Kde jste: Hlavní stránkaSeznam zastavil novým vyhledáváním nástup Google, domnívá se Robert Němec

Seznam zastavil novým vyhledáváním nástup Google, domnívá se Robert Němec

Vydáno v blogu Tiskové zprávy

"Seznam zastavil svým novým vyhledáváním nástup vyhledávače Google", domnívá se Robert Němec, ředitel nezávislé internetové reklamní agentury RobertNemec.com. Portál Seznam včera přešel na nový typ vyhledávání, tzv. fulltext, které prohledává samotný internet a ne jen katalog Seznamu.

„Dříve se vyhledávalo primárně v katalogu, který byl zastaralý a poskytoval nerelevantní výsledky. Pamatuji si na případ, že na výraz „veletr GO“ se objevoval jistý hotel s nabídkou golfu. Důvodem bylo, že v rámci slova „golf“ bylo hledané slovo „GO““ vysvětluje Němec. Podle něj byla proto řada lidí se Seznamem nespokojena a přecházela k fulltextovým vyhledávačům, jako je Google. Ty umožňují nalézt přesně to, co uživatel hledá.

„Seznam vždy velmi pečlivě sledoval strategii velkého světového vyhledávače Yahoo! Nejprve se jednalo jenom o adresář odkazů. A stejně jako se Yahoo! odklonil před časem od katalogu, odklonil se od něj nyní i Seznam,“ říká Němec.

Situace přitom už začala být na pováženou. Podle podílů vyhledávačů na českém internetu, které každý den aktualizuje služba Toplist, byl již Google v mnoha kategoriích nejpoužívanějším vyhledávačem. „Nyní ale Seznam poskytl uživatelům výborný vyhledávač. Uživatelé proto již nebudou tolik zklamáni s výsledky vyhledávání a zůstanou u Seznamu,“ tvrdí Němec.

Němec si nemyslí, že by tím Seznam přišel o zákazníky: „Yahoo! roste, i když už primárně vyhledává ve fulltextu. A i v USA, kde jsou takřka všechny vyhledávače fulltexty, se do placených zápisů a výpisů investovalo v roce 2004 podle studie Search Engine Marketing Professional Organization 86,2 % z rozpočtů na marketing ve vyhledávařích. Jenom 12 % šlo do tzv. optimalizace pro vyhledávače, známé jako SEO.“

Přechodem Seznamu na fulltext se rázem zvětšil trh o desítky procent pro tzv. SEO konzultanty. Ti upravují stránky takovým způsobem, aby se zobrazovaly na prvních místech ve vyhledávačích. „Je to pro nás zcela nová éra. Nyní již nebude stačit zaplatit si odkaz. Abyste se umístili dobře na Seznamu, budete muset mít kvalitní stránky,“ tvrdí Němec. To povede k tomu, že i stránky samotné budou muset být mnohem dokonalejší, aby se umístily dobře ve vyhledávačích.

Agentury, které se tzv. marketingem ve vyhledávačích zabývají, odhadují ve Spojených státech podle zprávy Search Engine Marketing Professional Organization růst svých příjmů v roce 2005 o 79 %. Němec předpovídá v České republice ještě vyšší růst. Agentura RobertNemec.com naměřila mezi březnem 2004 a březnem 2005 růst svých příjmů o 280 %.

O RobertNemec.com

RobertNemec.com je internetová reklamní agentura, která se specializuje na marketing prostřednictvím vyhledávačů. Mezi její klienty patří např. Ministerstvo zahraničních věcí, Jihomoravský kraj, GTS, AMI Communications, iMagic a desítky dalších českých, slovenských, německých, britských a amerických klientů. Byla založena v roce 2001.

Kontakt

Robert Němec
telefon: +420-549 216 707
mobil: +420-608 888 310
fax: +420 548 210 413
e-mail: [email protected]

Mezírka 1
602 00 Brno

www.robertnemec.com

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>