Kde jste: Hlavní stránkaUž i Stránky s málo fanoušky mohou mít svou krátkou adresu na Facebooku – ale někdy to chce trochu vyjednávání

Už i Stránky s málo fanoušky mohou mít svou krátkou adresu na Facebooku – ale někdy to chce trochu vyjednávání

Vydáno na blogu Facebook, Social media marketing

Donedávna platilo, že uživatelské jméno - a tudíž i krátkou adresu (URL) - mohou mít jenom Stránky, které mají alespoň 1 000 fanoušků. To se změnilo.

Nově platí, že uživatelské jméno mohou mít už i Stránky (Pages), které mají alespoň 25 fanoušků.

Jak vytvořit uživatelské jméno na Facebooku

Jděte na adresu http://www.facebook.com/username/ (musíte být samozřejmě přihlášeni na Facebooku). Zde si můžete nastavit uživatelské jméno pro svůj soukromý i firemní profil. Pro osobní účely je ideální ve tvaru „prijmeni“ nebo „jmeno.prijmeni“. Tečka je tam jenom „z hlediska použitelnosti“. Facebook ji totiž vůbec interně nepoužívá.

I stránky s málo fanoušky mohou mít na Facebooku krátkou adresu.

Jmenujete-li se třeba Václav Novák a někdo před vámi si zaregistroval v.aclavnovak a vy byste chtěli uživatelské jméno vaclav.novak, máte smůlu. Systém si interně odstraní tečku a podle toho určí, zdali je uživatelské jméno volné, nebo ne.

Můžete si to vyzkoušet i obráceně – moje adresa na Facebooku je http://www.facebook.com/Robert.Nemec. Pokud si ale zadáte třeba http://www.facebook.com/R.obertNemec, Facebook vás přesměruje na http://www.facebook.com/Robert.Nemec.

To samé platí pro malá a velká písmena. Navěky (viz níže) budou v uživatelském jménu tak, jak jste zaregistrovali. Interně ale není žádný rozdíl mezi Robert.Nemec a robert.nemec.

Uživatelské jméno („název“ Stránky) může obsahovat pouze latinská písmena bez diakritiky, arabské číslice a tečku. Jiné znaky (pomlčka, mezera…) nejsou povoleny.

Velmi důležité upozornění pro tvorbu uživatelských jmen, a tedy URL na Facebooku

Toto je velmi důležité upozornění: uživatelské jméno, a tedy i URL (webová adresa), kterou si zvolíte (nastavíte) platí navěky. Ještě jednou: jednou to zadáte a není moci na Zemi (snad jedině soud v USA a to kdoví jestli), která by to změnila. To platí pro firemní Stránky.

Uživatelské jméno osoby (a tedy i URL) si můžete jednou jedinkrát změnit. Ale uvažte, že jenom jednou za život – např. při změně příjmení po svatbě.

Proto si velmi dobře promyslete, jak se má vaše Stránka jmenovat. U firemních Stránek (Stránek, které mají jednotlivé firmy – „firemní účet“), to bude asi Jmeno.Firmy. Pro jistotu si to ale nechte schválit generálním ředitelem (vzhledem k tomu, jak je Facebook pro budoucnost firmy důležitý).

Jak vytvořit uživatelské jméno a URL pro firemní Stránku

Nejprve samozřejmě musíte mít založenou firemní Stránku a být jejím administrátorem. Následně jděte na http://www.facebook.com/username/. Zde klikněte na Nastavte uživatelské jméno pro vaše Stránky.

Objeví se vám seznam Stránek, které administrujete. Vyberete si Stránku, které chcete vytvořit uživatelské jméno (a tedy i URL). Zadáte požadované jméno, ověříte volnost a nechte zaregistrovat.

Platí stejná pravidla jako pro osobní stránky, takže musíte být extrémně pečliví a vědět, co děláte.

Co dělat, když Facebook hlásí, že vaše požadované uživatelské jméno nejde zaregistrovat

Upozorňuji, že nejprve musí mít vaše Stránka alespoň 25 fanoušků.

Když jsem registroval uživatelské jméno naši agenturu, objevila se mi informace, že požadované jméno RobertNemec.com nejde zaregistrovat. Přitom na adrese http://www.facebook.com/RobertNemec.com žádná Stránka nefungovala.

Jediná šance, jak to spravit, je požádat Facebook o pomoc na základě ochranné známky. To jsem také udělal. Na adrese http://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=username_infringement jsem všechno řádné popsal a vysvětlil, že na základě českého i evropského práva máme na jméno nárok. Musíte si být ale jisti v kramflecích.

Formulář jsem odeslal a do dvou dnů mi Facebook odepsal, že náš nárok uznává a přiděluje naší firmě adresu http://www.facebook.com/RobertNemec.com.

Chcete-li pomoci s čímkoli na Facebooku nebo zde vést efektivní kampaň, kontaktujte naši agenturu.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Zdravím,nastavil jsem si uživatelské jméno pro stránku a kdyz
    tuto adresu nastavim a pokousim se na ni dostat tak mi to napíše
    následující:Požadovaná stránka nebyla nalezena. Je možné, že
    jste klikli na starý odkaz, nebo jste adresu zadali špatně. U některých
    adres je nutné rozlišovat velká a malá písmena.Zpět na hlavní stránku Zpět na předchozí stránkuV čem by mohl být problém? Je to omezeno nějka časově, že alias začne fungovat až po určité dobbě?Děkuji za info

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci