Kde jste: Hlavní stránkaKdyž zvítězí komunisté, prodám firmu a další lidová slovesnost letošních voleb

Když zvítězí komunisté, prodám firmu a další lidová slovesnost letošních voleb

Vydáno v blogu Digitální marketing

Někteří čeští podnikatelé využívají letošní volby k tomu, aby veřejně vyjádřili podporu nebo nesouhlas s kandidáty do poslanecké sněmovny. Jeden pražský podnikatel veřejně oznámil prodej své firmy v případě, že ve volbách zvítězí komunisté a socialisté. Majitel olomouckého klubu čepuje pivo zdarma výměnou za tři volební lístky KSČM. Síť sportovních obchodů poskytuje dvacetiprocentní slevu každému, kdo odevzdá volební lístky komunistů a sociálních demokratů.

Podnikatelé se zapojili do předvolebního boje a někteří zcela otevřeně podporují vybrané politické strany. Využívají k tomu například firemní a osobní deníčky (blogy). „Dnes mě pořádně vyděsila čerstvá volební prognóza, podle které by ČSSD vyhrála volby,“ vysvětluje v úvodu svého příspěvku ve firemním blogu Michal Illich, majitel a provozovatel českého vyhledávače Jyxo. V zápisku komentuje současnou vládu ČSSD a její kampaň ODS mínus.

Své dva předvolební komentáře zveřejnil v blogu také Patrick Zandl, zakladatel serveru Mobil.cz. Kromě článku o anti-kampani ODS mínus publikoval v první volební den text české církevní hymny, která je známá pod názvem Svatováclavský chorál.

Novináře a veřejnost zaujal i nápad podnikatele Ivana Bičiště. Ten vyvěsil u své provozovny padesátimetrovou plachtu s textem: „Po vítězství KSČSSD prodám ihned a levně: 3000 m2 + kanceláře + pozemek + 60 zaměstnanců. E-mail: [email protected] cz“. Informace o tomto politickém inzerátu se objevila v Lidových novinách a webu Měšec.cz. Podnikatel si rovněž registroval internetovou doménu Volby1946.cz. Na těchto stránkách zveřejnil prohlášení Klementa Gottwalda v tehdejších Živnostenských novinách.

„Vláda ČSSD nepokrytě ruku v ruce s KSČM mění podmínky pro svobodné podnikání k socialistickému obrazu svému. Zároveň malým a středním podnikatelům slibuje podporu všeho druhu. Stejně tak lhali komunisté našim předkům,“ vysvětlil Ivan Bičiště čtenářům Lidových novin, proč se rozhodl pro tento neobvyklý krok. Firma si zároveň od stavebního úřadu zajistila povolení k vyvěšení plachty.

Na web Volby1946.cz odkazuje podle Yahoo celkem 932 dalších webů. Odkaz se většinou objevuje v souvislosti s volebními spoty na weblozích a v komentářích čtenářů. Je ovšem škoda, že podnikatel nedotáhnul svůj nápad do konce. Prezentace této firmy je na internetu k dispozici pouze jako PDF. Je to zbytečná překážka, která může odradit případné budoucí zákazníky.

Pivo zdarma za volební lístky KSČM

Majitel olomouckého klubu Vertigo Jan Piskač čepuje lidem pivo zdarma výměnou za tři lístky KSČM. V úterý a ve středu nasbíral 700 volebních lístků. „Mrzí mě, že mě to napadlo tak pozdě. Mohl jsem těch lístků vybrat mnohem víc,“ posteskl si pro iDNES. Obchody se sportovním zbožím Rockpoint nabízejí voličům 20% slevu za volební lístek KSČM nebo ČSSD.

„Rozhodně to nedělám pro reklamu firmy. Prostě nechci, aby v Česku vládla rudá koalice,“ vysvětlil pro iDNES ředitel firmy Miroslav Martinec. Web sítě Rockpoint umožňuje lidem hlasováním v anketě vyjádřit svůj postoj k této akci. Celkem 90 % hlasujících s akcí souhlasí, proti je jenom 9 %. Celkem bylo zaznamenáno 6668 hlasů. Anketa ovšem umožňuje jednomu člověku hlasovat vícekrát. Výsledky tedy nejsou přesné.

K obchodníkům, kteří za přinesené volební lístky ČSSD a KSČM poskytují různé slevy, se přidala jedna z vinohradských kaváren v Praze. Za neporušené kandidátky těchto stran dostanou hosté kávu zdarma.

Dva a půl tisíce volebních lístků KSČM nasbírali organizátoři iniciativy Trikem proti komunismu. Svoji akci pojali jako soutěž, jejíž výherce získá trička s protikomunistickými motivy. Lístky přitom musí být znehodnoceny: „Každý volební lístek označte zřetelně a viditelně vlastní rukou heslem: DEKOMUNIZACE.“ V období komunistické diktatury, převážně v padesátých letech bylo, podle údajů zveřejněných Úřadem pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu bylo 234 občanů popraveno, 374 lidí bylo zastřeleno na západní hranici a 188 občanů zahynulo v elektrických drátech. Odhaduje se, že celkový počet obětí v Československu dosáhl 10 000 lidí.

Volby do poslanecké sněmovny využil také mobilní operátor Vodafone. Novináři obdrželi 23. května tiskovou zprávu s výsledky zajímavého průzkumu. Vodafone zjistil, že by ve volbách hlasovalo pomocí mobilních telefonů 81 % voličů, kteří se jinak voleb neúčastní. Polovina uživatelů mobilních telefonů by chtěla volat politikům a používat mobil pro zjišťování informací o politických stranách. Autoři průzkumu podle svých slov nechtěli konkurovat předvolebním průzkumům.

Těm se věnoval ve svém blogu ředitel naší agentury Robert Němec. Ve svém komentáři zveřejnil informaci o tom, jak takový průzkum většinou probíhá: „Mnoho mých kamarádů si výzkumy veřejného mínění přivydělávalo. Tu jsme byli odchytáváni v knihovně nebo ve vlaku. Dívky na České v Brně oslovovaly jenom zajímavé muže, kluci jenom holky. Případně toho, kdo se zdál přístupný. A když bylo nejhůř, vyplnily se dotazníky po večerech doma.“ Falešně vyplněný dotazník se dá odhalit. Chybně vybraný vzorek ale výzkum znehodnotí. „Při náhodném výběru totiž musíte zajistit, aby každý obyvatel České republiky měl stejnou šanci dostat se do průzkumu,“ vysvětluje Němec. U kvótního výběru zase musí znaky vzorku odpovídat znakům populace. „Získat metodologický čistý kvótní vzorek je velmi náročné a drahé,“ dodává.

Vymysli bublinu a běž k volbám

Kromě firem se do převolebních kampaní zapojili také jednotlivci, kteří veřejně vyjádřili podporu některé politické straně. Například autor jednoho IT weblogu přestal před volbami psát o grafických kartách a počítačích. Odborné články vystřídaly čistě politické texty, které doporučovaly voličům hlasovat pro ODS. Bloggeři také odkazovali na „tajné“ dokumenty Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V diskusích pod články zpravodajských serverů se před volbami pravidelně setkávali příznivci i odpůrci současné vlády. Vášnivé politické debaty probíhaly také u článků, kteří s politikou na první pohled nesouvisely.

Objevily se rovněž internetové stránky a kampaně určené pro občany, kteří k volbám nechodí. Například kampaň s názvem Rozhodněte to aneb jít volit je sexy představila tři reklamní spoty různých renomovaných režisérů. Tvůrci těchto spotů neměli téměř žádná omezení. Spoty pouze nesměly podporovat konkrétní politickou stranu nebo občanské sdružení. Krátké snímky se podle autorů projektu údajně objevily ve vysílání televizí Óčko, Spectrum, ZAK TV a Roudnická TV. Setkat se s nimi mohli rovněž diváci v kinech a na plazmových obrazovkách v multiplexech, návštěvníci prodejen Datart anebo čtenáři serveru iDNES.

Návštěvníci tohoto webu mohli k jednotlivým spotům vyjádřit svůj názor. Jeden ze spotů například ukazuje spící a znuděné poslance. „Abych řekla pravdu, tak po shlédnutí tohoto spotu jsem spíše chuť volit ztratila,“ myslí si jedna z diskutujících. Jiný ohlas naopak spot chválí a jeho pisatel oznamuje, že video poslal svým přátelům a k volbám určitě půjde. Virální marketing je zkrátka osvědčený a funguje. „Mám na volební neúčast stejný názor jako vy – nevolit považuji za projev nedospělosti,“ nešetří spoluobčany nevoliče další pisatel.

Nevoliče vyzývají k účasti ve volbách také webové prezentace Hodtotam.cz, Pujduvolit.cz a Kohovolit.eu. Jinou cestou se dali tvůrci HeleVol.cz, kteří umožňují lidem vymýšlet texty do komiksových bublin. Autoři projektu oslovili přední české kreslíře a karikaturisty. Nejvíce populárním se stal kreslený strip Štěpána Mareše. Celkem k němu lidé vymysleli 410 textů. Mezi autory textů je rovněž možné nalézt školáky a teenagery, kteří k volbám půjdou teprve za několik let.

Ještě jedna zdánlivá maličkost ovlivní volby. Nepříznivé počasí může přilákat do volebních místností občany, kteří by jinak odjeli na víkend z domova a voleb by se nezúčastnili.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. „Pivo zdarma za volební lístky KSČM“ – zajimave, jak zaryti „kapitaliste“ chcete-li „podnikatele“ chcete-li „neobolsevici“ (rekrutovani PRAVE z rad „predrevolucnich komunistu) pouzivaji naprosto stejne metody levicaku, socanu a komunistu…. Co si o tom myslet, prave to ze je uplne jedno jak se jaka strana jsmenuje. Pokud by se KSCM prejmenovala, cim budou tito novodobi modri komuniste strasit?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>