Kde jste: Hlavní stránkaDůležité změny v SEO za rok 2011 – I. díl: Google

Důležité změny v SEO za rok 2011 – I. díl: Google

Vydáno na blogu SEO a PPC ve vyhledávačích

V tomto článku si představíme nejdůležitější změny v optimalizaci pro vyhledávače za rok 2011, které se týkají Googlu. V dalším článku se můžete těšit na změny u českého Seznamu.

Google upravuje a ladí své algoritmy velmi často, dokonce i několikrát denně. Jde jak o malé vylepšení, kterých si téměř nikdo z uživatelů a SEO odborníků nevšimne, tak i o velké zásahy do výpočtů, jak řadit stránky v SERPu, vylepšení personalizovaného vyhledávání apod. Pojďme si nyní představit nejdůležitější novinky ve vyhledávání, jak jich využít a upravit své stránky pro vyšší návštěvnost vašich webů.

Toto je článek mapující rok 2011. Přečtěte si:

1. Google Panda

Algoritmus s kódovým označením Panda byl Googlem poprvé nasazen v únoru 2011 a to prozatím pouze pro vyhledávání v angličtině. Do českého vyhledávání dorazila Panda až 12. srpna 2011.

Hlavním cílem Pandy je odstranit z výsledků vyhledávání Google nekvalitní stránky a nabízet uživatelům vysoce kvalitní obsah (ostatně tento cíl se snaží Google prosazovat už od svého počátku). Z pohledu Pandy tedy dochází k penalizacím webů, které nemají unikátní obsah, zobrazují více reklamy než samotného textu, mají vysoké procento obsahu, který se vyskytuje na všech stránkách webu apod. Dalším signálem pro Pandu je také vysoký bounce rate webu nebo „přeoptimalizovaný“ text (nadměrné použití klíčových slov).

Dopad pro většinu jazyků by měl být 6 – 9 %, pro angličtinu až 12 %. Analýzu o tom, komu Panda pomohla a komu naopak uškodila, si můžete přečíst na SEOMozu.

Jak se proti Pandě bránit?

Jednoduše – vytvářejte kvalitní a originální obsah, definujte si obsahovou strategii. Zapomeňte přitom na poučky, že v textu musí být hustota klíčových slov x % a podobné SEO mýty. Myslete více na své návštěvníky než na roboty vyhledávačů, web přeci netvoříte pro stroje. Zdá se vám, že podobné rady jste už slyšeli dříve? Samozřejmě, tato pravidla platí v SEO dlouhodobě.

Uveďme si ještě praktický příklad: jste majitelem e-shopu a postihl vás panda update. Častým důvodem jsou popisky jednotlivých produktů, které jsou zkopírované přímo od dodavatelů zboží. Snažte se proto vždy psát své vlastní texty k produktům, vytvořte stránku s návodem „jak si vybrat …“ a opět nezapomeňte myslet na uživatele. Když vytvoříte takovýto návod, který bude plný odborných slov a bude jim rozumět pouze profesionál z oboru, běžný uživatel se z textu moc nedozví a pravděpodobně bude hledat informace jinde a vy o něj přijdete.

Prodáváte produkty ze speciálních materiálů, jako jsou třeba matrace, outdoorové oblečení apod.? Vytvořte stránky, kde jednotlivé materiály stručně a lidsky popíšete a představíte jejich výhody a nevýhody.

Obdobných příkladů lze uvést více, stačí se zamyslet nad tím, co uživatele zajímá. Ostatně toto neplatí pouze jako obrana před Pandou a na důležitý obsah jsme upozorňovali také na našem Facebooku.

Další rady, jak tvořit kvalitní obsah, naleznete například na blogu Google Webmaster Central.

Přečtěte si také, jak vymyslet, jaký obsah vytvářet a jak se vám tvorba obsahu vyplatí.

2. Penalizace za prodávání reklamy

Google dlouhodobě bojuje proti prodávání odkazů. V únoru minulého roku to došlo až tak daleko, že penalizoval oblíbený americký časopis Forbes. Google chce zkrátka nabízet kvalitní obsah a nenechat se ovlivňovat uměle vytvořenými odkazy. S tímto také souvisí změna, o které se začalo diskutovat na začátku letošního roku, a sice, že Google posuzuje stránky i podle obsahu nad přehybem.

Google dokonce na začátku tohoto roku penalizoval svůj vlastní web o prohlížeči Chrome.

3. Tlačítko +1

Google 30. března 2011 zavedl své sociální tlačítko pro označení stránek, které uživatelé považují za hodnotné nebo zajímavé. Toto tlačítko se ze začátku zobrazovalo pouze vedle odkazů v SERPu a vedle PPC reklam.

V červnu Google spouští také tlačítko +1 pro weby. Nasadit na svoje stránky si jej tak nyní může každý, stačí si vygenerovat kód.

Všechna svá 1+ můžete spravovat na své Google+ stránce. Takto označené stránky je možné také sdílet na službě Google+. Důležité je také vědět, že všechny +1, které stránkám udělíte, jsou veřejné. Tj. mohou být zobrazena všem, kteří vyhledávají na Google nebo mají otevřenou ohodnocenou stránku.

Spoustu dalších informací o tlačítku +1 lze dohledat v oficiální nápovědě Google.

Označení stránek v SERPu může mít určitě vliv na CTR jednotlivých výsledků. Lidské oko vždy upoutá anomálie v jinak jednolitém celku. Vliv na CTR lze sledovat v Google Webmaster Tools v sekci Metriky +1 > Vliv na vyhledávání.

V hodnocení vlivu tlačítka +1 na pozici stránky ve výsledcích vyhledávání se názory se různí.

Objevily se však také spekulace, že webům bez tlačítka +1 dramaticky klesne návštěvnost z vyhledávání.

Jak využít tlačítko +1

Využití je obdobné jako u Facebook like tlačítka – pokud se návštěvníkům líbí obsah na vašem webu, na tlačítko kliknou a Google tento signál může dále zohledňovat ve výsledcích vyhledávání – zejména pokud jste přihlášeni do svého Google účtu. Všechny kliky na +1 se také logují do Google+ účtu, kde je můžete spravovat. Tuto stránku lze ponechat viditelnou pro všechny (i pro nepřihlášené v Google účtu) nebo ji skrýt.

4. Google+

Nová sociální síť od Google sice není přímou změnou algoritmu pro indexování nebo řazení výsledků, ale ovlivňuje velkou mírou další faktory. O tlačítku +1 a možnosti sdílení obsahu na Google+ už byla řeč výše. Další novinkou spojenou s Google+ je tzv. Google Search, plus Your World (GSPYW). Přečtěte si články o tom, jak GSPYW (psáno i jako SPYW) mění SEO, stejně jako AdWords.

5. Rel=“author“

V červnu 2011 oznámil Google, že bude zohledňovat atribut rel=“author“, který vychází ze standardu HTML 5. Autoři článků tak nyní mohou označit, že daný článek pochází od nich. Google na oplátku zobrazuje jejich fotografii vedle výsledků vyhledávání, viz následující screenshot. Opět to má poměrně velký vliv na CTR, podle některých výzkumů je CTR vyšší až o 38 %.

Toto vylepšení zatím nefunguje v české verzi, ale věřím, že se během následujících měsíců dočkáme. Můžete jej tedy implementovat už nyní a získat tak do budoucna náskok před konkurencí.

Google SERP se zobrazením autora článku

Pro Google to je další signál, podle kterého hodnotí stránky. Možnost sledovat statistiky ohledně rel=“author“ se dostala i do Google Webmaster Tool, konkrétně do sekce Laboratoř Google > Statistiky autora.

Pro nasazení tohoto vylepšení na vlastní stránky musíte provést menší úpravy v samotném zdrojovém kódu. Postup je popsán v nápovědě Google. Zde si můžete zvolit ze dvou možností, jak rel=“author“ implementovat. Co je však v obou stejné, je propojení vašich stránek s osobní stránkou na Google+. Pro otestování, zda jste implementaci provedli dobře, můžete použít Rich Snippet Testing Tool od Google.

Nutno říci, že na to jde Google chytře – musíte mít vlastní Google+ účet a zveřejnit na něm potřebné informace, které může Google využívat pro další potřeby a analýzy.

6. Omezení dat v Google Analytics z vyhledávání přihlášených uživatelů

V polovině října 2011 oznámil Google, že z důvodu ochrany uživatelských dat bude pro všechny přihlášené do Google účtu nastavovat šifrované spojení přes SSL. Z tohoto důvodu se v Google Analytics pro takovéto uživatele již nezobrazuje vyhledávané klíčové slovo, ale pouze „(not provided)“. Toto neplatí pro reklamy AdWords, u kterých se stále zobrazuje vyhledané slovo.

Matt Cutts z Googlu tvrdil, že by se tato novinka neměla dotknout více než 10 % objemu vyhledávání. Pro srovnání jsem provedl analýzu v Google Analytics u našich klientů a za dobu cca čtyř měsíců je podíl (not provided) oproti celému objemu návštěv z organického vyhledávání 0,849 %.

Na zahraničních fórech se objevilo několik postupů, jak problém s (not provided) alespoň částečně vyřešit – například na SEOMozu, nebo Econsultancy.

7. Standardizace mikroformátů

Sjednocení mikrofomátů lze do budoucna považovat za velice důležitý krok. Aby k tomu mohlo dojít, spojily síly největší vyhledávače na světě – Bing, Google, Yahoo a Yandex. Vytvořená dokumentace je k dispozici na webu schema.org.

Pokud nevíte, co to jsou mikroformáty, tak ve zkratce jde o označení důležitých objektů na stránce tak, že jim připojíme sémantiku (význam) a ty jsou tak lépe strojové čitelné. Pod objektem si v tomto smyslu můžeme představit například jméno organizace, adresu, hodnocení produktu v e-shopu apod.

Proč používat mikroformáty

Jednoduše tím umožníme vyhledávačům lépe pochopit obsah na webu. Pokud máte například e-shop a u produktů mohou návštěvníci hodnotit kvalitu výrobku pomocí hvězdiček, Google může tato data použít a zobrazit v SERPu jako tzv. rich snippet. Nemusí přitom jít pouze o hvězdičky s hodnocením produktu, ale také například jméno a název pozice vašeho zaměstnance apod.

Pomocí mikroformátů lze dosáhnout vyššího CTR v SERPu. Při implementaci lze pro kontrolu validity použít nástroj Rich Snippets Testing Tool.

Pěknou ukázkou použití mikroformátů je například web www.imdb.com, kde jsou použity mikroformáty pro film. Na screenshotu níže si všimněte, že i přesto, že je web v angličtině, v SERPu jsou slova „režie“ a „účinkují“ v češtině. Je to právě díky označení mikroformáty.

Použití mikroformátů webem IMDB.com

8. Rozšíření site-linků

Během léta experimentoval Google s rozšířením sitelinků pro navigační dotazy. Před touto změnou se sitelinky (česky vnořené odkazy) zobrazovaly pouze jako samostatné odkazy vedoucí do hlubší struktury webu. Dnes jsou sitelinky ve tvaru, který připomíná běžný výsledek ve vyhledávání – obsahuje tedy nadpis a snippet.

Při prvotním testování Google nabízel až 12 sitelinků seřazených do dvou sloupců po šesti odkazech. Po nějaké době se však maximální počet ustálil na šesti odkazech.

Rozšíření vnořených odkazů v Google SERPu

Sitelinky jsou generovány automaticky pouze pro weby, u kterých to Google považuje za hodnotné a měly by uživatelům usnadňovat navigaci na webu. Vy jako správcové stránek můžete však jednotlivým sitelinkům snížit úroveň v Google Webmaster Tools v sekci Konfigurace stránek > Odkazy Sitelink.

Pro majitele stránek to může opět znamenat vyšší CTR a snazší cestu návštěvníka k cíli.

9. Stránkování za pomoci rel=“next“ a rel=“prev“

Vyhledávače obecně nemají moc rádi duplicitní obsah. Občas však vzniká spíše nechtěně a často o něm provozovatelé webů ani neví. Jde například o stránkování, které se hojně používá na e-shopech apod. Google již dříve nabídl řešení pomocí rel=“canonical“, které později adoptoval také český Seznam.

Google však přichází v roce 2011 s novinkou – můžete označit URL pomocí atributů rel=“prev“ a rel=“next“ v dané sekvenci stránkování. Dáte tím Googlu najevo, že:

  • Má zkonsolidovat jednotlivé odkazy na části (stránky) v dané sérii a brát je jako jeden celek.
  • Má přesměrovat uživatele na nejvíce relevantní stránku – nejčastěji na první v sérii.

Přesný návod na implementaci lze nalézt na oficiální blogu Google.

10. Rychlejší indexace nového obsahu

Google na tom byl s indexací nového obsahu po vydání aktualizace Caffeine v červnu 2010 poměrně dobře. Neustále se však snaží zlepšovat a v listopadu 2011 zapracoval do svého algoritmu změnu opět pro rychlejší indexaci nového obsahu. Tato novinka by měla podle oficiálního vyjádření Googlu ovlivnit až 35 % vyhledávacích dotazů v tom smyslu, že se změní alespoň jeden výsledek v SERPu.

11. Další změny a novinky ve vyhledávání

Výše uvedené novinky v algoritmech nejsou samozřejmě všechny. Google testuje velké množství změn (v roce 2010 jich bylo přes 13 000), z nichž se některé dostanou i do ostrého provozu. Další změny v algoritmech si můžete přečíst na Google blogu Inside Search.

Zajímavé je také vyřazení příspěvků na Twitteru ze SERPu a vypnutí Real Time Search.

Chcete se dozvědět o výše uvedených změnách v širším kontextu a aplikovaných přímo na váš web? Přijďte na náš SEO workshop!

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci