Kde jste: Hlavní stránkaŽeny se stávají na internetu rozhodující kupní sílou

Ženy se stávají na internetu rozhodující kupní sílou

Vydáno v blogu Digitální marketing

Vytváříte weby a jste muž? Nastanou vám těžké časy. Internet totiž začínají ovládat ženy. Snad ještě kdybyste byl homosexuálem...

Samozřejmě, můžete být i čistokrevný homosexuál. Ale musíte pochopit ženské myšlení a vytvářet weby – kromě těch čistě mužských – převážně pro ženy.

Podle výzkumu BizRate ve čtvrtém čtvrtletí 2003 totiž udělaly ženy ve Spojených státech 68 % veškerých nákupů. Zatímco v roce 2002 učinily „jenom“ 55 % všech nákupů na americkém internetu. Přitom podle studie eMarketer tvořily ženy pouze 51,6 % všech uživatelů na americkém internetu. Vládnou však většími rozpočty a nakupují častěji.

Naproti tomu, podle zprávy Evropské komise, používá v Evropě internet jen 39 % žen (a 48 % mužů). V nových členských zemích jsou tyto poměry jenom 20 % a 27 %.

Ženy jsou v práci zodpovědnější než muži

Joanna Stoner, zakladatelka internetového obchodu se společenskými šaty Edressme.com, řekla magazínu Cotton Incorporated, že největší návštěvnost jejich e-obchodu je brzo ráno a v době oběda. „Předpokládáme, že když k nám ženy přijdou, je to v době, kterou v práci považují za soukromou část. To ukazuje na velkou odpovědnost, s jakou ženy přistupují k práci.“

Ženy, podle Cotton Incorporated’s Lifestyle Monitor™, procházejí internetové obchody s oblečením v 75,3 % doma, 15,8 % jich prochází e-shopy doma i v práci a jenom 5,8 % výhradně v práci.

Kamenné obchody hlásí pokles doby, kterou v nich ženy stráví

Podle stejného zdroje strávily ženy v USA v prvním čtvrtletí brouzdáním v internetových obchodech s oblečením v průměru 92,7 minuty měsíčně. Ve stejném období loňského roku to bylo 74,2 minut za měsíc. Oproti tomu doba strávená v kamenných obchodech s oblečením poklesla ze 112 minut měsíčně na 102,4 minut.

Jaký je důvod? „Ženy milují předběžné procházení obchodů a své průzkumy dělají online,“ svěřil se magazínu Cotton Incorporated Lee Antonio, tiskový mluvčí obchodního řetězce Sears. „Víme, že když přijdou do obchodů Sears pro něco pro své děti nebo do svých domovů, chtějí se také podívat do oddělení oblečení a vzít si něco, co před tím viděly online. Web je forma vzdělávání. Fyzické kusy v obchodě pak nabízí potvrzení tohoto vzdělávání.“

Objem času, který americké ženy stráví měsíčně v internetových obchodech s
oblečením

Objem času 1. čtvrtletí 04 1. čtvrtletí 05 Rozdíl
Žádný 9,2 % 5,0 % – 4,2
Méně jak hodinu 50,3 % 38,5 % – 11,8
Hodinu až dvě 24,6 % 36,5 % 10,9
Dvě až čtyři hodiny 7,7 % 11,5 % 3,8
Více jak čtyři hodiny 7,7 % 9,5 % 1,8
Průměrná doba strávená měsíčně v e-shopech s oblečením 74,2 min. 92,7 min.5 18,5 min.
Zdroj: Cotton Incorporated’s Lifestyle Monitor™, 2005

Podle Ellen Tolley Davis z americké Národní nadace obchodníků ženy využívají internet proto, že na stránkách internetových obchodů mohou najít mnohem větší výběr barev a velikostí než v jakémkoli kamenném obchodě.

Carrie Johnson, analytička výzkumné agentury Forrester Research řekla listu The New York Times, že ženy jsou spokojenější s online nákupy než muži a mají největší vliv na své rodiny při nakupování. „Obchodníci se zaměřují na mladé muže. Ale ti jsou už pro online nakupování získáni.“ Prodejcům by se podle ní více vyplatilo, kdyby se snažili zaměřit se spíše na ženy.

A jeden paradox z výzkumů na závěr: podle studie America Online ze srpna a září 2004 muži vyhledávají slevy na internetu jednatřicetkrát do měsíce. Ženy jenom dvaadvacetkrát.

Jak pracovat se ženami prakticky

Jedním z našich nových klientů je internetový obchod prodávající nábytek – sednisi.cz. Nemáme zde na starosti ani webdesign, ani programovaní, ale něco mnohem důležitějšího – marketing.

Když jsme stanovovali strategii a pozici (positioning) sednisi.cz na trhu, věděli jsme, že musí být něčím zvláštní. Samozřejmě, sednisi.cz je přehledný, má nízké ceny, dopravu zdarma, nabízí 3D vizualizace, ukáže vám, jak bude vybraný kus nábytku vypadat ve vašem bytu atd. Ale to všechno jsou jenom dílčí výhody. Potřebovali jsme něco výrazného.

A pak nás napadly ženy. Uděláme obchod, který bude prostě pro ženy. Takový obchod zde ještě není. Řekněte mi jména internetových obchodů, které prodávají nábytek. Vybaví se vám spolu s nimi nějaká ojedinělost? Nebo nějaký důvod, proč byste kupovali tam a ne jinde? Bohužel (a pro našeho klienta bohudík) ne.

A tak jsme si řekli, že raději obětujeme třetinu trhu (všechny muže), abychom naprosto zaujaly ony dvě třetiny. Všechno se nyní musí podřídit ženám. Není to zrovna snadné (včetně toho dávat pozor na tvrdé y). Ale majitelé sednisi.cz si už pochvalují první výsledky.

Závěrem: ať už podnikáte v jakémkoli odvětví (samozřejmě kromě šedých a černých), pamatujte, že dvě třetiny vašich zákazníků budou brzy ženy.

Ať už jste tedy majitel, manažer, grafik, webdesignér, webové studio nebo reklamní agentura, měli byste myslet na to, že většina návštěvnic vašeho webu budou ženy. Je váš web připraven na ženy? Nebo chcete ztratit dvě třetiny trhu?

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>