Kde jste: Hlavní stránkaDůležité změny v SEO za rok 2011 – II. díl: Seznam

Důležité změny v SEO za rok 2011 – II. díl: Seznam

Vydáno v blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

V roce 2011 jsme mohli zaznamenat poměrně dost změn i u Seznamu, které ovlivňují výsledky vyhledávání, indexaci nebo PPC reklamu.

V minulém článku jsme si představili důležité změny v roce 2011 na Googlu v SEO, dnes se podíváme na český Seznam.

1. Nasazení nového SeznamBota 3.0

Po několikaměsíčním testování a ladění byl v květnu 2011 nasazen nový fulltextový robot Seznamu ve verzi 3.0. Stará verze robota se podle programátorů Seznamu již velice těžko udržovala a bylo potřeba robota přepsat a to podle nové architektury.

Nový robot by měl lépe a hlavně rychleji indexovat stránky, zobrazovat na předních pozicích méně spamu a MFA. Jsou v něm také upravené hodnoticí váhy a tím by tak měly být výsledky více relevantní. O tom, jak jsou nové výsledky na Seznamu kvalitní, se diskutovalo například u nás na Facebooku.

Další změnou pro majitele stránek je, že údaj o počtu nalezených stránek z jedné domény nutně neznamená počet stránek, které robot zná. Jde pouze o počet stránek, které zobrazuje ve vyhledávání na uživatelské dotazy.

 

2. Podpora pro kanonické URL

Po vzoru Googlu i Seznam přidává v červnu 2011 podporu pro kanonické URL za pomoci rel=“canonical“. Jde o jednoduchý nástroj, jak označit mezi množinou stránek se stejným obsahem tu, která je nejdůležitější. Lze tak řešit problém s duplicitním obsahem na vašem webu. Pro české prostředí jde o dobrou zprávu, protože nyní lze toto řešení používat komplexně i pro české weby, které indexuje jak Seznam, tak Google.

3. Dva výsledky z jednoho webu

V létě 2011 oznámil Seznam na svém fulltext blogu, že zavádí do SERPu více výsledků z jednoho webu (myšleno z celého doménového jména). Aby mohlo být zobrazeno více výsledků, musí být splněny dvě podmínky:

  • Druhá potenciálně zobrazená stránka musí být dostatečně hodnotná z pohledu řazení Seznamu.
  • Obě odkazované stránky se od sebe musí dostatečně obsahově lišit.

Jak takový výsledek může vypadat, je zobrazeno na následujícím screenshotu.

Více výsledků z jednoho webu na Seznamu

Tuto změnu testoval Seznamu v srpnu 2011 a to pouze na Searchtestu, v současné době se však zdá, že novinka byla vyhodnocena negativně a do ostrého vyhledávání se nedostala. Navíc už nefunguje ani na Searchtestu. Můžeme pouze spekulovat, zda tato změna byla vyhodnocena jako nerelevantní vůči dotazům, nebo byla stažena z jiného důvodu.

Mimochodem, zobrazování více výsledků z jednoho webu dlouhodobě kritizuje u Googlu například Danny Sullivan (bod #2).

4. Vylepšení našeptávače

V září Seznam představil osm vylepšení našeptávače. Zajímavá je například oprava špatně napsaných názvů značek, jako je Raiffeisen apod. Další novinkou je tzv. levostranné našeptávání, kdy se zobrazují nejen návrhy napravo od zadaného slova, ale také nalevo.

Našeptávač ovlivňuje zadávané dotazy, a proto je potřeba jej čas od času sledovat. Jako argument uvádím téměř celodenní výpadek našeptávače na Seznamu v roce 2008, díky kterému vzrostl počet unikátních dotazů o 10 %.

5. Související dotazy

Související dotazy by měli uživatelům pomoci v nalezení dalších informací na zadaný dotaz. Jde o formu zobrazení odkazů pod výsledky vyhledávání, které vedou na vyhledávání nového dotazu blízkého prvně položenému.

Tato novinka může ovlivnit chování uživatelů, kteří se budou rozhodovat, zda se posunou na další stránku SERPu, nebo kliknou na odkaz a vyhledají si jiný dotaz. Obecně by související dotazy měly pomáhat uživatelům, ne však vždy se zobrazují relevantní návrhy, jak si můžete všimnout na následujícím screenshotu.

Související dotazy na Seznamu

6. Tři prémiové pozice Skliku

V prosinci 2011 došlo k rozšíření top pozic Skliku (tj. těch, které se zobrazují nad přirozenými výsledky vyhledávání) ze dvou na tři. Podle statistik Seznamu mají tyto prémiové pozice až desetinásobně vyšší proklik, než inzeráty zobrazující se vpravo od organického vyhledávání. Současně s tímto byly odstraněny inzeráty, které se dříve zobrazovaly pod SERPem.

Majitelé webů, kteří investují do PPC reklamy, se tak mohou snáze dostat na prémiové pozice a zvýšit tak pravděpodobnost prokliku. S tím může také souviset nižší míra prokliku u přirozeného vyhledávání, pokud uživatele zaujme některá z reklam. Žádná studie na toto téma však zatím nebyla publikována, a proto se můžeme pouze dohadovat, o jak velký vliv může jít.

Pokud jste si přečetli i předchozí článek o změnách na Googlu v SEO, můžete jej porovnat s anketou SEO faktory a trendy pro rok 2011 a zamyslet se, kdo ze zúčastněných měl pravdu a kdo se mýlil.

Chcete se dozvědět o výše uvedených změnách v širším kontextu a aplikovaných přímo na váš web? Přijďte na náš SEO workshop!

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>