiness a propojené s mapami google. A potencionální zákazníci si mohou prohlédnout interiér a prostory firmy v mapách google.

 2. Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda a kde najdu MyBusiness na GA, nedaří se mi to dohledat. Děkuji

 3. Dobrý den, mě by zajímalo, jaká jsou specifika při správě profilu firmy s více pobočkami. Máme jich momentálně 8, tak bych si ráda práci ulehčila, máte na to nějaký typ?

 4. Dobrý den,

  mám dva dotazy:

  1) jak vložím emoji k názvu firmy?
  2) dost často mám u klientů problém najít vhodnou kategorii podnikání – a dost často tam není vůbec a nebo není relevantní. Jde s tím něco dělat, vložit jinak… nebo?

  Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci

Chcete být chytřejší?

Vyplňte prosím svojí pracovní e-mailovou adresu a my vám každé dva týdny pošleme newsletter s tím nejlepším obsahem.