Kde jste: Hlavní stránkaVýhody a nevýhody Google Analytics

Výhody a nevýhody Google Analytics

Vydáno na blogu Digitální analytika, CRO a UX

Rozhodli-li jste se zvýšit efektivitu vašeho webu, potřebujete k tomu analytický nástroj. Na trhu je dostupné množství analytických nástrojů, např. AWStats, TOPlist, Google Analytics nebo Omniture SiteCatalyst.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.

Google Analytics a ti druzí

Nástroje typu AWStats, TOPlist nebo Navrcholu jsou pro webové analytiky zcela nevhodné. Neumožňují vám totiž skutečně pochopit, co se na webu děje – o možném testování ani nemluvě.

V Česku je nejpoužívanější nástroj Google Analytics (zkratka GA) od společnosti Google. Jedná se o podrobně rozpracovaný nástroj obsahující velké množství informací a navíc je poskytován zdarma. Využívají jej jak malé soukromé firmy, tak giganti s miliardovými obraty.

Na druhou stranu, existují mnohem pokročilejší nástroje pro měření. Yahoo! nabízí svůj bezplatný nástroj Yahoo! Web Analytics, podle recenzí lepší než Google Analytics. Protože inzerujeme na Yahoo!, pokusili jsme Yahoo! kontaktovat se žádostí o přístup do Yahoo! Web Analytics. Jejich inzertní oddělení odpovídalo rychle, naopak oddělení, které má na starost udělování přístupu nám opakovaně neodpovědělo.

 

Hlavní stránka služby Yahoo! Web Analytics, která by měla nabízet lepší výsledky než Google Analytics.

 

Mezi světové špičky pak patří Omniture SiteCatalyst a Coremetrics.

Hlavní výhody Google Analytics

 

    • Můžete si vybrat z 25 jazyků, ve kterých se zobrazují jednotlivé přehledy, včetně češtiny. V každém jazyce je též přeložena podpora, nápověda a všechna dokumentace.

 

    • Veškeré údaje získané z přehledů lze snadno exportovat do formátů typu PDF, XML, CSV, CSV pro Excel a TSV. Lze nastavit i automatické odesílání e-mailů s přehledy, přičemž maximální nastavitelný počet e-mailových adres je 25.

 

    • Pokud řídíte PPC kampaně pomocí systému AdWords, lze jednoduše propojit tento systém s Google Analytics a importovat tak data s údaji o ceně či počtu zobrazení stránek. Nemusíte tedy v Google Analytics zdlouhavě zadávat typy kampaní (na druhou stranu se ruční zadávání hodí pro sledování celých kampaní).

 

    • Při sledování efektivity kampaní nejste odkázáni pouze na systém AdWords, ale můžete sledovat své placené reklamy na Skliku, bannery, e-maily, newslettery, PR články i offline marketingové kampaně.

 

    • Přehledy elektronického obchodování vám umožní sledovat všechny transakce. Kteří zákazníci transakci provedli, kolik utratili, která reklama je k vám přivedla, kolikrát se na vaše stránky vrátili, než provedli transakci atd. Díky tomu okamžitě víte, která reklama se vám vyplatí a která ne.

 

    • Libovolně nastavitelný řídicí panel (dashboard) vám umožní sledovat metriky, které jsou pro vás nejdůležitější (KPI) a které chcete mít okamžitě na očích. Lze nastavit až 12 typů přehledů.

 

    • Jednotlivé přehledy lze mezi sebou porovnávat. Můžete provádět týdenní, meziměsíční i meziroční srovnání. Služba Google Analytics uchovává údaje až 25 měsíců staré. Obecně je vhodnější provádět srovnání za delší časový úsek (po týdnech nebo měsících) a pokud možno stejné dny či měsíce.Není vhodné porovnávat například úseky pondělí až středa a čtvrtek až sobota, neboť často dochází k výrazným výkyvům během dnů v týdnu. Hlavně o víkendech můžete sledovat všeobecný pokles internetové aktivity.

 

    • Pokud vás omrzelo prohlížet si již známé metriky a zajímají vás jiné údaje, můžete si je vlastnoručně vydefinovat pomocí segmentů, ke kterým se automaticky generují grafy. Příkladem je např., zdali vám větší obrat dělají návštěvníci z USA jdoucí přes bannery nebo PPC reklamy ve vyhledávačích.

 

    • Nebo si vyberete metriky, jež vás zajímají a které nejsou v přehledech, stačí jen zadat osy x a y a velikost informačních bublin. Můžete si například vykreslit nové návštěvníky přicházející přes určité klíčové slovo, nebo konvertující návštěvníky přicházející přes určitou reklamu. Podívejte se na video.

 

    • Jednou z nejdůležitějších funkcí v Google Analytics je křížová segmentace. Zkušenosti s ní jistě mají všichni, kteří pracují s programy využívající kontingenční tabulky (např. MySQL, Excel).Křížová segmentace umožňuje získávat konkrétní informace o určitých skupinách metrik. Například z počtu všech návštěvníků si vydefinujete ty, kteří k vám přišli z Hradce Králové, a zároveň chcete vědět, jaká reklama tyto návštěvníky zaujala a za kolik u vás nakoupili. Následně pak víte, že pro zvýšení výnosnosti byste měli v Hradci Králové pouštět tu reklamu, která vám přináší nejvíce peněz. Takto lze libovolně propojovat různé přehledy.Navíc dokážete zjistit, zdali je pro vás výnosnější Hradec Králové nebo Plzeň, na co lidé reagují v jednotlivých městech a kde se vyplatí reklama.

      Jeden z našich klientů provozuje e-shop s mobilními telefony. Na základě analytik jsme zjistili, že prudce stoupá zájem o mobilní telefony z jednoho města. Zatím nešlo ani tak o objednávky, jako o návštěvnost.

      Díky křížové segmentaci jsme zjistili, o jaké značky mají lidé v daném městě největší zájem. Klient připravil kampaň v lokálním tisku a rádiu s uvedením nejnavštěvovanějších mobilních telefonů návštěvníky z tohoto města.

      Jak jsme později zjistili, v daném městě zavřeli poslední kamenný obchod s mobilními telefony, a tak se zákazníci přesunuli na internet.

 

    • Dalším důležitým přehledem je navigační analýza. Díky ní odhalíte chyby na svých stránkách a stránky, na kterých se ztrácí návštěvníci. Dozvíte se, odkud na vaše stránky přichází návštěvníci, přes které vstupní stránky přichází, na které stránky pak pokračují, jak dlouho si je prohlíží, na kterých stránkách ukončí svou činnost, odkud se vrací na hlavní stránku, kam odchází atd.

 

    • Služba Google Analytics vám umožňuje sledovat, která klíčová slova jsou důležitá pro vaše návštěvníky a která zadávají do vyhledávačů. Často se stává, že propagujete svůj produkt X a uvažujete, že ho lidé budou hledat pod určitými klíčovými slovy, na která máte reklamu.Pomocí analytik ale přijdete na to, že vaše produkty lidé hledají pod názvy, o kterých jste ani neuvažovali. Často totiž lidé hledají váš produkt pod jiným názvem, než jak jej znáte vy.

 

    • Můžete otestovat, která varianta stránky bude lépe přitahovat návštěvníky nebo na jakou barvu tlačítek budou návštěvníci lépe reagovat.Nemusíte se obávat, že byste kvůli testování byli nuceni přerušit nebo omezit provoz vašeho webu. Testování probíhá za ostrého provozu tím způsobem, že se určité skupině návštěvníků zobrazují jednotlivé verze stránek a v konečné fázi se vybere ta nejúspěšnější varianta. Pokud vás testování zajímá, přečtěte si více o optimalizátoru webových stránek od společnosti Google.

 

Pokud vám zajímá, jak služba Google Analytics vypadá „zevnitř“, podívejte se na prohlídku služby Google Analytics.

Hlavní nevýhody Google Analytics

    • Pokud vás zajímají horké novinky či videa, drtivá většina je k dispozici pouze v angličtině.

 

    • V českém rozhraní Google Analytics se občas setkáte s pojmy, které nejsou zrovna srozumitelné, a intuitivně byste jim přiřadili jiný význam. Například metrika Bounce rate je přeložena jako Poměr návratů. Nenechte se však zmýlit. Poměr návratů nemá nic společného s tím, že se návštěvníci vrací na stránky, nýbrž znamená, kolik návštěvníků váš web opustí po zhlédnutí jediné stránky.

 

    • Exportované přehledy do formátu CSV pro Excel je často nutné dále upravit, abyste se v nich lépe orientovali. Také nelze vyexportovat pouze vámi zvolené přehledy z tabulky.Např. pokud vás zajímají klíčová slova a počet návštěv a konverzí z jednotlivých slov, vyexportuje se vám do Excelu tabulka s klíčovými a dalšími devíti sloupci údajů, které nechcete.

 

    • Údaje o počtu prokliků ze systému AdWords neodpovídají údajům o počtu návštěv v Google Analytics. Přitom by se mnoho lidí mohlo domnívat, že uživatel, který klikl na reklamu, je zároveň návštěvníkem stránky, na kterou ho reklama odkázala.Důvodem je způsob sběru dat v Google Analytics, který je založen na souborech cookies. Pokud tedy někdo klepne na reklamu a má zakázané soubory cookies ve svém počítači, započítá se v AdWords jako proklik, ale v GA se nezapočítá jako návštěva. Proto je často počet návštěv o něco vyšší než počet prokliků na danou reklamu.Dalším důvodem pak může být, že někdo klikl na reklamu, ale z mnoha různých důvodů se nedostal na cílovou stránku, nebo nemá cílová stránka správně nastavený kód GA.

 

    • Google Analytics lze snadno propojit se systémem AdWords, což pro vás znamená automatický export údajů o nákladech do analytik. Ne vždy je ale toto propojení možné a vhodné. Vždy musíte překontrolovat, zda automatické označování nutné pro propojení nezpůsobuje chyby.

 

    • Další minus Google Analytics spočívá v tom, že stejně jako AdWords nelze s analytikami propojit například systém Sklik. Tím byste si ušetřili spoustu času s přepínáním oken a veškeré přehledy byste měli pěkně pohromadě.

 

    • Přehled Překryvná data stránky má ukazovat, na které odkazy na vašem webu se nejvíce kliká a které odkazy zůstávají nepovšimnuty. Tato funkce ovšem občas nefunguje správně, a pokud máte na stránce více odkazů se stejnou adresou URL, ukazují Překryvná data stránky pro všechny tyto odkazy stejné hodnoty.

 

Alternativy ke Google Analytics a kdy se vyplatí

 

    • SiteCatalyst od Omniture je jedním z nejpropracovanějších nástrojů webové analytiky s mnoha funkcemi. Nevýhodou je však cena. Za web s návštěvností 1 000 000 návštěv měsíčně zaplatíte od 3 000 do 6 000 €. Myslíte-li to s webovými analytikami vážně, stojí za zvážení. U nás jej používají např. Vodafone nebo Direct pojišťovna.
    • Coremetrics – dle hodnocení agentury Forrester dokonce ještě lepší než SiteCatalyst.
    • Unica patří také mezi nejlépe hodnocené zahraniční nástroje pro analýzy. Také zpoplatněný.
    • WebTrends je o něco lepší než Google Analytics. Jeho nehostovaná verze stojí 3 500 $. Kdysi jsme s WebTrends pracovali, byl výkonný, ale o instalaci a ovládání se vyprávělo, že na ně potřebujete doktorát z webtrendologie. Nyní je hodnocen průměrně.
    • ClickTracks, nástroj opět srovnatelný s Google Analytics. Zkušební verzi si můžete stáhnout zdarma, za plnou pak zaplatíte kolem 1 200 $. Forrester jej hodnotí jako nejhorší.
    • Z méně kvalitních nástrojů pro analytiku pak uvedeme např. TOPlist nebo AWStats. Tyto nástroje lze využít pro analýzu návštěvnosti, ovšem pro hlubší analýzy uzpůsobeny nejsou.

 

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.
Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci