Kde jste: Hlavní stránkaVydělávejte reklamou na Twitteru či Facebooku

Vydělávejte reklamou na Twitteru či Facebooku

Vydáno v blogu Twitter, Facebook, Digitální marketing, Social media marketing

Nové koncepty reklamy, které se zaměřují na mikroblogovací služby nebo oblíbené sociální sítě, přinášejí hrozbu, že jako jejich uživatelé budete hromadně zasypáváni reklamou od přátel.

Na druhou stranu: máte na těchto službách v profilu tisíce přátel? Nechejte jej vydělávat.

Možná zažíváme pád posledních hranic v reklamě. Angažování obyčejných lidí v rozesílání reklamního sdělení za platícího inzerenta svým přátelům je nový koncept, který masivně rozšiřují služby Ad.ly, Izea nebo Peer2.

Největším hitem současné propagace na Twitteru je spojení inzerentů s tzv. „influencers“ – lidé v marketingové terminologii označovaní za názorové vůdce. V kontextu mikroblogovacích služeb a sociálních sítí na internetu jde o nejpopulárnější uživatele (resp. Uživatele s největším množstvím přátel či followerů).

„Follower“ je člověk, který „sleduje“ váš profil na Twitteru a na jeho profilu se mu zobrazují Vaše tweety. Služby typu Ad.ly, Izea nebo Peer2 těží z publikování přesvědčivých zpráv mezi ostatní právě na Twitteru.“
Idea v rozvoji toho marketingu je jednoduchá: Lidé věří doporučení přátel, které znají. Je to myšlenka, kterou publikoval guru marketingu Philip Kottler dávno před rozvojem internetu tak, jak jej známe dnes.

Máte na Twitteru mnoho přátel? Pak jste pro inzerenty atraktivní

A nemluvíme o malých společnostech. Dokonce i internetový giganti se nebojí infiltrovat obyčejné diskuze mezi lidmi na internetu k propagaci svých vlastních produktů. Tento měsíc internetový obchod Amazon.com začal platit lidem, kteří propagují jeho služby přes mikroblogovací službu Twitter.Twitter

Největším hitem současné propagace na Twitteru je spojení inzerentů s tzv. „influencers“ – lidé v marketingové terminologii označovaní za názorové vůdce.

V kontextu mikroblogovacích služeb a sociálních sítí na internetu jde o nejpopulárnější uživatele (resp. Uživatele s největším množstvím přátel či followerů). „Follower“ je člověk, který „sleduje“ váš profil na Twitteru a na jeho profilu se mu zobrazují Vaše tweety. Služby typu Ad.ly, Izea nebo Peer2 těží z publikování přesvědčivých zpráv mezi ostatní právě na Twitteru.

Například profesionální hráč badmintonu s tisíci přáteli na Twitteru, kteří „followují“ (resp. čtou) jeho zprávy, bude souhlasit se zasláním inzerce na novou badmintonovou raketu skrze svůj účet. Je velmi pravděpodobné, že jeho přátelé se také zajímají o tento sport a budou zprávě věřit.

Nebude to však dělat zadarmo, dostane za to samozřejmě zaplaceno. V případě, že by měl 50 tisíc přátel, dostal by od Ad.ly hned 200 dolarů.Peer2

„Nemáme v plánu vytvořit armádu spamerů, ani není naší záměrem přeměnit Facebook nebo Twitter ve velkou spamovací síť. Jediné, co se snažíme dělat, je přesvědčit běžné spotřebitele, aby se stali našimi pracovníky,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů Peer2 Joey Caroni.

Reklamní sdělení je dobré označit

Je však třeba říci, že lidé, kteří reklamu prokouknou, přestávají těm, od kterých reklamní sdělení přijde, věřit. „Když máte na sociální síti mnoho přátel, těžko je všechny znáte a reklamním sdělením se nevyhnete,“ říká Robert Scoble, blogger s více než 100 000 „followerů“ na Twitteru.

Na tweetující marketéry má jednoduchý recept. Když mu přijde od někoho reklamní sdělení, jednoduše člověka ze svých přátel vymaže.

Izea přišla tři roky zpátky se systémem pay-per-post, kdy platila blogerům za nabízení produktů svým čtenářům na blozích. Reklamní sdělení ale nebyla jasně označena jako inzerce, což vzedmulo vlnu kritiky v „blogosféře“.

Chybu přiznává i výkonný ředitel služby Izea Ted Murphy: „Nenastavili jsme standardy, jak reklamní sdělení označit, aby si toho byl čtenář vědom. Na Twitteru dnes veškerou inzerci uvozujeme znaky #ad nebo #sponsor.

Populární Facebook není stranou, ale je limitovaný

V České republice nebývale populární Facebook veškerou placenou reklamu do statusů či uživatelských profilů zakazuje. Mluvčí Facebooku Brandon McCormick to potvrzuje: „Jakákoliv reklama narušuje autenticitu stránek.“

Peer2 toto obešel tak, že uživatelům, kteří na Facebooku inzerují, nedává peníze, ale body, které jsou směnné za produkty na Amazon.com.

Na webu Pooh.cz shrnuje nová pravidla marketingu na Facebooku Daniel Dočekal. Nedávno se totiž změnily podmínky Promotional Guidelines, které mění možnosti propagace na Facebooku. V platnosti vešly 4. listopadu.

Ty například ustanovují, že veškeré marketingové aktivity se musí odehrávat mimo Facebook. Znamená to, že nesmíte uživatelé lákat na zařazení do soutěží na základě jejich aktivity na Facebooku – změny obsahu ve statusu, nahrání fotografií nebo obyčejné tagování.

FacebookNapříklad kampaň nábytkářského kolosu IKEA, která vhodně využila Facebook k propagaci své nové prodejny, by již pravidlům Facebooku odporovala. Na Facebooku byl vytvořen profil manažera nové prodejny v Malmö a během dvou týdnu na něj přidala 12 fotografií předváděných interiérů.

Pokud se někomu líbil nějaký předmět z vystavených fotografií a otagoval jej (označil na fotce svým jménem), získal vybraný kus nábytku zdarma.

Budoucnost sociálních sítí

A jakým směrem se budou sociální sítě vyvíjet dál? Těžko odhadovat, jak se spotřebitelé této služby zachovají na případný nával reklamy. Málo pravděpodobné je, že by došlo k jejich zániku, dokážete si představit dnešní svět bez Facebooku?

Spíše je možné, že budou vznikat další a další sociální sítě, které se budou bít o uživatele, v případě úspěchu se krátkodobě udrží, ale ustojí dlouhodobě možné zahlcení reklamou? Některé patrně ano a z nich se stanou lídři na trhu.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>