Kde jste: Hlavní stránkaSklik: test systému. Výhody a nevýhody Skliku

Sklik: test systému. Výhody a nevýhody Skliku

Vydáno v blogu PPC, SEO a PPC ve vyhledávačích

Sklik se řadí mezi systémy, které nabízejí reklamní kampaně ve vyhledávačích. Verze pro veřejné testování byla oficiálně spuštěna 21. června letošního roku. Otestoval jsem rozhraní i samotný Sklik.

 

Toto je starý článek o Skliku z roku 2006. Máte-li zájem inzerovat v reklamním systému Sklik, podívejte se na naši nabídku PPC reklamy, přihlaste se na školení PPC reklamy nebo nás kontaktujte.

Ve svém předchozím článku o Skliku jsem slíbil podrobnější test systému Sklik.cz. Ten patří mezi systémy, které nabízejí reklamy kampaně ve vyhledávačích. Veřejná testovací verze byla spuštěna 21. června letošního roku.

Při prvním spuštění se zobrazí průvodce nastavením kampaně, který nelze přeskočit a kampaň je nutné vytvářet vždy tímto způsobem. Průvodce je přehledný, a tak uživatel na první pohled vidí, co ještě musí udělat. Zkušenější uživatelé by však možná uvítali, kdyby bylo možné přepnout ještě do pokročilého rozhraní a průvodce vynechat. Seznam.cz však tuto možnost zatím nenabízí.

V dalším kroku vytváříte text inzerátu. Titulek musí být dlouhý 25 znaků, první a druhý řádek popisu 35 znaků. Cílové URL může být dlouhé 1017 znaků. Podobně jako na ostatních systémech, také na Skliku musí inzerát splňovat určitá pravidla. Dosavadní zkušenosti ukazují, že Seznam.cz přistupuje k textům inzerátů poměrně přísně a nepovolí reklamy, které obsahují superlativy nebo zkratky. Google AdWords je údajně tolerantnější.

Stejně přísně posuzuje provozovatel Skliku také uvádění ceny a případné slevy. V textech reklam se sleva nesmí vůbec uvádět. Případné zvýhodnění nebo akční ceny musí být uvedeny také na cílových stránkách. Problém nastane ve chvíli, kdy bude nutné v kampani uvádět jednu konkrétní cenu a na webových stránkách budou jiné ceny. Takovou kampaň nebude možné na Sklik.cz spustit.

Sklik.cz jako Google AdWords

Do řádku pro URL nelze uvádět další informace. Není tedy možné napsat do URL řádku například slogan „RobertNěmec.com – reklamní agentura“. Například systém bbKontext umožňuje do kolonky pro URL uvádět libovolný text. Také AdContext příliš neprotestoval, když jsem se pokusil o totéž. Již vytvořený reklamní text nelze znovu upravovat a je možné jej pouze smazat, pozastavit jeho zobrazování nebo kopírovat. Sklik.cz je hodně podobný Google AdWords.

Jakmile jsou reklamy hotové, následuje nastavení klíčových slov. Rozhraní je opět velmi podobné jako Google AdWords. Klíčová slova se běžně skloňují, časují a odstraňuje se u nich diakritika. Dále je možné nastavit klíčová slova do uvozovek a v takovém případě se reklama zobrazuje pouze tehdy, když bude fráze zcela shodná se zadáním. Například když bude zadané slovo „reklamní agentura“, zobrazí reklamu jen v případě, kdy uživatel bude hledat slovní spojení reklamní agentura. Už se ale nezobrazí když bude hledáno slovní spojení reklamní internetová agentura.

Posledním typem nastavení klíčových slov je přesná shoda. Ta se zadává do hranatých závorek. Pokud určíme například klíčové slovo [reklamní agentura], bude se reklama zobrazovat vždy na hledaný výraz reklamní agentura. Jestliže bude uživatel hledat reklamní agentura SEO, tak se reklama již nezobrazí. V sestavě mohou být vylučující slova. Stačí přidat před slovo znaménko „-“. Například reklama prodejce brýlí se zobrazí pouze tehdy, když bude zadáno přesné slovní spojení kontaktní čočka. Nebude se ale zobrazovat v okamžiku, kdy bude někdo vyhledávat čočku jako přílohu k nějakému českému pokrmu.

Peněženka pro Sklik v akci

Peníze za kliknutí se strhávají z virtuálního účtu. Ten se dobíjí pomocí aplikace Seznam Peněženka. Do peněženky je nutné se znovu přihlásit. Peníze můžete dobít pomocí SMS, bankovním převodem nebo platbou přes eBanku. Zaslání SMS není příliš výhodné – z ceny 79,00 Kč vám Seznam připíše na účet pouze 28 – 35 korun podle typu operátora.

Důvod je jednoduchý. Z částky 79 korun se strhávají odměny pro operátora a poskytovatele SMS služeb (agregátora). Peněženku je tedy výhodnější naplnit převodem na účet nebo platbou prostřednictvím eBanky. V zahraničí tolik oblíbená platba kartou chybí. Dosud jí nabízí pouze Google AdWords a eTarget. Kampaň se spustí v okamžiku, kdy je na účtu dostatek peněz.

Po spuštění kampaně trvá několik minut než se reklama začne ve výsledcích hledání zobrazovat. Výhodou je, když titulek nebo text obsahuje klíčové slovo. Je totiž zvýrazněno a tím inzerát vynikne. Zřejmě právě proto zakazuje Seznam používat více stejných slov v jednom inzerátu. Inzeráty by byly velmi nepřehledné.

První dojmy z kampaní ve veřejném testu systému Sklik

Vytvořil jsem zkušební kampaň na mojí novou službu Marknet.cz. Jako klíčová slova jsem si zvolil marketing, reklama, média a jejich kombinace. Podle měření Seznamu je slovo marketing každý den vyhledáváno průměrně 880x. Přesto statistika Skliku hlásí, že během dnešního dne nebyla reklama zobrazena. Zvolil jsem si proto další klíčová slova a vymyslel odlišné reklamy. Výsledky zkušební kampaně zveřejním později.

Zkusili jsme také druhou kampaň pod jiným účtem, která byla zaměřena na běžné klíčové slovo. Reklama se podle statistik Skliku zobrazila jen 41x. Velkou roli podle mého názoru hraje umístění reklamy až na druhou stránku s výsledky hledání. Pokud uživatel najde odpověď na svůj problém a vybere si některý z prvních odkazů, nemá často motivaci a důvod k tomu, aby pokračoval v prohlížení výsledků vyhledávání.

Klíčové slovo v naší druhé kampani bylo více obecné. Výsledky hledání tomu odpovídaly. Ukážeme si to na příkladu. Dejme tomu, že bylo naše klíčové slovo koruna (je to jen příklad, slovo bylo jiné). Seznam.cz nám na toto slovo vyhledá webové stránky s nabídkou zlatých mincí, kurzovní lístky, výsledky nějaké finanční soutěže, jednu volební stranu a hotel Koruna. Když první stránka s výsledky hledání návštěvníka neuspokojí, přesune se na druhou. Teprve na konci druhé stránky uvidí reklamu na firmu s nabídkou korunovačních klenotů. Jenže než se k této reklamě dostane, může ho zaujmout některá z mnoha dalších nalezených stránek.

Úvahy na téma Sklik.cz

Pro nějaké další závěry mi chybí konkrétní čísla a výsledky kampaní. Domnívám se, že pro Sklik jsou v této fázi vhodnější spíše obecnější slova, která mohou hledat především začátečníci. Odhaduji, že výsledky hledání u těchto obecnějších slov budou velmi rozdílné (přečtěte si předchozí příklad s korunou) a lidé proto budou muset překliknout na další stránku. Zkuste si také před zadáním kampaně vyzkoušet, jaké stránky se zobrazují ve výsledcích hledání. Pokud vám výsledky hledání nepřipadají příliš přesné a odpovídající, je velká šance, že svého budoucího zákazníka zaujmete.

Jisté je zatím jen jedno. Sklik v této podobě není zcela nejvhodnější. Pokud by reklamy zůstaly na stejném místě i v ostré verzi, budeme muset hodně přemýšlet a testovat než zjistíme, co skutečně na Skliku funguje a pomáhá našim klientům vydělávat peníze.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>