Kde jste: Hlavní stránkaSocialRank – opomíjený SEO trik a tip

SocialRank – opomíjený SEO trik a tip

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích, Social media marketing

SocialRank je v Česku dosud často opomíjený SEO trik (respektive tip), jak snadno dosáhnout prvních pozic ve vyhledávačích.

Proto se mu budeme v následujících dvou týdnech věnovat na stránkách našeho magazínu
SEO a SEM naší internetové reklamní
agentury RobertNemec.com. Cílem tohoto seriálu je popsat principy fungování SocialRanku a ukázat, jak můžete tento tip využít pro SEO (optimalizaci webu pro vyhledávače).

SocialRank lze zatím využít pro SEO na vyhledávačích Google a Bing

V tomto prvním článku popíši teorii SocialRanku. V druhém představím jednotlivé faktory pro SocialRank. Ve třetím se zaměřím na Social Search. V závěrečném článku pak popíši SEO tipy a triky, které v naší agentuře RobertNemec.com využíváme.

SocialRank se občas píše jako social rank, social search rank, HumanRank nebo AuthorRank (to je ve skutečnosti něco jiného, jak se dozvíte dále). Já se budu držet termínu SocialRank, jak jej zmiňuje např. Danny Sullivan.

SocialRank versus Social Signals versus Social Search

Nejprve trochu terminologie (budu jenom nepatrně zjednodušovat – podrobné vysvětlení najdete v dalších částech a článcích seriálu, stejně jako v odkazovaných zdrojích):

SocialRank

SocialRank je hodnocení (číslo), které získává stránka, případně doména, na základě aktivit v sociálních sítí (činitelem je stránka nebo doména, případně její webmaster, správce, SEO konzultant) nebo sociálních sítích samotných (lidé na sociálních sítích začnou na stránku např. odkazovat sami od sebe). Jaký je přesný algoritmus není veřejně známé, stejně jako rozsah SocialRanku.

SocialRank je součástí faktorů, na základě kterých vyhledávač stanoví pořadí obecných výsledků vyhledávání (plus se započítají další faktory). Pro Social Search je to pak primární hodnocení, na základě kterého se určuje pořadí výsledků.

Social Signals

Social Signals, česky sociální signály (navrhuji i termín signály ze sociálních sítí) jsou faktory, které hodnotí kvalitu stránky (případně domény) na základě aktivit sociálních sítí nebo v sociálních sítích. Někdy se používá i termín sociální faktory – social factors.

Většina Social Signals se odráží v pořadí vaší stránky ve výsledcích vyhledávání (ať už v obecném nebo v Social Search). Někdy ale může Social Signal mít za následek „jenom“ jiné zobrazení daného odkazu ve výsledcích vyhledávání – např. se u odkazu zobrazí obrázky vašich přátel.

Social Search

Social Search jsou výsledky vyhledávání, které vyhledávač (aktuálně Google a Bing) seřadí podle SocialRanku. Social Search může být součástí obecných výsledků vyhledávání (podobně, jako třeba Adresář míst Google), nebo se zobrazovat samostatně.

Jinak řečeno: signály ze sociálních sítí stanoví SocialRank. Na základě SocialRanku seřadí vyhledávač pořadí výsledků vyhledávání v Social Search, které může včlenit do přirozených výsledků vyhledávání (SERP nebo-li PVV, jako říkáme v naší agentuře).

Jak vyhledávače hodnotí stránky

(Pokročilí SEO specialisté mohou tento oddíl přeskočit.)

Zopakujme si nejprve, jak vyhledávače hodnotily stránky. V dobách SEO pravěku se vyhledávače dívaly primárně do pole keywords v hlavičce (head) stránky. A tak jste mohli vyjíždět na klíčové slovo Britney Spears, i když jste prodávali varné konvice – tento trik skutečně fungoval.

Následně vyhledávače začaly zkoumat obsah samotné stránky. Jenže – na stránku si může každý napsat, co chce. SEO – optimalizace pro vyhledávače – bylo v té době jednoduché. Ale stránek přibývalo a bylo potřeba rozhodnout, kterou umístit ve výsledcích vyhledávání (SERP) na první místo, kterou na druhé atd., na základě dalších kritérií. Zkoumat obsah stránky již nestačilo.

V této době přišel Google s principem PageRanku. Velmi zjednodušeně je princip PageRanku založen na zkoumání odkazů, které odkazují na daný dokument (např. stránku). Odkazuje-li stránka A na stránku B, de facto ji doporučuje. Stránka A vlastně říká uživateli, který danou stránku čte: „Běž se podívat ještě na stránku B.“

Je tedy pravděpodobné, uvažovali Larry Page a Sergey Brin z Googlu, že odkazuje-li hodně stránek na stránku B, je asi stránka B dobrá/užitečná/hodnotná. Protože proč jinak by stránky odkazovaly (linkovaly) na stránku B?

Sám o sobě je ten koncept dobrý. Jenže najednou se začalo se zpětnými odkazy nekale obchodovat. Někdo si najímal doslova armády Indů, aby mu vytvářely zpětné odkazy, další se zapojoval do různých SEO lišt a lištiček, jiný odkazy rovnou kupoval. Šlo to proti principu PageRanku asi tak, jako kdyby vědec uplácel studenty a jiné vědce, aby jej citovali (ne, že by se to nedělo, ale o tom není tento článek).

Následně Google a po něm i další vyhledávače přišly s behaviorálními faktory: začala se měřit míra prokliku (CTR) z výsledků vyhledávání, jak dlouhou dobu na daném webu trávíte, zda se vracíte atd. Behaviorální faktory jsou vynikající – najmout si lidi, aby houfně brouzdali na vašem webu, jednoduše nejde. Zde vám jednoduché SEO triky nepomohou.

A pak přišel SocialRank

Nedávno jsem na naší firemní stránce na Facebooku poznamenal, že na Facebooku je půl miliardy uživatelů, kteří na něm stráví v průměru každý měsíc 23 hodin a nasdílí za měsíc 60 druhů obsahu, včetně odkazů na stránky.

Je-li někde půl miliardy lidí, kteří odkazují na nějaké stránky, a to mnohem masověji než kdekoli jinde, je to jistě významný signál. Vtip je totiž v tom, že na Facebooku nebo Twitteru sdílí lidé odkazy mnohem snadněji a tedy i více (jak každý jednotlivě, tak v součtu), nežli kdykoli jindy. A jsme vlastně u principu, ze kterého vzešel PageRank: Odkazují-li lidé na nějakou stránku, je tato stránka asi nějak hodnotná.

Ještě jednou: SocialRank zkoumá, jak a nakolik uživatelé (a jací uživatelé) sociálních sítí sdílí daný obsah.

Výhodou SocialRanku je i jeho aktuálnost – pokud uživatelé právě teď hromadně sdílí nějaký obsah, asi bych jej jako vyhledávač měl rychle zaindexovat, neřkuli posunout výše v organických výsledcích vyhledávání (minimálně dočasně). Mimochodem, v naší agentuře RobertNemec.com máme opakovanou zkušenost, že zveřejnění stránky na Twitteru velmi urychlí indexaci daného dokumentu (např. stránky).

Největší výhodou SocialRanku je ale jeho férovost. Zpětné odkazy si mohu koupit, nebo je nějakým špinavým SEO trikem získat jinak. Ale jenom obsah, který je skutečně kvalitní, který skutečně stojí za to, budou lidé sami od sebe sdílet na sociálních sítích.

A přitom to nemusí být jenom články. Podívejte se třeba na našeho klienta, Express lakovnu: V době psaní tohoto článku 172 lidí přes Facebook řeklo, že se jim tento web líbí (a nezaplatili jsme ani jednoho).

Ještě jinak: máme řekněme deset e-shopů. Každý chceme optimalizovat pro vyhledávače. Ale jenom u e-shopu, který bude poskytovat skutečně kvalitní obsah a nabízet skutečně kvalitní služby, budou lidé klikat na To se mi líbí.

V dalším díle se budeme věnovat tomu, jaké sociální signály získávají vyhledávače (Google a Bing) ze sociálních sítích (primárně z Facebooku a Twitteru) a jaké jsou tedy faktory, které určují SocialRank, nebo-li pořadí v SERP i Social Search.

Máte-li nějaké dotazy na téma SocialRank, ptejte se prosím do diskuze pod článkem.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Ale jenom obsah, který je skutečně kvalitní, který skutečně stojí za to, budou lidé sami od sebe sdílet na sociálních sítích.SocialRank je jistě dobrá věc, ale proč by se novým trendem nemělo stát třeba tvorba nových FCB link-profilů právě pro šíření lajků? Všechno se dá obejít :-)

  2. Nedá. Vyhledávače to mají dobře pojištěné. Budeme se tomu věnovat v další části.Vyhledávače zkoumají i např. to, kolik máte přátel, o jakém tématu píšete, jak vypadá váš odkazový profil, jak starý je účet atd. Dáte-li všechny tyto faktory dohromady, zjistíte, kdo je spammer a kdo je autorita.Podívejte se třeba na rozdíl mezi spammerem a přirozeným chováním, jak je detekuje Bing: http://images.seroundtable.com….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci