Kde jste: Hlavní stránkaGoogle spouští remarketing (retargeting) ve vyhledávání (beta)

Google spouští remarketing (retargeting) ve vyhledávání (beta)

Vydáno v blogu PPC, SEO a PPC ve vyhledávačích

Remarketing (tedy cílení na lidi, kteří již navštívili konkrétní web, jinak též retargeting) byl v systému AdWords dlouhou dobu omezen na reklamní síť.

Schéma - remarketing

Google nyní plánuje remarketing také pro vyhledávání, což dává firmám ještě větší šanci zaujmout jejich cílovou skupinu.

Remarketing spustil Google začátkem roku 2010 a tento způsob zobrazování reklamy se od té doby stal nedílnou součástí internetových reklamních kampaní mnoha firem. Remarketing přináší výhodu v přesném cílení na lidi, kteří již web společnosti navštívili.

Jak vydělat na remarketingu

Takovým lidem se při surfování na internetu zobrazují ve zvýšené míře právě reklamy na tento web.
Inzerent ví, že lidé měli o jeho výrobek či službu zájem, nebo že alespoň již navštívili jeho web. Snaží se jim tedy znovu připomínat svou existenci. Pomocí remarketingu nabízí svoje produkty, informuje o speciálních akcích nebo posiluje značku.

Firmy oslovují pomocí remarketingu také zákazníky, kteří u nich již nakoupili. V mnoha odvětvích to dává smysl: představte si například prodejce kola, který každému zákazníkovi začne po nákupu zobrazovat reklamu s tím, aby nezapomněl na příslušenství. Ba dokonce můžeme jít ještě dál: Víme, že zákazník nakoupil v prosinci kolo. Na jaře mu můžeme začít nabízet novou brašnu. Dále, víme-li, že něco vydrží jenom rok a půl (např. brzdy), můžeme to začít dotyčnému zákazníkovi nabízet po 17 měsících od nákupu.

Příkladů jsou miliony: víte, že zákazník nakupuje zboží každý 90 dní? Začněte mu nabízet vaše zboží po 80 dnech od posledního nákupu.

Cookies od poslední návštěvy vydrží (pokud je tak nastavíte) až 540 dní, takže můžete plánovat opravdu dlouhodobé kampaně. Google navíc upravuje Google Analytics, aby bylo bylo možno sledovat uživatele přes různá zařízení. Díky tomu bude zásah mnohem přesnější – i kdyby uživatel během té doby změnil notebook.

Anebo na to můžete jít i negativně: Víte-li, že dotyčný koupil povlečení a povlečení kupuje jednou za půl roku, dalšího půl roku mu nebudete zobrazovat reklamu na povlečení.

Výhodou oproti klasické PPC kampani v reklamní síti je vyšší míra prokliku a potenciálně i vyšší míra konverze. Záleží samozřejmě na konkrétním odvětví, na úrovni nastavení kampaně, na období a dalších faktorech, ale za dva roky fungování lze s jistotou říci, že remarketing má (většinou) smysl.

Remarketing dříve? Pouze reklamní síť

Remarketing byl vždy doménou reklamní sítě (Google Display Network). Mohli jste v ní spustit bannerové i textové reklamy, ale remarketing jste nemohli použít ve vyhledávání. Vaše reklamy se tak zobrazovaly pouze lidem, kteří surfovali po webu, ale nikoli těm, kdo by vás či vaše výrobky a služby právě hledali.

Přesto, že bylo možné i v této „nešťastné“ fázi nákupního procesu remarketing úspěšně využívat, chyběla možnost jak propojit remarketing s vyhledáváním.

Remarketing ve vyhledávání

Bylo jen otázkou času, kdy bude mít Google k dispozici technologii pro retargeting, která mu umožní nabídnout remarketing i pro vyhledávání. Tato doba právě nadešla a my se brzy dočkáme PPC reklam „servírovaných“ prostřednictvím remarketingu i ve výsledcích vyhledávání.
Tyto reklamy nemohou nahradit klasické PPC reklamy zobrazené pouze na základě vyhledávacích dotazů, ale přidají k nim nové možnosti a výhody. Jmenujme některé z nich:

  • Volba té nejlepší landing page. Zná-li inzerent stránku, na kterou se návštěvník díval, může mu ji nabídnout jako landing page v inzerátu.
  • Vyšší konverzní potenciál.
  • Vyšší relevance reklamního textu.

Víte-li, že u dotyčného je vysoká pravděpodobnost konverze (např. u vás již strávil mnoho času), můžete právě pro něj nabídnout vyšší cenu za klik.

Důležité: na jakém principu remarketing ve vyhledávání funguje

  1. Návštěvník přijde na váš web, kde se podívá na určité stránky a odejde.
  2. Tento návštěvník díky tomu dostane specifickou cookie.
  3. Když ten stejný návštěvník hledá na Googlu slova, která jste předem ve vaší kampani definovali, zobrazí se mu vaše reklama.

Na rozdíl od běžného cílení na klíčová slova se inzeráty při remarketingu zobrazují při splnění dvou podmínek: člověk hledá vaše klíčové slovo a zároveň musel dříve navštívit váš web. Těm lidem, kteří hledají stejné klíčové slovo, ale váš web nenavštívili, se remarketing reklama nezobrazí (ale může se jim zobrazit klasická AdWords reklama).

Vysvětlení, jak funguje Google remarketing (retargeting) ve vyhledávání

Možnost spustit remarketingovou kampaň ve vyhledávání mají zatím jen některé účty v zahraničí. Můžeme předpokládat, že po krátké době se tato funkcionalita nabídne také v účtech v Česku. Sledujte náš Facebook, dáme vám vědět.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Jak je to se skóre kvality inzerátu, pokud si dovolím nadpis inzerátu upravit na „konverznější“, který už například neobsahuje klíčové slovo v nadpise? Mají tyto inzeráty (z remarketingu) výhodu oproti klasickým (neremarketingovým) inzerátům? Např. lepší umístění za stejnou cenu (při stejném CTR)?

  2.  Dobrý den, Petře, žádnou oficiální nápovědu jsem k touto neviděl, ale lze předpokládat, že tento princip zůstane nezměněný: pokud se v inzerátu objeví klíčové slovo, bude inzerát relevantnější uživatelskému dotazu a bude mít vyšší skóre kvality.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>