4 tipy, jak psát články, které vám získají kvalitní zpětné odkazy zdarma
Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích
O linkbaitingu se v poslední době více píše, než se praktikuje. V tomto článku si představíme několik konkrétních tipů, které vám zajistí kvalitní zpětné odkazy.
Na začátku října zveřejnil John Doherty na SEOMozu zajímavý článek, ve kterém srovnával 500 článků a počet odkazů (respektive počet domén), které na ně směřují.
John si stanovil konkrétní metriky pro každý článek a podle nich zjišťoval, který článek získal oproti jiným více odkazů. Metriky jsou následující:
- Obsahuje článek obrázek?
- Kolik je u článku komentářů?
- Jak je článek dlouhý?
- Jsou v článku odkazy na externí zdroje?
- Jaké typy médií jsou v článku (obrázky, videa, seznamy)?
Na základě dat, která John sesbíral, si nyní pojďme vytvořit ideální prototyp článku, který bude „přitahovat“ zpětné odkazy.
1. Dávejte do článků obrázky
Obrázek přitáhne pozornost. Může jít o ilustrační obrázek, nebo v lepším případě obrázek, který doplňuje téma probírané v textu. Ten slouží pro lepší pochopení, ale také na první pohled zaujme čtenáře.
Obrázky si můžete vytvořit sami (grafy, doprovodné obrázky ke článku) nebo využít některou fotobanku – ShutterStock, iStockPhoto apod.
Pokud navíc publikujete zajímavou infografiku nebo jinak poutavý obrázek a vaše cílová skupina je na Pinterestu, umožněte snadné sdílení pomocí tlačítka Pin It.
2. Podporujte diskuzi pod články
Povolte diskuzi pod svými články a podporujte ji. Můžete například vyzvat čtenáře na konci článku, aby se podělili o své zkušenosti, případně aby s vámi nesouhlasili. I negativní kritika, je-li konstruktivní, pomáhá získávání zpětných odkazů, ale také vaší stránce přináší nový a unikátní obsah.
Díky tomu přibývá spousta klíčových slov, jejich synonym a příbuzných tvarů, které jsou relevantní vašemu článku.
Stav českých diskuzí není ideální, ale přesto se snažte na všechny dotazy v komentářích odpovídat a diskuzi dále podporovat. Dlouhodobě se vám to vyplatí.
Abyste mohli rychle reagovat na nově přidané komentáře, nastavte si notifikační e-maily.
3. Pište delší a kvalitní články
Ne každý má rád dlouhé články. Navíc slovo kvalitní je velice vágní a každý si pod ním může představit něco jiného. Každopádně z Johnových dat vyplývá vysoká korelace mezi délkou článku a počtem získaných odkazů.
Delší články jsou většinou kvalitně zpracované a podložené tvrdými daty a hodnotnými zdroji.
Jako příklad se můžete podívat na naše články o tom, jak poznat penalizaci od vyhledávačů (druhý díl). V tomto případě jsme se rozhodli článek rozdělit na dva samostatné, přesto jsou oba poměrně hodně dlouhé (1 483 a 2 118 slov).
Články získaly velké množství zpětných odkazů zdarma a hodně se šířily také na sociálních sítích.
4. Odkazujte na hodnotné externí zdroje
Obdobně jako u akademických prací se snažte data podložit citacemi (odkazy) na externí stránky. Nebojte se ani přímo citovat část textu a uveďte zdroj. Za citování vám rozhodně nehrozí penalizace.
Mezi externími odkazy a počtem získaných zpětných odkazů existuje slabší korelace. říká náš odborník na linkbuilding. To znamená, že odkazy na další zdroje jsou dobré, ale není zde přímá úměra více externích odkazů = více získaných odkazů.
Chcete-li ale něco získat zdarma, poskytněte také něco zdarma.
Důležité je však vědět, že odkazovat na externí zdroje se vám z pohledu SEO dlouhodobě vyplatí.
Pokud budete dodržovat výše popsané tipy, budete nejen získávat zpětné odkazy, ale především tvořit kvalitní obsah, bez kterého se na webu neobejdete. Nezapomínejte však také na to, že linkbaiting není obsahová strategie.
Snažíte se ve svých článcích dodržovat výše zmíněné body? Chybí nám v článku něco důležitého? Neváhejte a podělte se o svoje zkušenosti v komentářích.
Palec nahoru, že to, co doporučujete, jste sami použili. ;-)
Děkujeme Vladimíre, snažili jsme se :-)
Děkuji za článek, už vím co musím na svém webu zlepšit. Čím víc se člověk učí, tím méně toho umí…
Děkuji za přínosné informace. Člověk se neustále učí. Možná by bylo fajn doplnit informaci, kde jdou články včetně implementované diskuse veřejně umístit (mimo vlastní stránky) s ohledem na obsahovou příslušnost.
Dobrý den,
pokud chcete umisťovat vlastní články na externí weby, vždy je nejlepší oslovit přímo tematické weby (tj. ty, které se zabývají stejným tématem, jako Vaše stránky). Umisťování článků na tzv. „PR weby“ je dnes již nevyplatí. Z těchto důvodů není možné připravit seznam webů pro publikaci článků.