Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Robert Le Veneur, Ředitel,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

Kolik bere account manager v naší reklamní agentuře

Kolik bere account manager v naší reklamní agentuře

„Jaký je tam plat?“ je jedna z prvních otázek ve vašem mozku, když uvažujete o nové práci.

A protože třetí z našich zásad je „Nabízíme nejvíce, požadujeme nejvíce“ a zároveň si myslíme, že platy v naší v reklamní agentuře jsou nadprůměrné (a snažíme se je stále zvyšovat, počítá s tím i náš rozpočet na rok 2016), rozhodli jsme se, že zveřejníme, kolik si u nás může vydělat account manager.

Plat ve firmě si stejně dohledáte

Osobně si myslím, že tajit průměrný plat na dané pozici ve firmě je nesmysl. Stejně si díky webům jako třeba Glassdoor velmi rychle zjistíte, kolik se zhruba na dané pozici v dané firmě bere.

Na webu Glassdoor zaměstnanci hodnotí své zaměstnavatele a při tom uvádí i svou pozici a svou mzdu. Takže si mohu třeba najít, že account manager v digitální agentuře Razorfish ve Spojených státech bere v průměru 64 156 dolarů za rok. Jiný příklad: konzultantská společnost PwC zveřejnila, kolik si můžete u nich vydělat, protože stejně se to v digitálním věku rozkecá.

V Norsku si dokonce můžete na internetu dohledat, jaký plat má váš soused.

A protože si myslím, že je férové poskytnout všem uchazečům o práci co nejpřesnější informace, domluvil jsem se všemi account managery v naší digitální agentuře, že mohu zveřejnit, na kolik si v průměru přijdou.

Nejprve ale trocha terminologie. V naší digitální agentuře RobertNemec.com nemáme vlastně pozice jako account manager nebo key account manager.

Account manager většinou prodává. Naši „accounti“ neprodávají. Jejich cílem je vymyslet, jak klienta co nejrychleji a co nejlevněji posunout co nejvýše – a pak to také za pomoci našeho týmu zrealizovat. Jak s oblibou říkám, „realizujeme byznys“ klienta.

Protože naši „accounti“ mají za cíl rozvíjet byznys klienta, radit mu, jak se dostat výše a přinášet nové nápady a inovace, mají v základu označení „business development“ nebo „strategy“. Tady je srovnávací tabulka:

Pozice v běžné reklamní/online agentuře Pozice v agentuře RobertNemec.com Co dělá v RobertNemec.com
Account Executive (AE) Business Development Manager (BDM) BDM jedná ve spolupráci se seniorně starším kolegou. Společně vymýšlí, jak posunout byznys klienta na vyšší úroveň.
Account Manager (AM) Senior Business Development Manager (SBDM) SBDM je schopen samostatně rozvíjet byznys klienta napříč několika marketingovými kanály. Jeho tým konzultantů má obvykle tři až pět členů. Tým řídí projektový manažer, aby měl SBDM dostatek času vymýšlet, jak vylepšit byznys klienta a mohl s ním vše prodiskutovávat.
Key Account Manager (KAM) Strategy Manager SM je nasazován na řízení zásadních a strategických změn u velkých klientů. „Najímá“ si interní týmy o pěti až deseti lidech. Tým jako v předchozím případě řídí projektový manažer.
Client Partner (CP) CP je na úrovni člena představenstva u korporací. Má více než dvacet let zkušeností v oboru. Je zaměřený primárně na korporace. Jeho cílem je navrhnout, jak by se měla korporace transformovat na novou, digitální úroveň – a pak to také za pomoci našeho týmu zrealizovat.

Aby toho nebylo málo: Řídíme se vojensky, takže struktura se přizpůsobuje aktuálním podmínkám. Reálně tedy:

 • Pavel vede accounty a vedoucí oddělení (jako CBDO), ale zároveň je sám “account”.
 • Radim řídí některé projekty a zároveň dělá “accounta”.
 • Semír má pozici Client Partner. Pro účely tohoto článku jsem jej ale zařadil mezi “accounty”.

Níže uvedené číslo tedy zahrnuje jejich odměnu jenom za práci “accounta”, nezahrnuje další odměny (když je někdo šikovný, tak proč mu nedat více, že?).

Kromě account manažerů máme ještě dva a půl projektového manažera (Radim je totiž napůl „account manager“ a napůl projektový manažer). Account manažer vymyslí a domluví, co se bude dělat a projektový manažer zařídí, aby to bylo včas, podle stanového rozpočtu a aby byly dosaženy stanovené cíle.

Když už jsme u té terminologie: my sami jsme nyní na pomezí mezi digitální a reklamní agenturou. Většina lidí nás vnímá jako digitální agenturu, ale děláme čím dál tím více offline věcí (public relations, eventy, ochutnávky, už jsme dělali i potisk hrníčků :-)). Takže se občas označujeme i jako reklamní agentura.

Pro účely tohoto článku také považuji výrazy „mzda“ a „plat“ za synonyma. Původně jsem, asi jako většina populace, nevěděl, že je mezi nimi rozdíl. Až naše Alča mě při revizi tohoto článku upozornila, že plat pobírá zaměstnanec státní správy a mzdu zaměstnanec soukromého sektoru. (Viz Wikipedia.) Protože ale lidé vyhledávají oba dva výrazy (to víte, SEO :-)), ponechal jsem v článku oba termíny.

Tady je tedy ono číslo:

73 452 Kč za měsíc

Tento údaj je platný v roce 2015 (respektive za období říjen 2014 až září 2015). Vzali jsme měšíční průměry napříč všemi accounty za posledních 12 měsíců a následně z toho zase udělali průměr.  Odměna se počítá jako procento z projektů, které má daný „account“ na starosti. Žádné juniorní accounty (tedy pozici account executive = business development manager) nyní nemáme.

Pro rok 2016 plánujeme zvýšení na 87 500 Kč za měsíc.

Tato částka nezahrnuje odměnu na pozici Chief Business Development Officer (v jiných reklamních agenturách na úrovni Client Director). Stejně tak tam není zahrnuta moje mzda.

Tento údaj platí pro všechny naše accounty. Věkové rozmezí našich accountů je mezi 28 a 50 lety. Takže ať už jste na počátku vaší kariéry nebo jste již zkušený veterán, můžete si u nás slušně vydělat.

U všech našich pozic neděláme žádné rozdíly mezi tím, zda jste muž nebo žena, kolik je vám let nebo zda pracujete v Praze nebo v Brně (máme pobočky na obou místech).

Procenta z uzavřených obchodů dostáváte i po odchodu z naší agentury, a to po celou dobu uzavření kontaktu. Když uzavřete roční kontrakt a po měsíci byste z naší firmy odešli, budete dostávat odměnu ještě dalších 11 měsíců.

Ale od nás accounti příliš neodchází. Za posledních pět let od nás odešli jenom dva: jeden po pěti letech prožitých u nás a druhý po roce (neplnil cíle).

Je to pro vás zajímavé?

A chcete navíc pracovat ve skvělém týmu? Tak skvělém, že v něm je sedm lidí již déle než čtyři roky?

Hledáme nové kolegy, kteří:

 • Jsou velmi inteligentní.
 • Umí se rychle učit.
 • Mají vášeň pro marketing.
 • Jsou morální.

Ať už máte, nebo nemáte zkušenosti, hledáme lidi na dvě pozice do našeho Client Service Department (v jiných agenturách mají čistě „sales department“ – ale jak jsem již řekl, my neprodáváme).

Ano, neprodáváme SEO, PPC, UX, social media nebo cokoli podobného. Naši „account manageři“ mají za úkol vymyslet strategie pro značku klienta, vytvořit spolu s týmem plán, jak strategicky rozvíjet onu značku – a pak to také zrealizovat.

Podívejte se:

Srovnání platů

Podle této ankety na Platy.cz je ke datu vydání tohoto článku (listopad 2015) průměrný plat v České republice na pozici account manager 33 633 Kč za měsíc.

Grafton udává, že mzda account managera se pohybuje mezi 30 000 až 50 000 Kč.

Server NasePlaty.sk říká, že account manažer má průměrný plat na Slovensku 1 100 eur (cca 30 050 Kč), v Bratislavě pak 1 240 eur (cca 33 480 Kč).

Srovnání průměrných platů na pozici account manager
Plat v RobertNemec.com Plat v ČR podle Platy.cz Nabízené platy na Grafton.cz Plat na Slovensku podle NasePlaty.sk

73 452 Kč

33 633 Kč 30 000 Kč až 50 000 Kč 1 100 € (cca 30 050 Kč)

Omluva

Vzhledem k citlivosti tématu se omlouváme, ale nebudeme odpovídat veřejně na otázky typu:

 • Je to hrubý plat?
 • Je to čistá mzda?
 • Když k vám nastoupím, kolik si vydělám první měsíc a kolik za půl roku a kolik za tři roky?
 • Jak přesně je počítaný onen průměr?
 • Můžete mi poslat hrubá data, abych se v nich mohl přehrabovat a dál to analyzovat?
 • A podobně.

Z toho by se dalo již příliš odvodit, kolik přesně který „account“ u nás bere (máme jenom tři „accounty“), což Úřad na ochranu osobních údajů zakázal (přesná výše platu je brána jako osobní údaj).

Při pohovoru se samozřejmě dozvíte všechny podrobnosti.

Myslíte-li si, že je ve vašem okolí někdo, kdo by si chtěl vydělávat podobné peníze nebo přijde-li vám toto jako zajímavá informace, prosíme sdílejte tento článek.

Robert Le Veneur

Robert Le Veneur

Robert je CEO. Vymýšlím a pracuji na tom, aby se naši klienti dostali a udrželi mezi první čtyřkou na trhu.

LinkedIn | @RobertLeVeneur

Komentáře

 1. Dobrý den,

  v třetím odstavci od konce máte pravděpodobně překlep – máje jenom tři „accounty“.

  Komentář po opravě klidně smažte.

  Hezký den
  Tomáš Rygl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci