Kde jste: Hlavní stránkaSEO novinky – listopad 2016

SEO novinky – listopad 2016

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Každý měsíc má náš SEO tým večerní meeting, kde si mimo jiné sdělujeme důležité novinky a zajímavosti. Jelikož v průběhu měsíce aktuality zaznamenáváme, rozhodli jsme se, že si je nechceme nechávat pro sebe - přehled bude jistě užitečný pro mnoho dalších lidí. Provedla jsem tedy výběr toho nejzajímavějšího a nejdůležitějšího.

Tímto článkem tedy zahajuji novou pravidelnou „rubriku“ – měsíční přehled aktualit z oblasti SEO. Bude se jednat převážně o novinky a aktuality vyhledávačů. Pro tento účel je perfektním zdrojem (pro novinky od Googlu) magazín Search Engine Roundtable. Většina aktualit tedy pochází odsud.

Google i Bing oznámili navýšení velikosti Sitemapy

Pro Google a Bing je nyní možné vytvářet sitemapy až 50 MB velké. Dříve byl limit nastaven na 10 MB. Maximální počet URL však zůstává stejný – 50 000 URL. Tato změna proběhla v samotné specifikaci Sitemaps.org. Otázkou je, jak se k této změně postaví Seznam.cz, i když i ten ve své nápovědě odkazuje právě na tuto specifikaci. Dle mé zkušenosti v praxi však stačil většině webů i předchozí limit 10 MB.

John Mueller doporučuje načtení stránky udržet pod 3 sekundy

John Mueller na Twitteru doporučil, že dle jeho názoru by se ideálně mělo načtení stránky pohybovat do 3 sekund. Pro testování načítání také doporučil https://www.webpagetest.org/. Osobně si myslím, že je to jeho doporučení, ale o něco pomalejší načítání nijak (zatím) neovlivní hodnocení stránky ve výsledcích vyhledávání. Google se již několikrát vyjádřil, že hodnotí negativně pouze opravdu nadměrně pomalé načítání. Na druhou stranu rychlost může mít vliv na konverze a procházení webu návštěvníky obecně.

Google nově zobrazuje vytíženost lokálních podniků živě

Zhruba před rokem a půl začal Google zobrazovat u lokálních podniků údaje o návštěvnosti a vytíženosti. Nyní přidal novou funkci – zobrazuje vytíženost v reálném čase “živě”. Dle mého testování to však není viditelné u každého podniku. Často se tento růžový údaj „živě“ objeví s malým zpožděním – sekundu po zobrazení klasické vytíženosti. Níže můžete vidět příklad. Dle mého názoru se jedná o super praktickou věc, pokud máte v plánu někam jít a chcete si ověřit, zda je tam teoreticky místo. Podle mne by Google tento údaj mohl postupně propojit s kapacitou daného místa a kalkulovat vytíženost trochu více konkrétně. Zdrojem dat jsou však uživatelé se zapnutým internetem, kteří dali Googlu povolení ke sledování jejich polohy. Je tedy jasné, že údaje nebudou nikdy úplně přesné. 

vytizenost-live

Datum zobrazení stránky ve vyrovnávací paměti Google není totožné jako datum poslední návštěvy robota

John Mueller se vyjádřil, že ne při každém průchodu robota si danou stránku Google uloží do vyrovnávací paměti. Datum, kdy byla stránka do vyrovnávací paměti uložena tedy nemusí být stejné, jako poslední průchod robota. Roboti ve skutečnosti stránky mohou procházet častěji.

Pozn.: Do vyrovnávací paměti můžete nahlédnout s pomocí operátoru „cache:“ a adresou daného webu, např.: cache:https://robertnemec.com/umime/

Google ignoruje HTML lang atribut

SEO specialisté asi ví, že tento atribut Google ignoruje, a tak značení jazyka touto značkou je z hlediska SEO zbytečné (př.: <html lang=“en“>). K tomu slouží hreflang značky. Osobně se však poměrně často setkávám s tím, že weby tyto značky s atributem lang mají aplikované v domnění, že roboti díky nim lépe porozumí obsahu v daných jazycích. John Mueller se k tomuto tématu vyjádřil během jedné diskuze ve svých pravidelných hangoutech.

Google pomalu spouští mobilní index

Google pomalu zavádí čistě mobilní index, který bude primárně indexovat mobilní verze webů. To naznačuje fakt, že to Google s mobilním přístupem myslí opravdu vážně. V praxi to znamená, že obsah se bude indexovat a hodnotit dle mobilní verze. Pokud však mobilní verze neexistuje, pak se bude hodnotit dle desktopové. Avšak konkurence, která mobilní verzi má, se pravěpodobně bude umisťovat lépe (i když závisí na mnoho dalších faktorech, takže toto je jen hodně zobecněný princip).  Bude tedy potřeba dávat větší pozor na to, aby mobilní verze byla kompletní a aktualizovaná. Pro responzivní weby, kterých je většina, se tím pádem nic moc nemění – většinou je desktopový obsah totožný s mobilním obsahem.

Mobilní index již je v oběhu, zatím s ním má tu čest jen několik uživatelů. Zajímavé však je, že prostředí výsledků vyhledávání se neliší, tudíž existence mobilního indexu z uživatelské strany není v podstatě znatelná. V průběhu dalších měsíců by se měl rozšiřovat, a to globálně.

Ze strany Googlu však spousta otázek zůstává nezodpovězených, a dle všeho ani sám Google zatím nemá úplně všechny aspekty promyšleny (nebo tyto informace prostě zatím nechce sdílet). Jsme např. zvědaví, jak Google bude nyní hodnotit zpětné odkazy v případě separátních mobilních stránek. Většina odkazů přirozeně vede na desktopovopu verzi. Bude to znamenat, že těmto odkazům bude Google nyní přikládat nízkou hodnotu? Podle mne je to nepřijatelné a pochybuji, že by Google takový krok udělal. Sám Google se však k takové otázce vyjádřil, že je to v řešení.

S příchodem mobilního indexu by měl Google začít lépe hodnotit skrytý obsah pod interaktivními prvky

Skrytý obsah, pro jehož zobrazení je nutné kliknout na nějaký prvek, sice Google vidí, ale nemusí mu přikládat takovou hodnotu, jako textu na první pohled viditelnému. Gary Illyes se na Twitteru vyjádřil, že s dalším důrazem na mobilní přístupy by se toto mělo změnit. Roboti by v blízké budoucnosti měli tomuto druhu obsahu přikládat stejnou váhu, jako klasickému textu. Mělo by se to změnit zejména kvůli nutným přizpůsobením obsahu malým obrazovkám – z uživatelského hlediska je potřeba na mobilních verzích text častěji skrývat pod interaktivní prvky.

Pokud se u stránky objevují rich snippets, neznamená to, že nemůže být postižena jiným algoritmem

Rich snippets u vaší stránky ve výsledcích vyhledávání nezaručují, že roboti Googlu mají stránku ve všech směrech zařazenou jako „kvalitní stránku s top obsahem“. Google hodnotí stránky podle cca 200 různých signálů, k čemuž využívá několik různých algoritmů. Roboti mohou vyhodnotit, že obsah stránky je unikátní a kvalitní, a tak jej „odmění“ zobrazením těchto prvků. Pokud však na danou stránku např. budete vytvářet spamové zpětné odkazy, může stránka dostat ban či penalizaci.

Nástroj v Search Console pro nastavení sitelinků u výsledku vyhledávání už půl roku před zrušením nefungoval

V říjnu Google zrušil možnost kontrolovat, jaké sitelinky (tj. odkazy na podstránky) se u výsledků vyhledávání objevují. Údajně mají natolik pokročilé algoritmy, že již automaticky poznají relevanci daných odkazů a není tedy třeba podnikat žádné ruční zásahy. Z vlastní zkušenosti vím, že automatické posouzení ze strany Googlu není vždy ideální a ruční zásah by se někdy skutečně hodil. Zajímavé však je, že v listopadu se John Mueller vyjádřil, že tento nástroj ve skutečnosti již půl roku nereflektoval požadavky uživatelů Search Console. Nástroj tedy „nefungoval“. Tuto informaci zde uvádím spíše pro zajímavost, osobně mě tento přístup poměrně nepříjemně překvapil.

Pro AMP verzi stránek není potřeba definovat titulky a meta descriptions

Titulky a meta descriptions si Google bere z kanonických stránek. Jelikož AMP verze by měla ve značce canonical odkazovat na plnou verzi stránky, titulek a meta popis  z ní také přebírá.

Pozn.: Pokud by se jednalo o případ, kdy existuje pouze jedna varianta webu, a to přímo AMP, značka canonical by zde také měla být a odkazovat samu na sebe (self-canonical). V tom případě by pak titulky a meta descriptions přirozeně bylo vhodné nastavit.

Google v USA výsledcích vyhledávání testuje upozornění u AMP výsledků s informací o rychlejším načítání

Je zajímavé, jak se Google snaží uživatele upozorňovat na přínosnost AMP výsledků. V listopadu testoval objevování informace „AMP delivers a lightning-fast experience“.

amp-informace-o-rychlosti-test

Google v průběhu listopadu testoval v mobilních výsledcích tlačítko Back To Top

Jedná se o jednoduché tlačítko, které by uživatelům mělo pomoci dostat se při skrolování na jeden klik zpět na začátek. Na začátku listopadu Google testoval tlačítko v modré barvě, ke konci listopadu bylo zaznamenáno testování tlačítka barvy bílé.

modre-back-to-topbile-back-to-top

Zaznamenali jste během listopadu nějakou důležitou věc, která mi zde chybí? Budu ráda, když se o ni podělíte do komentářů. :)

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci