Kde jste: Hlavní stránka5 varovných signálů, podle kterých poznáte špatnou SEO agenturu

5 varovných signálů, podle kterých poznáte špatnou SEO agenturu

Vydáno na blogu Podnikání

SEO je pro většinu smrtelníků černá skříňka – a pochybné SEO agentury se toho nebojí zneužívat. Každý den balamutí stovky klientů. A některé z nich přivádí ke krachu(!).

Ceník pochybné SEO agentury

Už dávno nejsme SEO agentura a SEO netvoří ani hlavní zdroj našich příjmů. Pořád nám ale záleží na dobrém jménu branže.

Podívejte se na pět snadno rozpoznatelných znaků, pomocí kterých odhalíte neseriózní SEO agenturu či konzultanta.

1. SEO optimalizace

Když ostřílenému SEO konzultantovi ujede tato fráze z úst nebo klávesnice, zardí se. „SEO optimalizace“ je pleonasmus, nevkus a trapnost. A pro vás první varovný signál, že nejednáte s profesionály.

Search Engine Optimization optimalizace? Neboli optimalizace optimalizace pro vyhledávače? To nedává smysl.

2. Garance prvních pozic

Jasně. A zaručeně věrnou manželku byste nechtěli?

Neexistuje žádná metoda, která by garantovala udržení pozic v přirozených výsledcích vyhledávání. Můžete být klidně Bruce Clay nebo Martin Šimko, ale stačí jedna nepříznivá změna algoritmu (kterých Google mimochodem udělal za poslední rok 890 a Seznam okolo několika desítek) a už vás ani Collabim nenajde.

Není v moci žádného člověka zajistit první (nebo jakoukoliv jinou) pozici. Algoritmy se neustále mění a konkurence nespí.

SEO konzultant, který garantuje, že vás „vystřelí na první pozice“ a udrží vás tam, je šarlatán. Tečka.

3. Stabilní SEO paušál

„Včera jsem se bavil s hustou firmou,“ říkal mi nedávno kámoš. „Dělají pro klienta SEO tak, že si s ním domluvili, že dokud budou na určitých pozicích, budou jim platit dvacku měsíčně. První měsíc poštelovali pár věcí, dostali se na pozice a od té doby nehli prstem. Jediné, co dělají je, že každý měsíc posílají faktury.“

Boží!

Milí klienti, ani nevíte, jak často se toto děje. A kolik firem je takto „SEO agenturami“ sdíráno.

Pokud se vám na faktuře objevuje jediná položka s názvem „SEO“ nebo „optimalizace pro vyhledávače“ (nedej bože „SEO optimalizace“), zeptejte se svojí agentury, co v rámci optimalizace dělá. Jaké služby pro vás vlastně vykonává? Pokud vám v agentuře nebudou schopni odpovědět, je to pravděpodobně bluf.

V RobertNemec.com máme seznam 71 úkonů, které pro klienty v SEO děláme. Neúčtujeme paušály. Vždy klientům vysvětlujeme, co zrovna provádíme a čím je to pro ně užitečné. A hlavně potom na faktuře přesně uvidí, jaké SEO činnosti jsme dělali a kolik hodin nám to zabralo.

Ukázka SEO úkonů

Příklad férového výpisu SEO úkonů. Na faktuře ho ještě dále rozpadáme dle timesheetů

Vyžadujte po své agentuře vysvětlení SEO prací. Každý dobrý SEO expert nebo account to dokáže podat lidským jazykem i začátečníkům.

4. Lpění na pozicích několika málo klíčových slov

Zapomeňte na pozice.

A zapomeňte na hlavní klíčová slova.

O stupeň lepší je návštěvnost. Ale na tu raději také zapomeňte.

Zaměřte se na relevantní návštěvnost. Důležité jsou konverze.

Před lety jsme pracovali pro jednu speed-datingovou agenturu. Výsledky byly úžasné. Během pár měsíců jsme je dostali z nuly na desetitisíce návštěv z přirozených výsledků vyhledávání. Jenže pak jsme narazili na přirozený strop. Více lidí prostě speed dating nevyhledávalo. Neměli o něj zájem.

Klient – i přes naše protesty – trval na tom, že máme optimalizovat na příbuzná klíčová slova, jako třeba online seznamky. Zkusili jsme to. EDIT: Ve snaze o další navýšení organické návštěvnosti jsme zkusili optimalizovat na příbuzná klíčová slova, jako třeba online seznamky. Nefungovalo to. Návštěvnost se dále výrazně zvýšila. Ale účastníků na samotných speed-datinzích nepřibylo. Návštěvnost na webu totiž nebyla relevantní.

Proto byste měli hledat agenturu, která je zaměřená na konverze.

A proč se nesoustředit na několik málo tzv. hlavních konkurenčních výrazů?

Klienti často přichází s pevně danými klíčovými slovy, na které bychom se údajně měli zaměřit. „Proč tato?“ tážeme se. „Prostě proto, že jsou důležitá,“ říká klient. Takže například pro výrobce dlažebních kostek je to „zámková dlažba“, „dlaždice“, „dlažba“ atp. Hle: Captain Obvious.

Captaion Obvious v SEO

Nekvalitní SEO agentura v tom klienta nechá. Proč by si taky lámala hlavu s vynalézáním konverznějších klíčových slov jako například „dlažba s imitací dřeva“, „venkovní dlažba na terasu“, „dlažba do kuchyně“, „velkoformátová dlažba“, „zatravňovací dlažba“ „dlažba k bazénu“, když může raději věnovat čas vystavování faktur?

Pokud se agentura soustředí na několik málo klíčových slov, která by napadla prvňáčka za dvě minuty, k velké návratnosti investic do SEO se s ní nedostanete.

Správná SEO agentura by vám minimálně měla vysvětlit výraz Long Tail. Optimalizací na vedlejší a méně vyhledávané výrazy můžete vydělat výrazně více, a to díky:

  1. menší konkurenci při optimalizaci na tyto výrazy,
  2. tomu, že zákazníci se při vyhledávání longtailových výrazů nacházejí dále v rozhodovacím procesu.

Když někdo hledá „příslušenství k PANASONIC VIERA TX-P50X60E“ je pravděpodobnější, že nakoupí, než když vyhledává „televize”.

5. Tisíce odkazů za pár tisíc korun

Jestli vám v dnešní době ještě někdo nabízí nákup spousty levných kvalitních odkazů a vy se mu nevysmějete do tváře, je někde něco špatně.

Odkazy se nenakupují. Nikdy. A obzvlášť ne od zásadní aktualizace Google Penguin v dubnu 2012.

Odkazy by se vůbec neměly dělat pochybným způsobem. V H1čce – největší české digitální agentuře – kvůli tomu (šeptá se) před rokem zrušili celé linkbuildingové oddělení. Lukáš o tom píše více tady a Martin s Robertem hovoří zde.

Nakoupené zpětné odkazy vám nepomohou. Naopak mohou vést k nepěkné penalizaci od vyhledávačů. Přišlo za námi nemálo uplakaných klientů, kterým jsme odstraňovali penalizaci způsobenou nákupem odkazů předchozí agenturou.

Žádná seriózní agentura nebude za vaše peníze dělat úkony, které by vám mohly srazit návštěvnost z vyhledávání. A to ani v dlouhodobém horizontu. U podnikání založených na organické návštěvnosti to může znamenat pokles obratu celé firmy na polovinu. Ze dne na den. Už jsme zažili i propouštění zaměstnanců penalizované firmy. Není to veselý pohled.

O to horší, že jej způsobila údajná „SEO agentura“.

Jak si vybrat SEO agenturu?

Varovných signálů je mnohem více. Těchto pět ale stačí, abyste ve výběru rozsvítili pochybné agentuře červenou stopku.

Pokud si chcete přečíst, jak se SEO dělá správně, podívejte se sem.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci