Kde jste: Hlavní stránkaKdyž nepomůže SEO, zaměřte se na marketing

Když nepomůže SEO, zaměřte se na marketing

Vydáno v blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Pokud se webové stránky upraví pro vyhledávače (SEO), může web navštívit více návštěvníků. Lidé využívají vyhledávače, když hledají informace či zboží. Analytická společnost comScore Networks uvedla, že obyvatelé USA použili v pěti miliardách případů pro nalezení požadované informace internetový vyhledávač. Oproti lednu roku 2005 došlo ke zvýšení počtu hledání o 10,7 %.

Tržní podíl známého vyhledávače Google obsadil podle analytické společnosti comScore 41,4 % trhu. Svůj podíl na trhu zvýšil Google o 6,3 %. Konkurenční Yahoo! Sites zaznamenal pokles o 3,1 % a obsadil druhé místo s 28,7 procenty. Třetí místo zbylo na MSN společnosti Microsoft a podílem na trhu internetových vyhledávačů 13,7 %. Zbylá místa obsadily s celkovým podílem 13,5 % vyhledávače Time Warner Network a Ask Jeeves.

Jenom vyhledávač Google navštěvuje podle výzkumné agentury Nielsen/NetRatings celkem 380 milionů lidí měsíčně, přičemž 50 % provozu je mimo USA.

Optimalizace pro vyhledávače pomohla webu Doktorka.cz

Podle statistiky NetMonitoru navštívilo v březnu web Doktorka.cz celkem 213 014 reálných uživatelů. Minulý rok to přitom bylo pouze 82 538 lidí. Návštěvnost webu pomohla kromě obsahu zvýšit také optimalizace pro vyhledávače (SEO).

Server o zdraví a kráse Doktorka.cz navštívilo letos v březnu 213 014 lidí, kteří shlédli 2 051 965 stránek. Minulý rok v březnu to přitom bylo jen 82 538 uživatelů. „Na zvýšení návštěvnosti webu Doktorka.cz mají velký podíl vyhledávače. Nárůst návštěvnosti jsme totiž zaznamenali po spuštění nové a pro vyhledávače upravené verze,“ dodává Tomáš Jukl, jednatel společnosti Vitamins Cosmetics, která web provozuje. Návštěvníci na webu Doktorka.cz dosud napsali 200 000 příspěvků. Čtenáři si mohou vybírat z 3 500 článků.

Optimalizaci pro vyhledávače (SEO) měla na starost reklamní agentura RobertNěmec.com. „Při optimalizaci zpravodajského webu musíte postihnout velkou škálu různých možností, kterou sebou internetové zpravodajství přináší,“ vysvětluje ředitel reklamní agentury Robert Němec. Základem všeho je redakční systém, který vytváří články optimalizované pro vyhledávače. Agentura na webu použila svůj redakční systém Alice CMS.

Návštěvnost není vždy důležitá

Optimalizace pro vyhledávače není vždy vhodné řešení. Některá slova mohou být příliš konkurenční (na internetu je hodně stránek s daným tématem) a samotná optimalizace by byla zbytečně drahá. V takovém případě je mnohem lepší investovat do reklamy ve vyhledávačích a využít také možností kontextové reklamy. Často se však stává, že je silná konkurence i tady. Jak to vyřešit?

Prvním krokem by měla být analýza situace. Zjistíte si, jaká je vaše pozice na trhu, finanční možnosti a čeho chcete dosáhnout. Následuje průzkum trhu. Měli byste zjistit výhody a slabá místa vaší konkurence. Snažte se všechno posuzovat velmi přísně a zároveň objektivně, protože není cílem prohlásit o své vlastní firmě, že jste nejlepší na trhu a není co zlepšovat. Vyzkoušejte si své vlastní zaměstnance – pomůže vám to odhalit slabá místa.

Pro testování vlastních zaměstnanců i služeb se používá termín mystery shoping (zkušební nákupy nebo jednání v obchodech) a mystery calling (test zákaznické linky). Tyto testy můžete svěřit externí agentuře anebo požádat o pomoc vaše přátele a známé. V prvním případě je však zajištěna určitá objektivita. Vaši přátelé a známí vás na rozdíl od zaplacené agentury budou chtít ušetřit od kritiky a těžko od nich můžete čekat podrobnou analýzu i konkrétní doporučení.

Odlište se od konkurence, now

Když už znáte trh i vaší konkurenci, přichází na řadu vytvoření strategie. Využijete k tomu předchozí zjištěné informace. Měli byste najít zásadní odlišnost od konkurence, zcela odlišnou pozici na trhu a pokud možno i dostatek zákazníků. Zatímco bankrotovaly letecké společnosti Delta Airlines, United Airlines a Northwest Airlines, byla firma Southwest Airlines zisková. Na rozdíl od svých konkurentů neposkytují žádný luxus, jsou levní a je s nimi zábava.

Firma musí být natolik odlišná, aby jí konkurenti nemohli jednoduše napodobit. Některé firmy považují za konkurenční výhodu přidání malého dárku. Jenže konkurence může časem udělat totéž. Odlišnost musí být natolik zásadní, že vás konkurence nemůže následovat, protože by přišla o stávající zákazníky.

Na českém internetu je asi deset známých systémů, které umožňují lidem založit si webový deníček. Nedávno se objevil další. Není na první pohled jasné, jak se tvůrci tohoto nového blogovacího odlišují od ostatních. Možná i proto je v jejich systému registrováno jen pár weblogů. Přesto si myslím, že je na českém internetu prostor pro další blogovací systémy. Jenom se musí zaměřit na jinou skupinu lidí a nabídnout něco navíc.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>