Kde jste: Hlavní stránkaVykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk

Vykašlete se na ocenění, soustřeďte se na zisk

Vydáno v blogu Digitální marketing

Můžete si dát na všechny webové stránky, které jste kdy vytvořili, že jsou 100% validní? Vyhrává váš webdesign designérské soutěže?

Představuje vaše aplikace vrchol současných možností internetu a s její dokonalostí a propracovaností nemůže konkurence soutěžit? A víte, že jste zapomněli na to nejdůležitější?

Na zisk.

Rosser Reeves z reklamní agentury Ted Bates Inc., která byla ve své době čtvrtá největší na světě a během 26 let neztratila jediného klienta (sic!), před čtyřiceti lety napsal:

Netvrdím, že úžasný, vtipný a milý text neprodává. Jenom konstatuji, že jsem viděl tisíce úžasných a vtipných kampaní, kterým se to nepovedlo.

Představte si sami sebe v pozici výrobce nějakého zboží. Vaše reklama neprodává a tržby klesají. A přitom na nich závisí všechno. Závisí na nich vaše budoucnost, budoucnost vaší rodiny, rodin vašich zaměstnanců a jiných lidí. A vy jste přišli sem za mnou do této kanceláře a posadili jste se do tohoto křesla. Tak, a co ode mě vlastně chcete?

Hezký text? Mistrovské dílo? Úžasný inzerát, který si budou lidi z reklamy nechávat zarámovat?

Nebo chcete dosáhnout toho, aby ta zatracená prodejní křivka přestala klesat a šla zase nahoru?“

Web, který vytváříte, je v podstatě také reklamou. Budeme-li uvažovat o obchodní sféře, pak i cílem webu není vůbec nic jiného, než zisk. Proto, když vytváříte nový web, měli byste v první řadě myslet na to, aby vám nebo klientovi vydělával. Pak dlouho, dlouho nic – a až pak je vše ostatní.

Velkou neplechu na tomto poli udělal koncept AIDA, který byl široce a dlouho používán v marketingu. Podle něj by se dobrá reklama a marketing vůbec měli řídit heslem:

  • Get Attention (upoutej pozornost),
  • Arouse Interest (vzbuď zájem),
  • Stimulate Desire (podpoř touhu),
  • Ask for Action (požádej o akci).

I když výzkumy potvrdily, že tento koncept nefunguje, mnoho lidí, dokonce i mezi marketingovými odborníky, jej stále používá. Díky tomu mnohé reklamy a webové stránky vyvolávají pozornost, ba dokonce vzbuzují zájem a podporují touhu, ale jejich prodejní výsledky jsou mizerné.

Existuje totiž pět rozdílných věcí. Reklama nebo webová stránka:

  1. vás zaujme,
  2. se vám líbí,
  3. si ji zapamatujete,
  4. si na základě ní něco koupíte,
  5. díky ní vyděláte.

Mezi těmito pěti věcmi neexistuje přímý vztah, ba mohou být i v rozporu.

Že vás něco zaujme, ještě vůbec nic neznamená. Reklama s mouchou řídící auto vás asi zaujme. To je ale asi tak všechno. Pokud dám do reklamy nebo na stránky obnaženou mladou dívku, zřejmě se vám to bude líbit. Ale nic si ode mne jenom kvůli tomu nekoupíte.

Dokonce ani to, že si reklamu nebo stránku zapamatujete, vůbec nic neznamená. Nikdo do této chvíle nebyl schopen prokázat souvislost mezi vybavovacími schopnostmi u reklamy (pozor, neplést se značkou!) a tržbami.

Když už si na základě reklamy nebo webu něco koupíte, je to mnohonásobně lepší.

Kreativec, grafik, marketér, ale i vývojář by si měli být při své práci vědomi a stále stavět na první místo, že jejich cílem není, aby se jim jejich výtvor líbil, aby byli plácáni po ramennou od svých kolegů a sbírali ocenění za své dílo. Ba dokonce se jejich dílo nemusí líbit ani konečné cílové skupině. Důležité je, aby dílo plnilo své obchodní cíle.

Každý z nás si jistě vzpomene na mnoho reklam nebo webů, které se mu nelíbí. Přesto jsou úspěšné. To, co se nám líbí nebo nelíbí, není podstatné. Např., považujete za nějak graficky úžasný Amazon.com? Kolik marketingových pracovníků by odmítlo webdesign, který by vypadal jako ten od Amazonu?

Pamatuji si, jak jsem se před nedávnem bavil s marketingovým ředitelem jednoho velkého podniku. Odmítl náš návrh designu, protože „se mu nelíbil“. V duchu jsem zaúpěl a říkal si, že být generálním ředitelem, důrazně mu domluvím, nebo se s ním rozloučím. Marketingový ředitel tady totiž není od toho, aby se mu líbily reklamy na daný produkt, obzvláště není-li cílovou skupinou vlastní značky. Jeho úkolem je přemýšlet, zda budou prodávat. (Samozřejmě, možná tím „nelíbil se“ myslel „nebyl by účinný“. V tom případě se mu omlouvám.)

Zaměření se na zisk občas chybí nejen marketérům a designérům, ale např. i konzultantům v oblasti search engine marketingu. Ti občas nepřemýšlí ani tak nad tím, jak zlepšit prodejní výsledky, ale především, jak dostat web na lepší pozici při vyhledávání.

Podobný problém mají také někteří klienti.

Přijdou za mnou a řeknou mi: „Chceme expandovat do zahraničí. Potřebujeme dostat náš server na první stránku na Googlu.“ Podívám se na jejich web a odpovím jim, že nejprve je třeba zlepšit navigaci webu, zvýšit důvěryhodnost webu (doménou .com, založením pobočky v zahraničí…), vyřešit platbu kartami a dalšími platebními systémy, propracovat logistiku, vylepšit helpdesk komunikující v cílových jazycích atd. Jinak mohou vyhodit velké peníze za optimalizaci, ale obchodní výsledky budou mizerné.

Ani optimalizace totiž není samospasitelná. Proto se také v zahraničí více než pojem search engine optimization používá termín search engine marketing. A marketing, jak říká Sergio Zyman, bývalý šéf marketingu Coca-Coly, který nyní vlastní marketingovou firmu, má jediný účel: „Prodávat více věcí, více lidem, častěji, za více peněz a efektivněji.

Vím, přemýšlet nad tím, jak vytvořit web, který opravdu prodává, ať už online, nebo offline, není nejjednodušší a občas je to pěkně otravné. Vytvářet stránky, které se mi líbí a se kterými se mohu pochlubit, je mnohem příjemnější.

Ale žijeme v kapitalismu, nikoli komunismu. A dokud nebude chleba zadarmo, musím se smířit s tím, že cílem mé práce není pochvala, ale zisk mé firmy nebo firmy, která si u mne objednala zakázku. A měl bych mít stále na vědomí, kolik životů na mé práci závisí.

Tato kruciální otázka se pak prolíná i veškerým (nejen) internetovým podnikáním: směřuje to, co dělám, k zisku? Je to, co právě nyní děláte, efektivní? Přinese to zisk mně, mému zaměstnavateli a našemu klientovi? Neměl bych jít raději dělat něco jiného?

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>