Kde jste: Hlavní stránkaSpletité sociální sítě: Jak s nimi začít

Spletité sociální sítě: Jak s nimi začít

Vydáno na blogu Twitter, Social media marketing

Sociálních sítí je tolik a tak často se mění, že jen jejich studováním můžete trávit celé dny. Co když o nich ale víme málo a chceme s nimi rychle začít? Máme pro vás mapu, se kterou se neztratíte.

Sociální sítě - bermudský trojúhelník

S naší mapou se v sociálních sítích neztratíte

Začali jste tím, že jste do adresního řádku vyťukali www.facebook.com? Ne tak rychle.

1. Poznejte svůj produkt

Ať už jste in-house pracovník nebo agentura, která dostala na starosti novou značku nebo produkt, prvním krokem k úspěchu na sociálních sítích je obeznámení s produktem.

Máte propagovat restauraci? Zajděte si tam na jídlo. Hotel? Vyspěte se v něm. Čokoládu? Ochutnejte všechny její příchutě. Plenky? Poraďte si ☺.

Než začnete s čímkoliv dalším, čtěte o svém produktu recenze, vyzkoušejte si ho v reálném životě, bavte se s jeho výrobci i uživateli. Poznejte jeho silné a slabé stránky.

Pracujete ve firmě už deset let a myslíte si, že ho znáte i naruby? Nemusí to tak být. Schválně jej vezměte a ukažte kamarádům. Možná budete překvapení, jak na něj reagují.

Roman Hřebecký říká: „Než svěříte agentuře své sociální sítě, nechte si od nich převyprávět příběh vaší značky.“

2. Určete si cíle a rozpočet

Cíle a rozpočet jsou dvě spojené nádoby. Určitě nechcete, aby vás po prvním měsíci snažení nadřízený pokáral, že jste utratili třicet tisíc za reklamu a prodeje se nezvýšily ani o píď. Příjemné není ani zjištění, že máte za úkol dělat sociální sítě minimálně stejně dobře jako Coca-Cola, ale máte na to vyhrazenu půlhodinu denně.

Cíle v sociálních sítích jsou různé. Chceme být k dispozici zákazníkům jako help desk? Chceme získat měsíčně deset tisíc fanoušků? Nebo chceme, aby nám Facebook začal dělat 4 % z obratu eshopu?

Současně s cíli si určete i rozpočet, a to jak v počtu člověkohodin, které chcete vyhradit na správu profilů, tak v korunových hodnotách. Peníze utratíte nejčastěji za reklamu, ale i za další věci, které ke správě sociálních sítí potřebujete. Může to být pořízení profesionálních fotek nebo třeba vytištění letáčků, které vyzývají k checkinu ve vaší restauraci.

Udělejte si v tomto bodu opravdu jasno. Třeba nakonec zjistíte, že svůj čas a peníze můžete investovat efektivněji do jiných kanálů a do sociálních sítí se vůbec nebudete pouštět.

Dělat Facebook proto, abychom měli Facebook, není ten nejlepší nápad.

3. Zvolte relevantní sociální sítě

Protože nemůžeme být všude a protože na některých sociálních sítích můžeme dosáhnout větších úspěchů než na jiných, je třeba si říct, co pro nás má smysl.

Obecně pro Českou republiku platí, že Facebook se hodí téměř na všechno a pro každého, zatímco ostatní sociální sítě jen pro specifické produkty nebo komunity uživatelů.

Jaké jsou kromě Facebooku v ČR nejčastěji používané sociální sítě?

Pokud si nejste jistí, které sítě používat, obraťte se na odborníka.

EDIT: Jako dobrý pomocný ukazatel může být informace, kolik procent návštěvníků vašeho webu je současně zalogovaných do sociálních sítí. Nastavte si detekci v Google Analytics.

4. Založte profily

Dalším krokem je založit profily, vyplnit základní informace a dodat základní obsah, jako jsou cover a profilové fotky. Vyplňte všechno, co vám tutoriály radí, a věnujte pozornost správnému nastavení.

Součástí tohoto kroku je také zisk krátké adresy (vanity url), abyste byli snadno rozpoznatelní a mohli svou adresu dávat i na tištěné materiály. Volte zapamatovatelnou a pokud možno jasnou adresu, např. www.facebook.com/RobertNemec.com.

Aby se to fanouškům nepletlo, pokuste se u všech profilů mít stejnou vanity url.

Získání vanity url se u každé sociální sítě liší. Youtube vás o její vytvoření požádá sám, u Facebooku je potřeba vědět, kam kliknout, Google+ ji zatím poskytuje jen vybraným velkým stránkám.

5. Seeding – získejte první fanoušky

Jakmile máte profily ve zveřejnitelné podobě, dostaňte na ně lidi. Nic nevypadá hůř než profil s jedním followerem.

Zvěte své spolupracovníky a kamarády. Využijte dostupné firemní kanály, jako jsou newslettery nebo váš web. Nezapomínejte na drobnosti jako je přidání odkazů do emailových podpisů.

6. Sestavte si strategii

Budeme-li se bavit o obsahové strategii, tak v podstatě nejde o nic víc než o definování toho, CO a KDY budeme publikovat. Produkt už znáte, cíle a rozpočet taky. To stačí.

Pro pokročilejší a zodpovědnější plánování je také dobré důkladně znát svou cílovou skupinu. To vám pomůže v rozhodování JAK publikovat. Můžete podle toho například upravit jazyk nebo poměr obrázků vůči textu.

Vše zvládnete s tabulkou v Google Drive a s trochou důvtipu.

Mně se už na několika projektech osvědčilo určit si, jaký typ obsahu publikuji v jednotlivé dny. Například na profilech RobertNemec.com máme každé pondělí vtip, každé úterý odborný článek, ve středu informace o firmě atd.

Vymýšlení konkrétního postu je mnohem snazší, když vím, čeho by se aspoň přibližně měl týkat. To neznamená, že se zříkám aktualit a flexibility.

Speciální kategorií je strategie pro reklamu. Pokud jste se rozhodli v sociálních sítích utrácet větší peníze, je potřeba si určit jakou reklamu a na jaké publikum budeme cílit.

Pokud si nejste jistí, opět doporučuji poradit se s odborníkem.

7. Žijte na sociálních sítích

Teď už jste připraveni skočit rovnýma nohama do života na internetových sociálních sítích. Publikujte, diskutujte s fanoušky, tvořte reklamu.

Buďte pravidelní a rychlí. Pokud nebudete reagovat rychle a publikovat pravidelně, budete body spíše ztrácet než získávat. Jak říká Adam Zbiejczuk, „Sociální sítě nejsou kampaň. Nemůžete je vypnout.“ Vaše profily kontrolujte minimálně jednou denně. Pokud na nich budete mít velkou fanouškovskou aktivitu, tak i častěji.

8. Postupně experimentujte

Už jste zvládli základy? Tweetujete, publikujete statusy a vedete diskuse s fanoušky, jako byste to dělali od malička? Je na čase se pustit do dalších možností, které vám sociální sítě nabízí.

Zkuste uspořádat soutěže, experimentujte s netradiční formou reklamy. Sledujte odborné články a inspirujte se u konkurence.

9. Vyhodnocujte a zlepšujte se

Většina sociálních sítí nabízí podrobné statistiky. Krom toho můžete sociální sítě napojit na další služby, jako jsou Google Analytics nebo specializované placené služby pro podrobnou analytiku (SocialBakers, ZoomSphere).

Která reklama vám přivedla více fanoušků? Jsou úspěšnější fotky, textové statusy nebo odkazy? Kolik transakcí vám přináší ta která sociální síť? To všechno a mnohé další můžete zjistit a potom se věnovat jenom tomu, co vám přináší skutečný užitek.

S vyhodnocováním úspěšnosti sociálních sítí to nikdy nebude stoprocentní. Podle konceptu IRDA jsou sociální sítě důležité zejména ve fázi Inception. To znamená, že nám vnuknou nápad něčím se zabývat, ale velice málo často budou poslední místo před konverzí.

Věřit slepě základním statistickým přehledům se proto nemusí vyplácet.

Taky nikdo neříkal, že to bude jednoduché ☺. Ale pokud jste se dočetli až sem, jste dostatečně odhodlaní se do sociálních sítí pustit. Přeji tedy hodně štěstí a abyste se rychle a zdárně dostali k bodu deset.

10. Staňte se social media guru

Pokud se sociálním sítím budete věnovat s dostatečnou pílí a nadšením, po čase přestanete číst návody pro začátečníky a naopak lidé začnou pro rady chodit k vám. Každá poctivá práce nese ovoce.

Shrnutí

 

Jestli neznáte svůj produkt, vyžeňte si sociální sítě z hlavy.

I když ho znáte, nepouštějte se do nich bez rozmyslu. Udělejte si nejdříve jasno v tom, co chcete dosáhnout a kolik peněz a času jste ochotni tomu věnovat. Pokud v tom nemá jasno váš šéf, donuťte ho, aby se nad tím zamyslel.

Nehoňte příliš mnoho sociálních zajíců. Buďte tam, kde to pro vaši značku a produkt má smysl.

Udělejte si plán, postupujte podle něj. Experimentujte, vyhodnocujte a zlepšujte se.

Staňte se social media guru.

Plán

Tento článek vznikl na popud účastníka školení „Propagace na Facebooku a dalších sociálních sítích“. Základní kostru postupu jsem sepsal na flipchart během dvou minut. Tímto děkuji za inspiraci účastníkovi školení panu Jiřímu.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci