Kde jste: Hlavní stránkaGoogle i Seznam změnily algoritmy výsledků vyhledávání + další novinky

Google i Seznam změnily algoritmy výsledků vyhledávání + další novinky

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Před Vánoci došlo k updatu výsledků vyhledávání na Seznamu i Googlu.

Změny Seznam prosinec 2013

Update Googlu

Nevím, zda mají vyhledávače rády provádění změn ve výsledcích vyhledávání před Vánoci, aby „potěsily e-shopy“ nebo „aby to stihly do konce roku“, děje se tak nicméně celkem pravidelně.

13. 12. se „něco stalo“ s výsledky vyhledávání i na Googlu, ale zatím se pořádně neví, co a zda je to trvalé, nebo ne.

Spekuluje se o dalším potlačení váhy klíčového slova v doméně (Seznam se podle toho naopak řídí hodně), zvýšení váhy obsahu odpovídajícího na aktuální poptávku, čerstvého obsahu (obojí můžeme zařadit pod QDF), různorodosti výsledků vyhledávání, hromadné zrušení penalizací na základě žádostí webmasterů, posílení váhy webů velkých značek, vnitřní konzistence daného webu nebo jeho části (i co se týče obsahu), Domain Authority, zda na webu stále přibývá obsah, zda je web navštěvovaný na middle a long tail slova, posílení domain crowding (jedna doména se objevuje ve výsledcích vyhledávání několikrát) atd.

Na českých výsledcích se tento – dosud neoficiální – update Googlu zatím pravděpodobně neprojevil.

Update Seznamu

18. 12. aktualizoval také Seznam svůj algoritmus pro vyhledávání. V mnoha případech pozice výrazně rostly, nebo padaly. (Update Googlu byl oproti Seznamu jemný.)

Obecně má Seznam za cíl potlačovat váhu nerelevantních zpětných odkazů, protože je v tom slabší. To byl i případ této změny. Ale ne vždy se mu podaří vyladit algoritmus hned na poprvé – což, jak jsem zaslechl, je i případ tohoto algoritmu. (Zdá se mi, že Seznam má dlouhodobou tendenci potlačovat význam zpětných odkazů jako takových.)

Myslím, že bude stále důležitější ptát se: „Je ten odkaz relevantní a užitečný?“ Bude-li odpověď „Ne“, nevytvářejte jej. Platí pro Seznam i Google.

Stále je ale pro Seznam důležité klíčové slovo v názvu domény a jazyk naopak není zas tak důležitý. Nad některými výsledky ale zůstává rozum stát.

Na 15. místě tak např. na výraz seo vybíhá web seo.hn v němčině, který má sedm stránek. Nemluvě o tom, že v prvních 30 výsledcích vyhledávání na seo najdeme 15 webů v jiném jazyce, než je čestina. O perličkách jako je chorvatština, holandština nebo čínština ani nemluvě.

21. až 30. pozice na výraz seo na Seznamu

Proč klade Seznam důraz na klíčové slovo v názvu domény? Možná proto, že velká část dotazů na Seznamu jsou tzv. navigační dotazy. Uživatelé chtějí jít ze Seznamu na Facebook, YouTube nebo Google. Zde je pak jasné, že se stanoví: „Obsahuje-li (nebo dokonce představuje-li) doména dotaz, je to ten správný výsledek.“

Google třeba velmi přesně rozlišuje, zda doména představuje celý dotaz (exact domain match – EDM), nebo zda je v doméně i něco jiného než jen dotaz (partial match domain – PDM). A i v těchto případech v posledních měsících snižuje váhu klíčového slova v doméně.

To ale nestačí: důležité je rozhodnout, kdy je dotaz navigační, a kdy ne. Můžeme si představit situaci, kdy na dotaz „nějaké slovo“ nebude web nejake-slovo.cz ani relevantní, natož navigační. Např. pro výraz „cnn european edition“ by si někdo mohl zaregistrovat doménu cnn-european-edition.com, kde by ale nebyla CNN. Proto si Google patentoval, jak rozpoznávat navigační dotazy.

(Navigační dotaz je takový dotaz – zadané klíčové slovo – kdy se chce uživatel dostat na jeden naprosto konkrétní web nebo místo na webu. Např. „facebook“ nebo „email.cz registrace“.)

Podle neoficiálních informací má Seznam problém s testery, kteří nedokáží rozpoznat, co je a co není relevantní web – a nevidí, že něco jsou SEO spammeři.

Další aktuality

Podle nedávného výzkumu americké matky raději nakupují jídlo v obchodních řetězcích, které mají na svých webech recepty, videa ukazující vaření a nápady na to, co uvařit. Další důvod, jak se tvorba obsahu vyplatí.

Matky také pozorně zkoumají weby svých dodavatelů potravin (včetně řetězců), stejně jako se radí na blozích, diskuzích a sociálních sítích, kde nakoupit.

Přístupy z iOS 6 jsou stále v Google Analytics identifikovány jako direct traffic. Kdy toto inženýři z Googlu opraví, se neví. Ono s vyhodnocováním direct trafficu jsou každou chvíli problémy.

Matt Cutts z Googlu prohlásil, že zpětné odkazy z webů, které obsahují jenom tiskové zprávy (a to i ty velké, seriózní), nepomáhají. Samozřejmě, odhalit takový web je pro vyhledávač snadné.

Na druhou stranu stále říkám, že SEO a PR se propojují. Dáte-li tedy zpětný odkaz do tiskové zprávy, může jej převzít novinář nebo blogger – a pak se takovýto odkaz z článku klasického (nikoli PR) webu počítá.

Navíc, umístíte-li svoji tiskovou zprávu na seriózní web s tiskovými zprávami, získáte pozornost novinářů, případně i dalších lidí. Ti se tak o vás nejen dozví, ale ještě mohou skrze odkaz v tiskové zprávě přejít web. A sháníte odkazy, nebo zákazníky?

Samozřejmě, distribuovat tiskové zprávy na PR weby, které nikdo nečte, jsou jenom vyhozené peníze.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Čert ví o co jde Seznamu s těmi dalšími jazyky. Možná, aby to pro nevědomého uživatele na první pohled vypadalo, že „tady je celej internet, wow.“ :) Nejspíš nechce přicházet o uživatele, kteří by taky rádi něco našli v zahraničí a tím pádem jdou na Google. Čili takhle to vypadá, že na tom Seznamu je přece všechno, nemusím nikam.

  2. Když jsem se na zobrazování nečeských webů v SERPu ptal Tomáše Hlucháně (prgramátora fulltextu), tak plán byl zobrazovat zahraniční weby v případě, že českých výsledků by bylo málo nebo jsou zahraniční „vysoce hodnocené Seznamem“. U některých dotazů to zatím nefunguje moc dobře, ale věřím, že to časem odladí.

  3. Ahoj Pavle,děkuji Ti. Původně jsem to psal jako status na Facebook. Ale protože to bylo trochu delší, udělal jsem z toho hned článek (proto se tam objevila i ta chybka – jinak prochází všechny naše články přes korektorku).Abych ale pravdu řekl, nejsem s ním příliš spokojen. Měl jsem na to málo času, takže článek není tak odborný a jdoucí do hloubky, jak bych si představoval. Mám už měsíce rozpracováno několik mnohem lepších članků – takže čas je dotáhnout do konce a poslat k recenzi. :-)

  4. Dobrý den,pořád jsem nemohl přijít na to,co je za velkým úpadkem návštěvnosti mých blogů, i když jsem na g+ dost aktivní (Váš článek z ledna 2012), děkuji za Váš článek který mi to objasnil, jen mi není jasné proč posílení váhy webů velkých značek,když jsou tak velká a renomovaná ať se naučí použivát klíčová slova a nechovají se jako amatéři, jsem si všimnul že od začátku letošního roku přibývá blogerů kteří se o blogy přestávají starat, já se rozhodl že ještě vydržím i když si zatím nevím rady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci