Jak pořádat soutěže na Facebooku a dodržovat při tom pravidla
Vydáno na blogu Facebook, Social media marketing
Soutěže na Facebooku jsou stokrát opakované téma. Nepřestává mě však překvapovat, že tolik firem a institucí dělá soutěže neustále špatně.
Co si můžete a nemůžete dovolit při organizování soutěží na Facebooku samozřejmě vysvětluji i na školeních Facebooku pro firmy, které naše digitální agentura pořádá pro veřejnost i na zakázku.
Každý měsíc ale narazím na až pět soutěží, které jsou vedeny proti pravidlům Facebooku. Nejčastěji bývá soutěž uvedena větou jako např. „Fotografie, která získá nejvíce like, vyhrává.“ To je ale špatně.
Takové soutěže v poslední době pořádala například Bikini Contest, <ahref=“https://www.facebook.com/media/set/?set=a.346566082056994.84741.132759686770969&type=1″>Citadela Mefisto, FK Teplice, Home & Decor (kteří dokonce ani nebyli schopni vytvořit pro soutěž ani jedno samostatné fotoalbum) nebo dokonce i facebooková stránka Nizozemské královské ambasády – a samozřejmě spousta dalších.
Pokud se podobnou soutěž chystáte uspořádat i vy, varujeme vás, že nejenže vám nejen hrozí zablokování vaší stránky ze strany Facebooku, jelikož to porušuje pravidla Facebooku, ale hlavně to už většinu lidí ani nebaví.
A i když naše agentura RobertNemec.com o pravidlech soutěží na Facebooku již psala, přinášíme v tomto článku aktualizaci platnou v roce 2012.
Pravidla soutěží stále dokola aneb 10x co nemůžete
Podle současných pravidel Facebooku tedy není povoleno následující:
- Nemůžete říci, že kdokoli se stane fanouškem vaší stránky na Facebooku, může vyhrát ve vaší soutěži.
- Nemůžete říci, že kdokoli se „checkne“ na vašem Facebook place (místě), může vyhrát ve vaší soutěži.
- Nemůžete říci, že kdokoli nahraje obrázek/přidá příspěvek na vaši facebookovou stránku, může vyhrát ve vaší soutěži.
- Nemůžete říci, že kdokoli se přidá do vaší facebookové skupiny či události, může vyhrát ve vaší soutěži.
- Nemůžete říci, že kdokoli vyplní vaši anketu na Facebooku (prostřednictvím Facebook Questions), může vyhrát ve vaší soutěži.
- Nemůžete říci, že to, co získá nejvíce facebookových liků (“To se mi líbí”), zvítězí v soutěži.
- Nemůžete říci, že to, co získá nejvíce facebookových komentářů, zvítězí v soutěži.
- Nemůžete říci, že to, co získá nejvíce facebookových sdílení, zvítězí v soutěži.
- Nemůžete se ptát na konkrétní otázky prostřednictvím facebookových statusů a říci, že ten, kdo jako první odpoví nebo ten, kdo odpoví nejsprávněji, vítězí v soutěži.
- Výherce nemůžete kontaktovat prostřednictvím zprávy přes Facebook, chatu, statusu či jiného elementu vašeho timeline profilu.
Toto všechno není povoleno a porušením riskujete zablokování stránku stránky, nebo i svého účtu.
Víme o případech velkých firem, kdy tak Facebook skutečně zakročil – a nejednalo se o velké prohřešky. Protože se nám s tím ale důvěrně svěřily, nebudeme je samozřejmě jmenovat.
Jediná výjimka se týká toho, že podmínkou vstupu do soutěže může být “stání se fanouškem” (kliknutí na “To se mi líbí” u stránky) či “check-in” na konkrétním místě prostřednictvím Facebooku.
Jinak řečeno, tyto dvě akce mohou být jednou z podmínek výhry, nikoli ale podmínkou jedinou.
Jaké máte naopak povinnosti při tvorbě soutěží na Facebooku?
- Musíte uvést, že Facebook není pořadatelem vaší soutěže.
- Jako pořadatel zodpovídáte za dodržení odpovídajících právních norem a požadavků.
Jak to tedy dělat správně?
Pokud chcete vytvořit soutěž, která bude v souladu s pravidly pro pořádání soutěží na Facebooku, máte několik možnosti:
- Nechat si naprogramovat vlastní aplikaci na míru pro soutěž.
- Vést soutěž mimo Facebook (na vlastním webu).
- Využít již existující aplikace a vložit soutěž do ní.
Řešení první: aplikace na míru
První způsob může být velice efektivní, ale zároveň i velice drahý. Jestliže se rozhodnete jít touto cestou, soustřeďte se na to, aby aplikace měla pro své uživatele co nejvíce zajímavý obsah, aby byla efektivní (a použitelná a potřebná), a měla virální potenciál (k čemuž vám mohou pomoci sociální pluginy). Nechte si rozhodně poradit od odborníků.
Výhody:
+ můžete si vymyslet prakticky cokoli, nejste limitování nějakým konkrétním rozhraním nebo kódovacím jazykem,
+ můžete získávat data a informace o svých uživatelích pro navázání hlubšího vztahu,
+ aplikaci je relativně snadno možné propagovat pomocí PPC reklamy na Facebooku.
Nevýhody:
– (většinou) cena – od 50 000 Kč do 500 000 Kč,
– jestliže neumíte sami nebo někdo z vaší firmy programovat, budete muset najít pro zpracování externistu.
Řešení druhé: soutěž vedená mimo Facebook
Soutěže vedené mimo Facebook mohou být propagovány prostřednictvím odkazu s popisem soutěže. Jinak řečeno, na vaši stránku na Facebooku umístíte odkaz na soutěž, která ale nebude hostována (organizována) na Facebooku. Zbytek informací se fanoušek dozví až na samotném (jiném) webu.
Zde musíte dopředu specifikovat, jakým způsobem s vámi budou moci soutěžící komunikovat. Možnosti jsou následující:
- uvedete konkrétní email, na který vám soutěžící mohou zasílat soutěžní odpovědi nebo třeba fotografie;
- na web vložíte formulář, prostřednictvím kterého budou moci soutěžící odpovídat na dotazy (je možné využít i různých externích webových služeb jako např. Google Forms, Wufoo, či SurveyMonkey apod. – naše internetová agentura má s nimi velmi dobré zkušenosti);
- uvedete jiný kontaktní údaj (telefonním číslem počínaje, twitterovým či pinterestovým účtem konče), prostřednictvím kterého je s vámi možno komunikovat v otázkách soutěže.
Pokud chcete spravovat soutěž prostřednictvím své emailové schránky (lidé vám budou zasílat e-maily), je třeba si uvědomit následující:
- Data, která získáte, nebudou strukturovaná – odpovědi vám budou přicházet v různé formě. Proto bude třeba v nich udělat následně systém, což vás bude stát čas. Na základě našich dlouholetých zkušeností s pořádáním soutěží můžeme říci, že každá trochu větší soutěž je pomocí e-mailu neorganizovatelná.
- Používání emailu může být uživatelsky náročné – většinou to znamená, že si soutěžící musí otevřít nové okno nebo program, který mu emailovou službu zprostředkovává. Následně bude možná nutno (jestliže nepoužívá program typu Outlook), aby uživatel také zkopíroval emailovou adresu, na kterou musí otázku či fotografii poslat. Uživatel poté musí ručně doplnit odpověď či přidat přílohu. Tento proces je zdlouhavý. Zdlouhavější, než třeba zaškrtnutí správného pole a přidání emailové adresy někde na webu.
Výhody:
+ na vlastním webu se nemusíte řídit pravidly a možnostmi Facebooku, takže máte v podstatě volné ruce.
Nevýhody:
– potřebujete další prostor, kam soutěž umístíte (blog, web, či něco jiného),
– trochu složitější propagace: vést PPC reklamy pouze na status oznamující soutěž je sice možné, ale:
- pokud soutěž propagujete delším statusem, je možné, že se celý text nezobrazí v reklamě, a proto uživatelé Facebooku, kterým se reklama nezobrazí, neuvidí všechny publikované informace,
- je třeba si uvědomit, že člověk při prokliknutí uvidí jen souvislý text, ve kterém je nemožné:
- publikovat více fotografií zároveň (jestliže se nejedná o fotoalbum, ale v tom případě není jednotlivým fotografiím věnováno takové množství prostoru),
- vytvářet strukturu textu promocí formátování a zvýrazňování (tučně, kurzíva, jiné barvy…).
- jestliže je status naopak kratší, sice je možné, že se zobrazí v reklamě celý, ale možná v něm nedokážete popsat všechny nutné instrukce.
Řešení třetí: využití již existující aplikace – návod krok po kroku
1) Přidejte na svoji facebookovou stránku některou z následujících aplikací
- Static HTML – stačí vybrat stránku, na kterou chcete aplikaci vložit a na té se následně objeví následující ikona.
- Jestliže chcete změnit název či obrázek aplikace, klikněte do pravého horního rohu aplikace a zvolte možnost “Upravit nastavení”.
- Následně můžete změnit:
- obrázek aplikace,
- název této aplikace (karty).
- Nebo přes Facebook developers – klikněte na “Vytvořit novou aplikaci”.
- Následně vyplňte jméno aplikace. Pokud se rozhodnete pro toto řešení a nechcete webhosting od Facebooku, je třeba mít k dispozici obsah aplikace např. na svém vlastním webu nebo jiném hostingu.
- Při zadávání informací o aplikaci je třeba doplnit také URL s protokolem HTTPS (Secure Page Tab URL). Je možné sem doplnit také obrázek karty.
2) Vytvořte obsah v aplikaci
Jestliže si vyberete aplikaci Static HTML, je třeba ovládat alespoň základy HTML. Pro vytvoření HTML kódu můžete také vytvořit nějaký externí nástroj či HTML editor.
Jestliže chcete vést soutěž prostřednictvím dotazníku, můžete opět využít aplikace jako
- Google Forms,
- Survey Monkey,
- či Wufoo .
Jakmile dotazník vytvoříte, nechte si nástrojem vygenerovat HTML kód, který poté vložíte do aplikace (případně na stránku).
Na stránku nezapomeňte přidat vhodné obrázky, texty a odkazy na vaše stránky. Je třeba myslet na to, že bude nejjednodušší, když bude moci soutěžící najít všechny potřebné informace přímo na jednom místě, a když bude moci soutěžit bez toho, aniž by musel někam odcházet.
Pravidla pro pořádání soutěží na Google+
Google+ má pro pořádání soutěží skoro stejná pravidla. Stručně řečeno, opět nemůžete vést soutěž přímo na Google+, ale musíte ji pořádat na jiném webu. Na druhou stranu, je možné, že Google bude v takovémto případě shovívavější: je rád, že na Google+ někdo je.
Ráda s vámi projdu vaše soutěže na našich školeních marketingu na Facebooku a na individuálních konzultacích. Naše agentura pro vás také může soutěž na Facebooku uspořádat.
Můžete se mne také ptát na naší stránce na Facebooku.
Jak udělat, aby než se aplikace otveře bylo podmínkou „stání se fanouškem“? Díky
Dobrý den, využijte buď aplikace Static HTML, kde je možnost mít jiný obsah pro fanoušky a nefanoušky a obsah soutěže dejte do karty přístupné pouze fanouškům (viz výše), nebo si nechte naprogramovat vlastní aplikaci.
Dobrý den,
vím , že je čas být na sociálních sítí a proto nášemu webu byl vytvořen facebookový účet , další krok k získání zákazníků má být přes soutěž , moc si s tím nevíme rady a nejsme megalomanská firma , která může dát velké sumy peněz do reklamy. je možné se na Vás obrátit na tyto služby v dostupných cenách?
Děkuji Adámková
Dobrý den, je možné zrealizovat soutěž stylem, že na webu vložím odkaz na www stránku s informací, že člověk, který získá na fb 5 přátel, kteří si vloží odkaz na zeď, dostane vstupenku zdarma na pořádanou akci?Děkuji
Skvělý článek, spoustu zajímavých a důležitých informací pro uživatele Facebooku.
Ještě bych také doplnil že soutěže nesmí být propagovány v rámci cover fotky (Timeline)
Dobrý den Roberte,
děkuju za velice přínosný článek. Chtěl bych se zeptat, zda existuje mechanismus, jak kontrolovat, zda potenciální výherce v soutěži opravdu „liknul“ fan page. Já jako administrátor FB stránky vidím jen nové liky. Nevím o způsobu, jak mohu třeba i ve spolupráci s uživatelem sám zkontrolovat, že stránku liknul třeba už před rokem.