Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Robert Le Veneur, Ředitel,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Jak dlouho bude trvat finanční krize koronavirus – zkušenosti z jiných krizí

Jak dlouho bude trvat finanční krize koronavirus – zkušenosti z jiných krizí

Předem je potřeba říci, že u většiny předpovědí se my lidé mýlíme. A v aktuální krizi způsobené koronavirem COVID-19 je příliš mnoho faktorů. Přesto zkusme odhadnout budoucí vývoj na základě dostupných dat. Přesto upozorňuji, že se mohu mýlit:

Zjednodušeně a stručně řečeno: Velká část firem musí čekat následující tři měsíce s propadem tržeb.

Bude-li kolem 30. března 2020 počet denních nakažených již jenom v jednotkách denně, dá se očekávat rychlejší oživení.

V letošním roce bude mít celá řada firem nižší tržby než v loňském. V tom příštím by ale měla mít vyšší než v roce 2019.

Důležitým faktorem bude, zda-li se budou bát investoři a firmy. Strach z krize může totiž spustit mnohem větší krizi, než jaké ekonomické škody by způsobil koronavirus COVID-19.

A teď podrobně:

Zkušenosti a data z finančních krizí po SARS a MERS

Při epidemii SARS, MERS a výbuchu ve Fukušimě následovaly tři měsíce propadu tržeb (zdroj). Čtvrtý měsíc se již tržby v obchodech dostaly na stejnou nebo i vyšší hodnotu než v okamžiku vypuknutí krize.

Revenge spending po skončení krize

Proč zákazníci po skončení krize utrácí více? Tomuto jevu se říká revenge spending. Představte si, že dva měsíce nebudou moci Češi nikam vycestovat nebo jít do baru. Co udělají, když najednou budou moci? Mnozí z nich najednou budou chtít ve zvýšené míře vyzkoušet to, co jim bylo odpíráno.

Osobně jsem tuto situaci zažil jako malý capart na přelomu let 1989 a 1990, kdy se najednou mohlo cestovat do Západního Berlína a následně do Rakouska a Německa.

Byli jsme velmi chudí, ale ta možnost, že něco najednou můžete, byla příliš lákavá. Jak popisují v Jindřichohradeckém Deníku, ihned další den po otevření hranic do Rakouska se zvýšil počet výměn československých korun na rakouské šilinky o více než 200 %.

Během následujícího týdne vycestovalo do Rakouska neuvěřitelných 250 000 Čechů. Mezi nimi jsem byl i já. Dodnes si pamatuji, jak mi nějaký Rakušan koupil dvě nebo tři tyčinky a ten pocit mě dodnes hřeje.

V roce 2018, když jsme podstatně bohatší, vycestují Češi do Rakouska 677 000x – ovšem tento údaj je rozložen do celého roku. Revenge spending v roce 1989 znamenal 250 000 cest během jediného víkendu.

Praktická zkušenost z března 2020

Podobný pojem jako revenge spending je odložená spotřeba. Efekt odložené spotřeby říká, že lidé, kteří nemohli něco uskutečnit v době omezení (cokoli, od návštěvy kadeřnictví po let letadlem), to najednou ve zvýšené míře chtějí realizovat po odstranění omezení.

Problémem je, že trh není na tak ohromnou poptávku připraven.

Efekt odložené spotřeby

Např. já jsem měl dnes letět do Valencie. Chtěl jsem tedy přebookovat letenky na červen, protože jsem odhadoval, že v červnu se do Valencie již dostanu.

Lufthansa mi napsala, ať si to ještě rozmyslím, že mám čas do 31. května 2020. A že mohu letět kdykoli v průběhu roku 2020 zadarmo.

Pravděpodobně se bojí, že kdyby najednou všichni, kteří měli někam letět v březnu, dubnu a květnu, chtěli někam letět v červnu, tak to aerolinky jednoduše nezvládnou. Proto se snaží „zploštit křivku“ rozložením poptávky do delšího časového období.

Mimochodem, ten termín 31. května 2020 mi říká, že i Lufthansa předpokládá, že do dvou a půl měsíců by měla být omezení odstraněna nebo zmírněna.

Zkušenosti a data z vývoje ekonomik při dalších epidemiích

Ekonomiky mají opravdu tendenci se po krizi nastartovat. Říká se tomu V-křivka. V-křivka znamená, že nejprve se daná metrika (obrat, HDP…) prudce propadne, aby se následně prudce zvrátila nahoru.

Předchozí krize měly podle článku zveřejněného v Harvard Business Review podobu V-křivky.

Toto je vývoj HDP USA po při epidemiích SARS a hongkongské chřipce. Na tu si dnes skoro nikdo nepamatuje, ale v letech 1968 až 1972 zahubila v USA 100 000 obyvatel a celosvětově jeden milion. V Hong Kongu se jí nakazilo 15 % populace.

HDP USA bylo v letech 1968 až 1970 ovlivněno válkou ve Vietnamu, vraždou Martina Luthera Kinga a dalších, občanskými nepokoji, studentskými bouřemi, takže izolovat z toho vliv jednoho viru na HDP je dost těžké.

Asijská chřipka z let 1956 až 1958 měla za následek 2 miliony úmrtí celosvětově a 116 000 v USA.

Španělská chřipka se objevila v USA v lednu 1918 a poslední případ je zaznamenán v lednu 1919. I když měla na svědomí 675 000 úmrtí v USA, přesto toho roku vzrostlo DPH skoro o 10 %. Otázka opět je, zda-li tam nezafungovaly i jiné faktory.

Výsledkem ale je, že samotná epidemie má z ekonomického pohledu jenom krátkodobě negativní dopady na společnost. Mnohem důležitější jsou jiné faktory.

Aktuální zkušenosti z koronaviru COVID-19 Číny

Aktuální data z Číny říkají, že již 40. pracovní den po propadu, což odpovídá dvěma měsícům, začínají stoupat zácpy a spotřeba uhlí (zdroj):

Stejně tak se začínají objevovat nemovitostí transakce:

Především prodeje nemovitostí jsou důležitým ukazatelem. Ukazuje to, že investoři mají odvahu dělat i velké investice, které se jim vyplatí až za dlouhou dobu.

Jak dlouho může/bude trvat nouzový/výjimečný stav?

Český právní řád nezná pojem výjimečný stav (na rozdíl od jiných zemí), v Česku používáme pojem nouzový stav. Nižší stupeň je stav nebezpečí, vyšší stav ohrožení státu a válečný stav.

I když SARS vznikl v Číně, dostal se i do Kanady, kde na něj zemřelo 43 lidí. V provincii Ontario (hlavní město Toronto) byl vyhlášen výjimečný stav, který trval dva měsíce.

Výjimečný stav v provincii Hubei, jejimž centrem je Wuhan, byl vyhlášen výjimečný stav 23. ledna 2020 ve Wuhanu, 24. ledna v dalších místech s tím, že v některých až 27. a 28. ledna 2020.

Ve třech místech provincie Hubei byla ale karanténa odvolána 13. a 17. března 2020.

Jak ale nové případy koronaviru Covid-19 klesají, je možné, že karanténa bude brzy odvolána.

NCoV20200209 Hubei China ROW cases

Nouzový stav lze bez posvěcení Poslaneckou sněmovnou vyhlásit jenom na dobu 30 dní. Sněmovna jej ale může prodloužit.

Na základě těchto zkušeností lze odhadovat, že opatření proti koronaviru COVID-19 budou trvat jeden až dva měsíce, spíše ale dva.

Panika je horší než koronavirus

Dnešní svět, ve kterém jsme zvyklí žít dlouho a smrt vytěsňovat do nemocnic, LDNek a pečovatelských ústavů je mnohem více zranitelný psychicky. Dnešní lidé nejsou zvyklí překonávat nepříjemnosti tak, jako v minulosti.

Dnešní lidé jsou také mnohem méně psychicky odolnější. To se přelévá i na finanční trhy, odkud se ten strach přelije do firem.

Proto mnohem horší než koronaviru COVID-19 je strach z blížící se ekonomické krize. Tak dlouho jsme jí přivolávali, až se může její spouštěč objevit.

Proto je důležité sledovat index důvěry spotřebitelů. Ten udává, nakolik si spotřebitelé myslí, že se ekonomice bude dařit lépe, takže mohou více utrácet a šetřit. Tento graf je pro Čínu:

Krásně na něm vidíte rychlé zotavení po epidemii SARS. Naopak, po krizi z roku 2008 se index dostával na stejnou úroveň deset let.

V krizi mají lidé i firmy tendenci šetřit. Protože nenakupují, firmy nemají peníze pro zaměstnance, platy se snižují nebo se propouští a zaměstnanci mají ještě méně peněz.

Dostáváme se do klasického paradoxu: To, co se zdá jako dobré pro jednotlivce nebo pro firmu, je paradoxně při masovém chování škodlivé.

Jak poznat skutečnou finanční krizi

Zda-li se bude jednat o mírnou krizi v průběhu jednoho roku, nebo zda-li půjde o finanční krizi na několik let, poznáte okolo 1. dubna 2020.

Pokud v té době budou přicházet z Evropy a USA dobré zprávy, bude se jednat o krátkou krizi. Pokud budou přicházet špatné, protáhne se na několik let.

Nebude ani tak důležité, jak bojujeme s koronavirem Covid-19, ale jak se trh chová a smýšlí. Pamatujte si, že španělská chřipka si vyžádala 675 000 mrtvých Američanů a HDP USA vzrostlo o 10 %.

Jak dlouhá by byla skutečná finanční krize?

Když se podíváte na propady, jak dlouho se trh při jiných krizích propadal a jak dlouho se zotavoval, najdete bohužel velmi slabé korelace.

Podle výše uvedené tabulky (mohu se mýlit, ale ten poslední řádek je nesmysl, protože je pravděpodobné, že nás čekají další propady) krize trvala mezi 6,5 až 88 měsíci (7 let). Vyberte si!

Nespoléhejte se na minulá data nebo data z jiných systémů (= zemí)

Jak jsme si řekli již v tomto článku, každý systém (systémem může být člověk nebo stát) funguje jinak.

Proto berte tento článek jenom jako orientační přehled, ne něco, co musí nastat ve vašem případě.

Nejprve si namodulujte, zda-li jste schopni přežít pokles tržeb v následujících třech měsících. Připravili jsme pro vás jednoduchou kalkulačku na zhodnocení vaší finanční situace.

Pak začněte přemýšlet, jak kumulovat co nejvíce peněz.

Následně uvažujte, jakou hodnotu nyní můžete zákazníkům nabídnout. Google povstal z krachu dotcom bubliny a Uber a AirBnB vznikly na základě krize roku 2008. My jsme třeba přesunuli naše školení na internet a nejvíce nám nyní roste školení brandingu.

Sepište si, při jakých scénářích budete muset udělat jaké nepříjemné kroky.

A jak zareagujete, až začnou vaši zákazníci zase utrácet? Bude tehdy vaše značka stále vyhledávaná? Možná, že zákazníci zase začnou nakupovat za dva až tři měsíce. Budete mít tehdy vše připravené, abyste porazili konkurenci, která se jenom tři měsíce zbavovala aktiv?

Musíte být připraveni na nejhorší a doufat v nejlepší. Tyto oblasti byly zasaženy virem SARS nejvíce (zdroj):

Jak je vám naše agentura RobertNemec.com schopna pomoci:

* Podělíme se s vámi o detailní data, jak se vyvíjel obchod při různých krizích a v závislosti na podmínkách a odvětvích.
* Propočítáme vám detailně, jak se může vyvíjet váš obchod a náklady během následující krize.
* Připravíme vám detailní akční plán s milníky a spouštěči, který se zaměří na to, jak zabezpečit nejdůležitější oblasti vašeho byznysu.
* Protože máme s řízením v době krizí osobní zkušenost, pomůžeme vám přijímat ta správná, často velmi bolestivá, rozhodnutí, rychle a jasně.
* Naučíme vás, jak řídit firmu v době krize (agilní přístup, denní meetingy vedení, vedení meetingů online, řízení z více stran a pod.).
* Povedeme ředitele firmy, aby si byli schopni vytvořit list úkolů, nutné brzdy a nutné nepopulární kroky.
* Zavedeme vám do firmy systém na sledování úkolů a odpovědností všech zaměstnanců, kteří jsou aktuálně na home office.
* Naučíme vás, jak vést zaměstnance a týmy k maximální výkonnosti v době home office.
* Připravíme pro vás strategii jak získávat nové zákazníky.
* Připravíme pro vás marketing, jak povzbuzovat zákazníky k utrácení i v době krize.
* Většině našich klientů jsme schopni snížit náklady na marketing nebo jiné náklady při zachování ziskovosti a růstu firmy.
Robert Le Veneur

Robert Le Veneur

Robert je CEO. Vymýšlím a pracuji na tom, aby se naši klienti dostali a udrželi mezi první čtyřkou na trhu.

LinkedIn | @RobertLeVeneur

Komentáře

  1. > I když měla na svědomí 675 000 úmrtí v USA, přesto toho roku vzrostlo DPH skoro o 10 %.
    ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci