Kde jste: Hlavní stránkaPěkný vzor žádosti o zaměstnání

Pěkný vzor žádosti o zaměstnání

Vydáno v blogu Personalistika, Jak se žije v digitální agentuře

Poslední dobou dorazila do naší internetové agentury řada vzorových žádostí o zaměstnání. Níže přikládám jeden pěkný vzor žádosti, především jako inspiraci pro absolventy.

Tip pro žadatele o práci: Připravte si obecný vzor, který budete na několika místech obsahově obměňovat podle konkrétní firmy. Takto budete mít pěkný vzor, který vám ušetří práci a čas – a zároveň bude každý dopis personalizovaný. Ostatně, jdete dělat do marketingu, tak byste měli znát základy direct marketingu.

Text žádosti o zaměstnání

Dear Robert,

The master in the art of living makes little distinction between his work and his play, his labor and his leisure, his mind and his body, his information and his recreation, his love and his religion. He hardly knows which is which. He simply pursues his vision of excellence at whatever he does, leaving others to decide whether he is working or playing. To him he’s always doing both. – James A. Michener

My name is XY and I am writing this letter in a search for an interesting and stimulating position at your organization.

I believe your company is a dynamic, prominent and refreshing organization with a passion for the online commercial line. My passion also lies with commercial online business. This in combination with my knowledge and capabilities in this sector allow me to believe that I would be a valuable asset to your company.

I’m motivated, hard working and do not possess a 9 to 5 attitude, attributes that I believe a company such as RobertNemec.com would value.

During my education of Commercial Economics I also began followed an education for a year of the Russian language and culture at the University of XYZ. I did this to enhance my knowledge of my roots and of my own culture. During the 4 years I studied Commercial Economics I assigned myself with several skill training courses including communication, presentation, innovation and team working skills.

During my position at XYZ (Netherlands) I had the position og Win back manager. Description: Recapture lost costumers (national and international costumers) and keep them loyal, advise customers them about there e-commerce activities, marketing activities, account management activities, drafting sales, retention and financial reports. Core business of the company is E-Commerce consulting, web design, development, Search Engine Optimization (SEO), Search Engine Marketing (SEM), internet advertising and on-line public relations (PR).

I hope that after having read this letter I have given a somewhat clear view and description of my goals and ambitions.

I would very much welcome the opportunity of meeting you. Should you have any further questions or unor uncertainties, please do not hesitate to contact me.

Many thanks for your consideration

Kindest regards

XY

Co se mi na této žádosti líbí

  1. žadatelka o zaměstnání umí psát – což je v marketingu velmi důležité,
  2. uchazečka chce tvrdě pracovat,
  3. vypadá to, že v předchozím zaměstnání, velmi dobré firmě, dělala věc, která je pro firmy velmi důležitá – znovuzískávání bývalých zákazníků,
  4. předvádí nadšení pro naši agenturu,
  5. popisuje, co se naučila na škole.

Aby byl vzor žádosti o zaměstnání ještě lepší, doplnil bych konkrétní úspěchy (např. „získala jsem 25 bývalých zákazníků, kteří u nás investovali 365 000 eur za rok“), co konkrétně chce dělat v naší agentuře (zda se chce specializovat na SEO, PPC nebo např. internetový marketing) a jaké má profesní cíle a představy.

P. S. Můžete se podívat, jaká volná místa máme v oblasti internetového marketingu.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>