Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Markéta Hávová, Head of Consultancy & Senior SEO Consultant,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Co je analýza klíčových slov a k čemu slouží?

Co je analýza klíčových slov a k čemu slouží?

Slovní spojení “analýza klíčových slov” už jste pravděpodobně slyšeli od vašeho specialisty na optimalizace pro vyhledávače, PPC konzultanta nebo marketingového poradce, ale tušíte, co si pod tím vůbec představit – a hlavně k čemu taková analýza slouží?

Co je analýza klíčových slov

Analýza klíčových slov je soubor pro váš byznys relevantních slov a frází, které uživatelé internetu zadávají do vyhledávačů (Google, Seznam.cz a dalších).

Klíčové slovo a výsledky vyhledávání na Google
Vyhledávací dotaz “agentura robert nemec” a výsledky vyhledávání

Obvykle má formu tabulkového dokumentu, který obsahuje několik listů – dataset klíčových frází a jejich klasifikaci, grafy, kontingenční tabulky, shrnutí, trendovost a další data vhodná pro účel analýzy.

Proč se vytváří analýza klíčových slov?

Analýza klíčových slov vám dá detailní pohled na slova, na která se váš web zobrazuje či by se zobrazovat měl ve výsledcích vyhledávání. Pravděpodobně vám vyvstane na mysli, že klíčová slova pro váš byznys znáte nejlépe vy sami, tudíž analýzu klíčových slov nepotřebujete.

Na druhé straně internetu však velmi často sedí uživatelé, kteří neznají správnou terminologii, používají synonyma, zapisují dotazy s překlepy a chybami, či hledají odpovědi na své otázky, na které byste jim právě vy mohli odpovědět, jen o tom třeba ještě nevíte.

Analýza klíčových slov vám dá vhled do myslí uživatelů, ale také do stavu vašeho webu a nastíní příležitosti pro jeho růst.

 

K čemu se využívá analýza klíčových slov?

Nejčastěji o nutnosti vytvoření analýzy klíčových slov uslyšíte od vašeho SEO konzultanta. V rámci optimalizace pro vyhledávače totiž analýza poskytuje cenná data, ze kterých vychází úpravy stávajících stránek webu či vytváření stránek nových.

SEO konzultant však není jediný, kdo analýzu využije pro svoji práci. Stejně tak z ní bude čerpat i PPC konzultant, obsahový stratég, copywriter nebo třeba vaši produktoví manažeři při plánování nabídky vašich produktů a služeb.

Analýzu klíčových slov využijete například na:

 

Komplexní pohled na váš web

Určitě máte přehled o tom, kolik uživatelů z neplacených výsledků vyhledávání přichází na váš web, nejspíše také tušíte, kdo z vašich konkurentů se společně s vámi ve výsledcích vyhledávání zobrazuje a na jakých pozicích. Na základě toho si dokážete utvořit i hrubou představu toho, jak si váš web stojí ve výsledcích vyhledávání.

Analýza klíčových slov vám dá ale mnohem hlubší pohled do těchto dat. Najdete v ní například:

  • Na která slova se váš web zobrazuje a na jakých pozicích,
  • na jaké stránky přivádíte uživatele a zda na nich najdou skutečně to, co hledali,
  • jak moc konkurenční konkrétní klíčová slova jsou a zda se tedy do nich vyplatí více investovat či nikoliv
  • nebo můžete také objevit zajímavé roční trendy ve vyhledávání, na které jste dříve nereagovali.

 

Optimalizace současných stránek na webu

Uživatelé do vyhledávačů zadávají své dotazy ve většině případů ve formě psaných klíčových slov. Vyhledávače jim poté vrací výsledky vyhledávání, která právě tato slova obsahují.

Pokud na váš web přes neplacené výsledky vyhledávání přichází málo návštěvníků, web se zobrazuje na nižších pozicích ve výsledcích vyhledávání či se nezobrazuje vůbec, je jedním ze zásadních kroků optimalizace webu přidat vhodná klíčová slova a fráze na jednotlivé stránky.

Váš SEO konzultant v analýze vhodná klíčová slova najde, ověří jejich hledanost i to, zda se váš web na ně již zobrazuje či nikoliv a na základě toho také připraví nové titulky, meta popisy a nadpisy jednotlivých stránek, ale také navrhne využití vhodných slov v produktových či kategorických popiscích nebo třeba ve článcích na blogu.

Titulek a meta popis ve výsledcích vyhledávání

Příklad

Vlastníte například online obchod s pracovními oděvy. U názvů produktů, v kategoriích webu i v textech používáte výhradně slova “pracovní oděvy” a “modráky”.

SEO konzultant vám na základě analýzy webu a hledanosti klíčových slov doporučí i zakomponování nevyužitých a často hledaných slov “montérky” a “pracovní oblečení” a navrhne jejich vhodné použití v titulcích, meta popisech, nadpisech i textech na webu tak, aby se váš web zobrazoval na všechna tato klíčová slova.

Návrh informační architektury a nových stránek

To, jakým způsobem jsou na vašem webu hierarchicky řazené stránky, jak se po nich uživatelé pohybují, zda mají logickou strukturu, zda jsou pro uživatele snadno srozumitelné a nalezitelné či na webu vůbec vhodné stránky jsou, je práce nejen CRO/UX designéra, ale také SEO specialisty.

Na základě dat v analýze klíčových slov vám specialista na optimalizaci pro vyhledávače navrhne nové (chybějící) vstupní stránky pro kategorie webu, produkty i třeba filtrování v jednotlivých kategoriích a vše zasadí do kompaktní struktury, která bude dávat uživatelům smysl.

Díky tomu vzniknou na vašem webu nové stránky, přes které k vám budou přicházet uživatelé z neplacených výsledků vyhledávání.

Příklad

Na vašem webu s pracovními oděvy máte kategorie produktů – například “montérky”, “pracovní bundy”, “pracovní kalhoty” a další.

V jednotlivých kategoriích však nevyužíváte možnost dalšího filtrování.

SEO konzultant vám na základě dat z analýzy klíčových slov navrhne vhodné filtry, které uživatelé často vyhledávají, a proto by pro ně váš web měl mít samostatné stránky.

Vytvořením filtrů například dle materiálu, barvy, ročního období apod. bude pro uživatele snadnější najít jejich vysněný produkt, ale současně vzniknou i nové vstupní stránky jako “zimní pracovní oděvy” nebo “bílé pracovní kalhoty” a začnou vám přivádět relevantní návštěvnost z vyhledávání.

Vytvoření obsahové strategie

Nejednou jste určitě zaslechli okřídlené rčení “obsah je král”. A je nutné podotknout, že stále platí.

Vyhledávače “čtou” jednotlivé weby stejně jako uživatelé a bez vhodných a kvalitních textů si nedokáží o obsahu webu udělat představu, a tedy je ani nemohou nabízet uživatelům ve výsledcích vyhledávání.

Na druhé straně jsou zase uživatelé, kteří na internetu pouze nenakupují. Čtou si zde zajímavé články, prožívají tu svůj rozhodovací proces před samotným nákupem a hledají odpovědi na své otázky.

Právě tyto otázky týkající se vašeho byznysu také najdete v analýze klíčových slov. Kvalitní analýza klíčových slov navíc také reflektuje trendovost ve vyhledávání, takže vám váš SEO konzultant nebo obsahový stratég může snadno vytvořit obsahovou strategii založenou nejen na míře hledanosti jednotlivých témat, ale také přesně rozvrženou do měsíců, kdy tato témata vaši uživatelé nejvíc vyhledávají.

Vy tak budete připraveni a až budou vaši uživatelé hledat pomoc, odpovědi na své otázky najdou právě na vašem webu.

Návštěvnost webu po vytvoření obsahové strategie a publikaci článků
Návštěvnost webu po vytvoření obsahové strategie a publikaci článků

Příklad

Na vašem e-shopu prodáváte mimo pracovních oděvů také pracovní obuv. Vaši uživatelé si tyto produkty velmi často prohlížejí, ale poté už nedochází ke konverzi a produkty si nekoupí.

Uživatelským výzkumem nebo pohledem do analýzy klíčových slov zjistíte, že uživatelé velmi často hledají dotazy spojené s výběrem vhodné pracovní obuvi.

Je tedy jasné, že jim v nákupu brání neznalost či váhání ve správné volbě. Váš obsahový stratég či SEO konzultant vám připraví témata pro články, ve kterých uživatelům s výběrem pracovní obuvi pomůžete.

Současně také přihlédne k časovým trendům a doporučí vám sepsat články v tu správnou dobu. Až tedy vaši zákazníci budou potřebovat poradit s výběrem zimní pracovní obuvi, vy už budete připraveni.

Copywriting

Každý zkušený copywriter si ke své práci od vás vyžádá analýzu klíčových slov. Jedině tak bude s jistotou vědět, že v produktových či kategorických textech nebo v článcích pro váš blog používá ta správná klíčová slova.

Bez analýzy klíčových slov může samozřejmě vzniknout kvalitní a čtivý článek. Pokud do něj však vhodně zakomponuje klíčová slova a fráze, přivede na něj mnohem více uživatelů a výsledky práce copywritera se tak výrazně znásobí.

Využití hledaných klíčových slov týkajících se SEO (žluté) v textu

Příklad

Váš copywriter připravuje produktové popisky montérek pro váš e-shop. Díky analýze klíčových slov však ví, že uživatelé tento produkt vyhledávají také jako “modráky”, “pracovní kalhoty” a “pracovní lacláče”. Všechna tato klíčová slova do textů vhodně zakomponuje a zvýší tak pravděpodobnost, že uživatelé najdou a navštíví právě váš web.

PPC reklama

Klíčová slova a fráze nejsou důležitá pouze v přirozených výsledcích vyhledávání. I pro vaši placenou reklamu je nutné znát slova, pod kterými uživatelé hledají vaše produkty a služby.

Váš PPC specialista zajisté využívá reklamní systémy vyhledávačů Seznam.cz a Google, které poskytují náhled do vhodných klíčových slov. Určitě od vás ale bude požadovat analýzu klíčových slov, s pomocí které si nejprve vytvoří představu o tom, na která klíčová slova cílit a jak vhodně zvolit strukturu kampaní, reklamních sestav a v neposlední řadě také samotné textové reklamy.

Naopak bude také vědět, která klíčová slova mohou být pro váš byznys nerelevantní a je potřebné je vyloučit.

Díky znalosti důležitých klíčových slov pro váš byznys vytvoří PPC specialista přehledný systém placené reklamy a také si může kdykoliv snadno ověřit, že na všechny hledané dotazy uživatelů cílí placenou reklamu.

Příklad

Váš e-shop s pracovními oděvy jste se rozhodli podpořit také placenou reklamou. S analýzou klíčových slov si PPC specialista nastaví kampaň “pracovní oděvy”, jež obsahuje sestavy pro fráze “pracovní oděvy”, “pracovní oblečení”, “profesní oblečení”, “ochranné oblečení”, kterými pokryje všechny varianty těchto klíčových slov.

Takovýmto způsobem vytvoří kampaně a sestavy pro produkty, které nabízíte a začne přivádět na váš web návštěvnost z placených reklam.

Přehled o poptávce vašich produktů a služeb

Mimo výše zmíněných postupů, poslouží analýza klíčových slov i například vašemu produktovému specialistovi.

SEO konzultant, který analýzu klíčových slov vytváří, by měl mít přehled o tom, kam chcete váš byznys v budoucnu posouvat a tento fakt reflektovat i v analýze.

Pokud například přemýšlíte o rozšíření vašeho sortimentu produktů nebo služeb, v analýze klíčových slov můžete najít odpovědi na spoustu otázek, které vám v tomto kroku doposud bránily.

Výše průměrné měsíční hledanosti plánovaných produktů vám dá náhled i na případnou budoucí poptávku a mezi klíčovými slovy dost možná objevíte také často hledané produkty, které jste neplánovali prodávat, ale s tématem vašeho webu úzce souvisí a dají tak prostor pro rozšíření vašich služeb.

Analýza vám také může pomoci při rozhodování, zda a jak expandovat na zahraniční trhy. Hledanost klíčových slov/produktů vypovídá o poptávce na daném trhu. Pokud budete přihlížet k celkové populaci daného trhu, můžete si srovnat, kde je teoreticky vyšší poptávka a spolu na základě analýzy konkurence a dalších byznysových analýz, se lépe rozhodnout.

Příklad

Váš produktový specialista nebo SEO konzultant objeví v analýze klíčových slov vysoký potenciál u klíčových slov týkajících se ochranných pomůcek, které úzce souvisí s prodejem pracovních oděvů.

Po dalším prozkoumání trhu a vašich byznysových plánů se rozhodnete tyto produkty prodávat a rozšíříte tak vaše podnikání, a navíc potěšíte i vaše zákazníky, kteří si doposud tyto produkty kupovali u vaší konkurence.

Ačkoliv se tento výčet činností může zdát už tak dostatečně dlouhý, zdaleka nekončí. Váš SEO konzultant po analýze klíčových slov sáhne téměř při každé činnosti, kterou bude vykonávat ať už při začátku spolupráce či během dlouhodobé správy. Analýzu využije taktéž například pro linkbuilding, nastavení vhodného interního prolinkování webu či monitoringu zmínek o vašem podnikání na internetu.

Kvalitně vytvořená analýza klíčových slov může vašemu byznysu sloužit po mnoho let, za předpokladu, že data v ní bude aktualizovat. Jedná se o jeden ze základních pilířů v optimalizaci pro vyhledávače.

Až vám tedy příště někdo řekne, že potřebujete analýzu klíčových slov, už budete mít představu, proč a k jakým činnostem je možné ji využít. Pokud vás napadají další otázky týkající se analýzy klíčových slov nebo optimalizace pro vyhledávače, napište mi a já vám ráda poradím.

Markéta Hávová

Markéta Hávová

Markéta je specialistkou na SEO a copywriting. Dokáže odhalit technické nedostatky vašeho webu a v posledních letech se také specializuje na obsah, ve kterém kombinuje to nejlepší pro uživatele i roboty vyhledávačů. Chcete, aby vám Markéta poradila? Kontaktujte ji na [email protected].

LinkedIn | @

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci