Kde jste: Hlavní stránkaSEO novinky – leden 2017

SEO novinky – leden 2017

Vydáno na blogu SEO

Přehled novinek ze světa organického vyhledávání za leden 2017: skutečné spuštění mobilního indexu zatím v nedohlednu; informace o penalizaci za pop-upy v mobilních přístupech; vysvětlení pojmu crawl budget a proč je důležitý; ale také dvě novinky ze Seznam.cz.

Pořadí vypsaných stránek přes operátor site nemá žádný hlubší smysl

V roce 2011 se Matt Cutts vyjádřil, že přes operátor site lze zjistit nejen indexované stránky webu, ale také dle pořadí výpisu určit, jaké stránky Google považuje za nejpopulárnější. Resp. tehdy se Matt ještě odvolával na PageRank stránky.

Nyní se John Mueller vyjádřil, že pořadí vypsaných stránek žádný význam nemá. Přirozeně však na prvním místě bývá hlavní stránka webu.

Mobilní index bude plně spuštěn pravděpodobně až v pozdější části tohoto roku

John Mueller sdělil, že stále není stanovené přesné datum přímého spuštění mobilního indexu, ale je jasné, že k němu nedojde v nejbližší době. Také řekl, že jakmile bude stanoven přesnější termín, zveřejní tuto informaci veřejnosti.

Penalizace za pop-up okna v mobilních přístupech se vztahuje pouze na vstupní stránky ze SERPu

10. ledna Google spustil penalizaci za otravné pop-upy a lišty zobrazující se mobilním návštěvníkům. Google tuto změnu ohlásil již v srpnu minulého roku. John Mueller se na Twitteru vyjádřil, že roboti budou hledět pouze na vstupní stránky z výsledků vyhledávání. Pokud se pop-up objeví později při průchodu stránky, je to údajně v pořádku a penalizace nehrozí.

K penalizaci by také nemělo dojít v případě pop-upů cílených na desktopové přístupy.

Pokud vás zajímá dopad této změny algoritmu, sledujte aktualizovaný článek Glenna Gabea. Měří pozice cca 60 stránek, na kterých se pop-upy objevují hned po příchodu uživatele mobilu z vyhledávače. Vysledoval několik propadů, ale celkově zatím k žádnému většímu propadu sledovaných stránek nedošlo. Update algoritmu se pravděpodobně uvolňuje postupně.

Vysvětlení crawl budgetu

Poslední měsíce probíhaly mezi webmastery, marketéry a zaměstnanci Googlu debaty ohledně crawl budgetu a toho, co přesně znamená, a jak funguje. Google na toto téma vydal článek.

Crawl budget obecně definuje dobu strávenou roboty na jednom webu a počet procházených stránek během určitého časového úseku (např. jeden den).

Crawl budget se skládá ze dvou částí. Každý web má jiný crawl budget – roboti u každého webu projdou denně jiný počet stránek. Samozřejmě je žádoucí, aby robot web navštěvoval často a prošel co nejvíce stránek, aby byly nové stránky co nejdříve zaindexovány a změny ve strávajících co nejdříve reflektovány.

Informace o tom, jaký je crawl budget pro váš web můžete získat v Google Search Console, v sekci Procházení → Statistiky procházení.

Google nyní upřesnil, dle jakých faktorů se crawl budget odvíjí. Skládá se ze dvou základních částí:

  • Crawl rate limit – kolik souběžných průchodů robotem zvládne server. Pokud chcete limit nastavit, lze to provést v Google Search Console.
  • Crawl demand – orientuje se dle toho, jak populární dané stránky jsou. Ale také dle toho, jak je celkově web aktualizovaný. Google se snaží index aktualizovat, aby neposkytoval uživatelům již neexistující či přesměrované stránky.

Jaké konkrétní faktory mají vliv na crawl budget:

  • Facetová navigace a session IDs (ID návštěv – tedy potenciální duplicity);
  • duplicitní obsah;
  • stránky “soft error”;
  • stránky napadené hackery, spamem;
  • zbytečné odkazy a zbytečný obsah (např. “nekonečné” odkazy v kalendáři – kalendář stále odkazuje na další měsíc. Takové odkazy je třeba označit jako nofollow, aby se roboti nezdržovali jejich procházením).
  • Nedostatečně kvalitní obsah a spamový obsah.
  • + Dle mého názoru zde určitě hrají roli i odkazy na neexistující či přesměrované stránky a interní prolinkování celkově.

Zajímavost: Přes direktivu crawl-delay v robots.txt nelze kontrolovat Googlebota a jeho procházení. Omezit průchody lze v Search Console, jak jsem uvedla výše.

Další krok Seznamu ke zrychlení indexace

Seznam v průběhu roku navyšoval počet zdrojů, kde Freshbot hledá nový obsah. Dosavadní způsob stahování však nebyl pro maximální zrychlení efektivní. Tento způsob je invován do komponenty Dolores (Downloader Services).

Díky Dolores se počet zaindexovaných stránek, které Freshbot najde a odešle k indexaci, zvýšil o dvacetinásobek.

Ve stopách Googlu a Bingu i Seznam navýšil limit velikosti sitemapy

V listopadových novinkách jsem psala, že Google a Bing oznámili zvýšení velikosti sitemapy z 10 MB na 50 MB. V lednu se přidal i Seznam. Stále však platí limit 50 000 URL.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci