Kde jste: Hlavní stránkaPředpovědi pro emailový marketing na rok 2014

Předpovědi pro emailový marketing na rok 2014

Vydáno na blogu Emailový marketing, Digitální marketing

Econsultancy vydalo svoji předpověď pro e-mailový marketing v roce 2014. Vzal jsem jejich teze a přidal vlastní pohled na situaci v České republice.

1. Nebudete přemýšlet, jak upravit váš newsletter do responzivní podoby, protože budete vytvářet jenom responzivní newslettery

Toliko předpověď z Velké Británie. V Česku zatím řeší responsivní newslettery jenom minimum firem. Částečně to souvisí s tím, že přístupy na weby z mobilních zařízení činí zatím jenom 3 %.

Ale emaily se čtou na mobilech a tabletech, i když je lidé neproklikávají (částečně i proto, že web, na který se prokliknou, není často responzivní). Ale jak bude postupovat penetrace smart phonů, bude zapotřebí začít se orientovat i na responzivní design newsletterů. Naštěstí jsou na trhu řešení, která převedou design newsletteru automaticky do responzivní podoby.

Proč zákazníci chodí na weby z mobilů, ale nenakupují.

2. To, zda budou váš newsletter otevírat lidé na Gmailu, bude extrémně záležet na zkušenostech s vaší značkou a předmětu

Gmail totiž řadí vaše promo akce – jaké to pozdvižení! – do složky Promo akce. Kam se lidé nedívají buď vůbec, nebo ji jenom prolétnou.

Mají-li s vámi zkušenost, že posíláte zajímavé věci a že se vyplatí u vás nakupovat (nebo chodit k vám na web) a zároveň budete mít zajímavý předmět e-mailu, pak email otevřou. Jinak ne. Myslete na to: celková zkušenost a předmět e-mailu.

3. Newsletterů se bude posílat ještě více než v roce 2013

To jako ještě více než toto?

Legální spam, jak jej posílá OKAY

Vůbec bych se nedivil, kdyby Seznam zase zatrhl používání MailChimpu a podobných programů. Mnohé české firmy totiž mají stále myšlení:

1. Musíme sehnat stovky tisíc emailových adres.

2. A pak na ně hodně často posílat naši nabídku.

Že tak spadnou do složky Spam i u těch, kteří by si od nich možná občas něco koupili, je nezajímá.

4. Na trhu se softwarem pro rozesílání emailů a newsletterů bude probíhat další konsolidace

V roce 2013 byl ExactTarget koupen SalesForce, Eloquoa a Responsys byly koupeny Oracle a Neolane byl koupen Adobe. Tyto společnosti mají velké prostředky a na trhu nebude příliš místa pro střední a menší společnosti, tvrdí Econsultancy.

To si osobně nemyslím. Responsys je sice skvělý a já práci s ním miluji, ale také pěkně drahý (počítejte zhruba s 50 000 Kč až 100 000 Kč/měsíc). Vždy bude na trhu (alespoň v České republice) místo pro řešení pro pokročilý emailový marketing, které sice není tak skvělé jako Responsys, ale také stojí třikrát méně (můžeme vám nějaké doporučit).

5. Marketingová automatizace bude z 50 % generovat jenom spam

Marketingová automatizace v Česku zatím příliš nefunguje. Marketingová automatizace v emailovém marketingu znamená, že na základě algoritmu se spustí automatizovaná personalizovaná akce. Některé příklady marketingových automatizací z naší agentury RobertNemec.com naleznete v prezentaci na konci tohoto článku.

Pokud ale data nečistíte a nehlídáte, generujete legální spam. Např. když detekujete podle IP, že příjemce emailu je z Jičína a vy mu stále posíláte nabídku na úžasné slevy v Plzni.

Nebo někdo klikl, že má zájem o dámské oblečení (třeba se překlikl), ale přitom na vaše webu v 80 % případů prochází pánské oblečení (nebo třeba tehdy to chtěl pro partnerku, ale mezitím se rozešli). A vy mu stále posíláte nabídku na dámské oblečení.

Druhým problémem u marketingové automatizace je chybné vytváření predikcí a scénářů. Osobně za velkou chybu považuji časování emailů, které netestujete. Řeknete si, že za X dní (většinou tři nebo sedm) po nějaké akci pošlu další email. Ale nebylo by lepší X-1, nebo X+2?

Třeba v naší digitální agentuře to děláme následovně: Víme, že druhý nákup je z 80 % X až Z dní po prvním. Pak začneme testovat, zda je lepší poslat email s připomenutím k druhému nákupu Z-1, Z-2, Z-3 atd.

Když to máme vyřešené, můžeme lidi začít řadit do podrobnějších segmentů a opět testovat. Následně nám vyjde, že u jednoho člověka je dobré poslat email s připomenutím k druhému nákupu Z-3 a u jiného Z-2.

Mimochodem, víte, že je potřeba také časovat, kdy email pošlete? Většina emailů je totiž přečtena do 4 hodin, nebo vůbec (zdroj: konference IBM Smart Commerce, Monako, červen 2013). Když tedy pošlete váš newsletter ve špatnou dobu, váš zákazník se k němu nedostane.

Proto je potřeba, aby váš software pro emailový marketing uměl zjišťovat, kdy daný člověk otevírá emaily a podle toho mu je automaticky posílal.

Samotnou katastrofou jsou pak scénáře. Řekněme, že když někdo u vás nakoupí sukni, pošlete mu za 14 dní nabídku: „Podívejte se, tato halenka se perfektně hodí k sukni, kterou jste si před 14 dny koupila.“ Vůbec neuvažujete nad tím, že dotyčná třeba již nemá měsíční rozpočet na nákup dalšího oblečení. Nebo že kombinaci sukně a halenky třeba řešila v době nákupu sukně.

6. Vlastní publika/okruhy uživatelů (custom audiences) budou zdrojem peněz

Asi víte, že reklamu na Facebooku můžete cílit přes emailové adresy. Řekněme, že někdo si u vás nakoupil notebook za 40 000 Kč, ale nekoupil si u vás v posledních X letech sluchátka. Máte zjištěno, že lidé, kteří si kupují notebooky v rozmezí 35 000 Kč až 49 999 Kč si nejčastěji kupují v poslední době pět různých typů sluchátek.

Tomuto člověku nyní začnete na Facebooku zobrazovat vždy po čtyřech dnech jeden z pěti typů sluchátek (plus mu tu nabídku samozřejmě pošlete emailem).

Možností, jak využívat vlastní publika/okruhy uživatelů na Facebooku, je nepřeberně a máme s nimi jenom ty nejlepší zkušenosti. A kdo je nebude využívat v roce 2014, vyhazuje marketingové rozpočty z okna.

7. Email marketing nebude sexy

I do naší agentury chodí stále nejvíce poptávek na SEO. A ze školení se nejvíce prodává školení Facebooku. Za rok nám přijde několik set poptávek na naše služby. Kolik z nich bylo v roce 2013 na emailový marketing? Asi pět. Přitom když převezmeme nějaký projekt, zvedneme často obrat z emailového marketingu natolik, že dělá klidně 50 % z celkového obratu eshopu. Viz případová studie.

Budete-li social media guru, expert na RTB nebo big data, budou vás zvát na konference a do televize. Ale kdo by zval na konference někoho, kdo se věnuje něčemu vynalezenému před čtyřiceti lety?

A teď se můžete podívat na prezentaci o emailovém marketingu z podzimu 2013:

Jak připravit váš emailový marketing na rok 2014 from RobertNemec.com

Nebo na video o emailovém marketingu z léta 2013:

Původní článek o email marketingu na Econsultancy.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Potřebujete půjčku @ 3% úrokovou sazbu? Pokud ano, nyní použije,Jméno:
    pohlaví:
    Doba trvání:
    Země:
    stát:
    Povolání:
    Měsíční příjem:
    Datum narození:
    Rodinný stav:
    Telefonní číslo:
    Částka potřebná jako úvěr:Kontaktujte nás nyní prostřednictvím naší společnosti e-mail: [email protected]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci