Buďte hodní a pošlete tento článek dál, prosíme:

Adresa článku bude vložena automaticky

Skvělá práce!

Článek byl odeslán

Děkuji vám.

Radim Sedlář, Senior Business Consultant,
agentura Robert Nemec

Strategická reklamní agentura

8 tipů, jak pracovat z domova a nezbláznit se z home office – osobní zkušenosti

8 tipů, jak pracovat z domova a nezbláznit se z home office – osobní zkušenosti

Jsme teď v trochu nezvyklé situaci. Víc lidí, než kdy dřív pracuje z domova a není jednoduché udržet se při home office v dobré pohodě a pracovat tak, aby byl člověk sám se sebou spokojený. Tady je 8 rad, které by vás mohly inspirovat.

Moje zkušenosti s home office a prací z domova

V poslední době se vyrojilo mnoho článků o tom, jak pracovat z domova a zvládat home office. Bohužel, mnoho z nich je od lidí, kteří právě začínají pracovat na home office.

Já pracuji z domova již zhruba pět let. Před pěti lety jsem nastoupil do strategické reklamní agentury RobertNemec.com. Nejprve jsem byl součástí pražské pobočky této agentury, nyní spadám pod brněnskou. Mám na starost péči o klienty.

Původně jsme bydleli s manželkou v Praze, ale pak jsme se kvůli rodině a dětem přestěhovali do Uherského Hradiště. Každé pondělí a čtvrtek dojedu na naši pobočku do Brna. Zhruba jednou týdně vyrážím za klienty do Prahy, případně jinam po Čechách a Moravě. Po zbytek týdne pracuji z domova.

Jaké jsou tedy mé zkušenosti:

Ranní rituál

Někdo říká, že nejlepší productivity hack pro správné odstartování dne je ustlat si postel. Člověk to udělá hned jak vstane, udělá konkrétní práci a za 5 vteřin vidí výsledek, kdy se ze zmuchlaného bordýlku stane krásně urovnaná postel. Jak prosté. 

Pro více endorfinu a větší nakopávací účinek ustelte postele všem v bytě nebo v domě. Já většinou stelu čtyři. 

Jiní doporučují studenou sprchu.

Zvyk nebo nezvyk

Ano, pro většinu lidí je to nezvyk pracovat jinak než z kanceláře. Člověk si za “domácím” pracovním stolem začne všímat detailů. Loupe se omítka pod oknem, podlahové lišty by potřebovaly předělat, ten květináč bych měl/a vyměnit za jiný. Je to celkem normální stav – jste prostě na novém místě a rozkoukáváte se. 

Asi hned od začátku nebudete z domova podávat bůhvíjaké výkony, to nevadí. Uspořádejte si “pracoviště” tak, aby mělo dostatek světla, měli jste přísun čerstvého vzduchu a byli jste, pokud možno co nejlépe odstínění od okolního ruchu (ať domácího či hluku z venku). 

Ideálně oddělte místo, kde pracujete z domova, od místa, kde spíte nebo jíte, nebo kde trávíte volný čas s rodinou. Jinak vaše hlava nebude vědět, jestli pracujete nebo se válíte na gauči. 

Požádejte ostatní členy domácnosti, aby respektovali to, že pracujete (snadno se to napíše, hůře se realizuje). Respektujte i vy ostatní lidi ve vašem okolí, protože i oni mohou mít svůj home office nebo mají třeba školní povinnosti. 

Důležité je nesedět, nekoukat (po místnosti nebo po Facebooku) a začít. 

Najděte papír a tužku

Toto je asi nejzásadnější bod z celého seznamu. Vážně.

Sice máte ten e-mail s ohvězdčikovanými (nebo nepřečtenými) zprávami k řešení, máte Trello, Todoist, Slack či jinou všestrannou aplikaci, ty ale většinou obsahují jen to, co chce někdo po vás. 

Papír je zatím čistý, nepopsaný a je jen na vás, jaké úkoly si na něj napíšete. Takže před tím, než zabřednete do ranních e-mailů, konferenčního hovoru se šéfem nebo s kolegy, si v klidu sedněte a sepište si 1 až 5 věcí, které určitě dnes chcete udělat.

Na tomto místě vám dáme na výběr. Začali jste dobře a teď je na vás, kolik si toho chcete naložit: 

Varianta 1 – nedělejte žádné další věci, dokud si nesplníte ty body, které jste si napsali na papír (je to těžké, ale sakra účinné, uvidíte po pár dnech),

Varianta 2 – klidně se vrhněte do záplavy e-mailů, chatů a tasků – ale až je projdete, tak se rychle vraťte zpátky k vašemu papíru a pracujte tak, aby na konci dne byly všechny položky z něj splněné. 

Ohraničení práce z domova

Pracovní čas na home office by měl trvat od–do. To jednoduše znamená, že někdy musíte začít a někdy musíte skončit. Abyste třeba netrávili u pracovních záležitostí celý večer nebo abyste se ráno vůbec dokázali vykopat z postele. 

Vhodným ohraničením začátku a konce práce může být v těchto dnech sjetí všech aktuálních zpráv a nových údajů o počtech nakažených a o aktuálních vládních opatřeních. Takže, šup rychle na Novinky.cz, iDNES.cz, pak na české statistiky a nakonec na statistiky světové, abyste viděli, jestli se už ty křivky konečně zplošťují. 

Čili může to vypadat takto: snídaně – korona – práce – oběd – práce – korona – volný čas. 

Víc než 2× denně projíždět zprávy nedoporučujeme v zájmu zachování dobré pohody a duševního zdraví

Dalšími formami ohraničení nebo už spíše vyrušení při práci z domova mohou být tyto:

  • dítě potřebuje ohřát oběd,
  • dítě potřebuje čisté tričko,
  • pračka doprala,
  • dítěti nefunguje nějaká aplikace na tabletu,
  • paní učitelka potřebuje splnit svoji občanskou povinnost a tím pádem dítě potřebuje zadat a zkontrolovat domácí úkol.

Snězte žábu

Začněte tím nejdůležitějším: největším problémem, nejnáročnějším úkolem nebo největším průserem. Mně to funguje dobře. Člověk se po splnění této “největší výzvy” cítí více uvolněně a ostatní úkoly už jsou pak brnkačka. Je lepší se kousnout, a ten největší stres si odbýt hned, než celý den (nebo celé dny) to břímě tlačit před sebou a užírat se velkým nesplněným úkolem.  

“Pokud máte sníst žábu, udělejte to hned po ránu,” řekl prý Mark Twain. “A pokud máte za úkol sníst dvě žáby, snězte první tu větší.”

Taky jsem snědl žábu. Jinak bych ten článek nedopsal. 

One task at a time

Díky tomu, že máte papír a na něm sepsané hlavní úkoly, tak si nyní můžete vybírat. Ano, vyberte si jednu věc z papíru a na tu se zaměřte. Na monitoru (nebo jinde) si otevřete všechny podklady a e-maily, které s daným úkolem souvisejí a začněte jej vypracovávat. 

I při práci z domova se zaměřte jen na jednu věc. Nedělejte nic jiného, nereagujte na žádné chaty a SMSky a zkuste ten úkol zvládnout na jeden zátah. Je jedno, jestli bude úkol trvat 15, 30 nebo 45 minut. Nepřestávejte, dokud nemáte hotovo.

A hotovo znamená: odesláno kolegům, provedena finální kontrola výpočtů nebo kontrola pravopisu, odsouhlaseno šéfem apod. Ne, že si řeknete, už to skoro mám a ty grafy tam dodělám zítra. To je odfláknutá práce a z jednodenního úkolu na několik minut se rázem stane sága o třech dějstvích na další 4 dny. 

Samozřejmě, pokud je úkol delší, tak minimálně po 60 minutách si zasloužíte pauzu, tedy váš mozek si ji zaslouží (aby se mu pak lépe fungovalo) a vaše tělo si ji zaslouží též.

Ale jak by řekla tchýně: “Chraň tě ruka páně,” abys pak po přestávce začal dělat na něčem jiném nebo ses na 15 minut zaseknul na Facebooku. 

Videa jako šafránu

Aktuální situace, kdy je historicky největší část pracující populace nahnána domů, do svých home officů, nahrává videokonferencím a skupinovým hovorům. Nenechejte se ale napálit.

Určitě si pamatujete na neproduktivní schůzky v kanclu. Větší část je o tlachání nebo o komunikaci typu: 1 mluví a nikdo neposlouchá (nereaguje). 

Pokud má videohovor tento charakter, tj. 1 mluví a nikdo nereaguje a jen se předává informace nebo se staticky komentuje aktuální stav, tak byste videokonferenci vůbec neměli používat. Protože vše se dá daleko rychleji shrnout do e-mailu či do nějakého status dokumentu nebo reportu. 

I známý podporovatel osobní produktivity Jan Řezáb a jedním slovem maniak, který si běžně pouští filmy dvojnásobnou rychlostí, aby celovečerní trhák zvládnul pod 50 minut, hlásá, že většina schůzek by měla být pouhým e-mailem.  

Pokud se vám podaří svůj vzkaz nebo informaci pro ostatní sepsat do 6 minut (do e-mailu nebo nějaké sdíleného dokumentu), tak jste 10× efektivnější ve srovnání s tím, kdybyste trávili čas na 60minutovém videohovoru.

Navíc v současném přetlaku konferencí řada platforem pro video a skupinové hovory hlásí přetížení nebo minimálně mají komplikovaný provoz. Slyšel jsem o problémech služby Microsoft Teams a také Google Hangout občas nefunguje v takové kvalitě, jak bychom si přáli. Zatím se nám v týmu nejvíce osvědčila služba Zoom.  

A víte co, běžte … si začilovat

Nezapomeňte si taky občas odfrknout. Ideální je, pokud můžete vystrčit nos z bytu nebo z domu a udělat si výlet na balkon nebo se projít po zahradě. Já osobně se chodím vyčůrat na kanál, ale chápu, že ne každý má takovou možnost :)

Nebo si jděte vyčistit zuby, to zvládne každý a nemůžete tím nic zkazit.

Hlavně buďte milí na své blízké, pravděpodobně s nimi strávíte ještě spoustu dalších let, tak ať si to u nich nerozházíte. To radši zvyšte hlas na šéfa. Rozhodně neřvěte na děti, nestojí to za to a vrátí se vám to.

Radim Sedlář

Radim Sedlář

Chcete, aby vám Radim poradil? Kontaktujte ho na [email protected].

LinkedIn | @rad_ost

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Podívejte se, jak vám pomůžeme vydělat více peněz ->

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci