Kde jste: Hlavní stránkaImplementace Google Analytics

Implementace Google Analytics

Vydáno na blogu Digitální analytika, CRO a UX

Pro úspěšné sledování kampaní a metrik na vašem webu je nejdůležitější správně implementovat a nakonfigurovat službu Google Analytics.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.

Divili byste se, ale naprostá většina nastavení Google Analytics je špatně.

Používáte-li zároveň i službu Google AdWords, je možno obě služby propojit a importovat údaje o nákladech z Google AdWords do Google Analytics.

Nestačí-li údaje z analytik v časové délce 25 měsíců, lze analytika nakonfigurovat jako hybridní sběrač dat a shromažďovat tak údaje libovolně dlouho. Toto a mnoho dalšího lze nastavit během základní konfigurace. Jak na to?

Zřízení účtu Google Analytics

Abyste mohli služeb Google Analytics využívat, je nutné vytvořit si účet v Google Analytics. Je to velice snadné a můžete ho vytvořit dvěma způsoby. Pokud již využíváte systém Google AdWords, svůj účet do analytik vytvoříte přímo v tomto systému klepnutím na záložku Analytics a zaškrtnutím políčka Vytvořit bezplatný účet Google Analytics. Poté dáte Pokračovat a účet zřídíte snadno dle dalších pokynů. Druhý způsob, jak si můžete účet zřídit, aniž byste používali AdWords, je registrací přes oficiální stránky Google Analytics.

 

Domovská stránka služby Google Analytics.

Rozdíl mezi počítání v Google AdWords a Google Analytics

Základním rozdílem mezi Google Analytics a Google AdWords je, že AdWords nesledují počet návštěv, ale počet prokliků z PPC kampaně (pay-per-click). Na této bázi jsou založeny i další nástroje pro sledování PPC kampaní, jako jsou Sklik nebo eTarget.

Google Analytics umožňuje kontrolovat návštěvnost a konverze ze všech těchto sítí. Je to důležitý sjednocující nástroj, neboť dívat se zvlášť do jednotlivých přehledů v Skliku, AdWords, eTargetu atd. je nekorektní. Nikdy totiž nelze srovnávat údaje získané různými způsoby z různých zdrojů. Používají totiž rozdílnou metodologii a výsledky se tudíž nedají porovnat, vysvětluje odbornice na webovou analytiku.

Pokud však údaje z Skliku i AdWords importujete do analytik, můžete údaje z obou zdrojů bez obav porovnávat. Jelikož společnost Google podporuje vzájemnou provázanost pouze u svých produktů, nelze z cizích systémů importovat do analytik údaje o nákladech.

Aby se vaše údaje z Skliku a jiných zdrojů daly dobře odlišit od ostatních, je nutné zadat parametry do URL adres. Pomocí parametrů pak získáte dokonalý přehled o jednotlivých kampaních, zdroji, či médiu. Více si o tom povíme později.

Propojení účtů Google Analytics a AdWords

Jak tedy importovat informace o počtu prokliků či nákladech z AdWords do Google Analytics? Velice jednoduše!

Přihlaste se do AdWords a v vyberte záložku Můj účet – Možnosti účtu a vpravo dole v sekci Sledování dejte Upravit – Automat. označování URL – Uložit.

Nyní klepněte na záložku Analytics, u svého profilu zvolte Upravit a poté ještě jednou Upravit v záhlaví části Hlavní údaje o profiluPoužít údaje o nákladechUložit změny. Veškerá data z AdWords budou nyní automaticky importována do Google Analytics do přehledu Zdroje provozu – AdWords.

Pokud si v AdWords nastavíte jednotlivé kampaně a sestavy, budou se vám v analytikách zobrazovat údaje až na úroveň těchto sestav. Sestavy se vám tedy importují z AdWords do analytik.

Vložení sledovacího kódu (GATC)

Po úspěšném založení účtu je potřeba umístit na všechny vaše stránky sledovací kód GATC (Google Analytics Tracking Code), pomocí kterého se sbírají veškerá data o návštěvnících. Sledovací kód je JavaScript, jež sbírá údaje o návštěvnících a posílá je serverům Google Analytics.

GATC můžete na své stránky přidat zkopírováním a vložením na každou stránku, nebo připsáním kódu do svého souboru s hlavní šablonou nad značku na konci stránky.

Zjistili jsme, že mnoho našich nově příchozích klientů má sledovací kód vložený v hlavičce místo v body. Takto špatně vložený kód může způsobovat chyby v přehledech Google Analytics, což nám potvrdili i odborníci z Centra nápovědy pro Google Analytics.

Pozor, sledovací kód je třeba vložit i do chybové stránky (404).

Tento kód si vygenerujete pomocí nápovědy pro instalaci kódu. Typický příklad kódu vidíte na obrázku. Pokud jste doposud užívali jako analytický nástroj software Urchin, je lepší nahradit starý kód sledování novým kódem.

 

Kód Google Analytics pro označení webových stránek.

Jak dlouho analytika uchovávají data

Služba Google Analytics standardně uchovává data po dobu 25 měsíců. Jestliže si přejete sbírat data po dobu delší než 25 měsíců, můžete upravit kód GATC tak, aby byly údaje návštěvnosti zaznamenávány do logů vlastního webového serveru a zároveň posílána serverům Google Analytics.

Stačí pouze upravit sledovací kód přidáním funkce pageTracker._setLocalRemoteServerMode pod funkci var pageTracker=_gat._…. Takto službu Analytics nakonfigurujete jako hybridní sběrač dat, což se ovšem obecně nedoporučuje.

Pokud chcete i přesto sledovat historická data a shromažďovat data pomocí log souborů, můžete jakožto nástroj webové analytiky využít software Urchin od společnosti Google. Díky němu můžete stále znovu zpracovávat historická data. Tato služba je placená a můžete si ji objednat u autorizovaných zahraničních konzultantů.

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.
Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci