Kde jste: Hlavní stránkaSEO faktory a trendy pro rok 2011 – velká anketa

SEO faktory a trendy pro rok 2011 – velká anketa

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Obrátili jsme se na ty nejlepší české SEO konzultanty a agentury, aby nám řekli, jak vidí vývoj SEO pro rok 2011.

Seznam i Google nasazují v poslední době nová vylepšení, a tak se SEO stále více mění. Zatímco dříve někteří SEO konzultanti zneužívali slabin vyhledávačů, dnes stále více platí, že optimalizace pro vyhledávače se musí dělat pořádně – jinak bude považována vyhledávači za spam.

Obsah

Velice děkujeme všem SEO konzultantům a agenturám, kteří nám odpověděli – Marku Prokopovi z PROKOP software, Dušanovi Janovskému ze Seznamu, Michalu Kubíčkovi z PRONETmedia, Martinovi Novotnému z Black Rabbit, Michalu Janíkovi, Tomáši Kaplerovi z MEDIACENTRUM GROUP, Jiřímu Wetterovi z Web Future a Radku Karbanovi ze SEO Expert. Ankety se zúčastnila i naše internetová agentura RobertNemec.com, zastoupená ředitelem Robertem Němcem.

Odpovědět odmítnuli z H1, Ataxa, Dobrého webu a Effectix.com. Neodpověděli vůbec z Medio Interactive, Mindshare, OMD, Pixolo a BenedaGroup.com.

Ne všichni odpovídající odpovědeli na všechny otázky.

Dovolím si jednu osobní poznámku: V zahraničí je u podobných anket běžné, že SEO konzultanti detailně popisují, co přesně dělají a co jim jak funguje. Z některých níže uvedených odpovědí mám pocit, jako by se někteří čeští SEO konzultanti báli prozradit své know-how, aby jim jej někdo nesebral. Přitom ono know-how si můžete přečíst na mnoha jiných místech mnohem podrobněji v angličtině. A hlavně: SEO je o tom být schopen promýšlet věci a dělat je poctivě.

1. V čem bude SEO jiné v roce 2011 než v roce 2010?

Marek Prokop, PROKOP software:

„Myslím, že skoro v ničem. Lidé mají často pocit, že se SEO v čase rychle mění, ale já ten pocit nemám. Připadá mi na úrovni základních principů už mnoho let stejné. Mění se jen nepříliš podstatné detaily.“

Robert Němec, RobertNemec.com:

„SEO je stále náročnější. Zatímco před nedávnem Google uváděl, že počítá se 100 faktory a nedávno to bylo 150, nyní je jich již více než 200.

Google také zavedl princip SocialRanku. Ten začal být rychle zneužíván SEO spammery, ale Google provedl protiopatření. SocialRank je dnes na vzestupu, protože je kvalitní – je-li vaše stránka mohutně sdílena na sociálních sítích, asi obsahuje něco zajímavého. Nedá se v tom ani moc podvádět. Google sleduje, kolik máte např. na Twitteru followerů – a máte-li hodně followerů, asi je nebudete chtít odrazovat sdílením nesmyslů.

Google v poslední době hodně bojuje jeji proti “snadným až podvodným” řešením. Bylo to vidět na aktualizaci MayDay v roce 2010, bylo to vidět na aktualizaci v lednu 2011 a na HackerNews se vyjádřil jeden ze zaměstnanců Googlu, že další aktualizace zaměřená na potírání “snadných řešení” vyjde v brzké době.

Rovněž na Seznamu čekáme letos dvě výrazné změny (pravděpodobně v dubnu a červnu) s cílem zvýšit relevanci výsledků a zlepšit crawlování.

Klientům tak bude potřeba více vysvětlovat, že rychlé postupy fungují v SEO stále méně a méně a že některé věci, jako třeba být během roku na prvním místě na “téléviseurs”, jednoduše nejde. Jednoduše, je potřeba budovat jasný, přehledně zorganizovaný, strukturovaný, popsaný, atraktivní a bohatý obsah.“

Dušan Janovský, Jak psát web:

„Bude víc konkurence. Jak ve výsledcích vyhledávání, tak v nabídkách SEO služeb.“

Michal Kubíček, PRONETmedia:

„Výdaje za SEO budou vyšší. Sílící konkurence na trhu a nezlepšující se situace v ekonomice povede k větší koncentraci prostředků do výkonnostního marketingu.“

Martin Novotný, Black Rabbit:

„SEO není obor, kde jsou dominantní náhlé změny. Jde spíše o trendy a rychlost jejich vývoje. Již první lednové debaty ohledně toho, který vyhledávač má v Česku většinový podíl, dávají tušit, že situace se bude měnit ve prospěch Googlu. Bude tak pokračovat trend zvyšujícího se zájmu jak SEO specialistů, tak firem o optimalizaci pro Google. Na druhou stranu nemá cenu Seznam odepisovat, protože stále stojí za polovinou trafficu z vyhledávačů (s ohledem na segment a cílovou skupinu samozřejmě).“

Michal Janík, michaljanik.cz:

„Zisk přinese internet dlouhodobě těm firmám, které jej pojmou jako přirozenou součást prodejních kanálů. Zatímco podnikavci, kteří hledají chyby v algoritmech fulltextových vyhledávačů ke krátkodobému výdělku, mohou po nasazení změn ve vyhledávání plakat nad ztracenými investicemi, firmy, které se věnují kromě SEO také PPC, e-mailingu, budování značky či aktivní práci se zákazníky budou slavit úspěchy.“

Tomáš Kapler, MEDIACENTRUM GROUP:

„SEO v roce 2011 bude náročnější – nejen proto, že vyhledávače stále zlepšují technologie a že se zvyšuje konkurence, ale i díky ohromnému nárůstu mobilních uživatelů, kteří díky lokálnímu zpřesňování výsledků vidí něco jiného a nějak globálně optimalizovat na to prakticky nelze.“

Jiří Wetter, Web Future:

„Očekávám, že SEO bude více prezentováno jen jako jeden z prostředků internetového marketingu. Budou se tedy čím dál méně zdůrazňovat pouze pozice ve vyhledávačích, on-page a off-page faktory optimalizace. SEO bude nabízeno (a snad i klienty vyžadováno) spíše v rámci „internetového mixu“ spolu se sociálními médii, použitelností, zvyšováním konverzního poměru a internetovou reklamou.“

Radek Karban, SEO Expert:

„Základy jsou stejné, na těch se nic nemění. V čem je to však jiné, je zapojení hodnocení ze sociálních sítí, Twitteru, Facebooku aneb když se o vás hodně diskutuje a hodně lidem se „líbí“ daná stránka, je to dostatečně vypovídající hodnota proto, aby se to dalo použít jako část hodnocení stránky, a tedy zařadit do algoritmu počítající hodnotu zpětných odkazů směřujících na daný web.“

2. Jaké faktory budou v SEO nejdůležitější v roce 2011?

Marek Prokop:

„Já si na nějaké faktory moc nehraju. Nejdůležitější je rozumět tomu, jak lidé hledají a jak při tom přemýšlejí.“

Robert Němec:

„Zatímco dříve byla optimalizace pro Seznam a Google podobná, dnes se již začíná rozcházet – a to především díky výpočetní kapacitě Googlu a množství člověkolet, které může Google investovat do lazení vyhledávání. Google je jednoduše schopen kontrolovat, uchovávat a vyhodnocovat více údajů (říká tomu “signály”), podle kterých sleduje relevanci dokumentu k vyhledávacímu dotazu.

Kromě již zmíněného SocialRanku stále více kontroluje, je-li obsah opravdu unikátní a dobře provázaný do tématických clusterů. Stále hraje velmi důležitou roli stáří – a zároveň je důležitá čerstvost dokumentu a aby se s dokumentem stále něco dělo (např. přidávání recenzí – ty Google miluje). Podobně vylepšuje hodnocení zpětných odkazů, kdy zkoumá např. celý tunel zpětných odkazů – o DmT a DmR ani nemluvě.

Opět bych chtěl ale podotknout, že Google nejde oblafnout např. napsáním “Zde zatím nejsou žádné recenze – napište první.” nebo psaním falešným recenzí. Uvědomte si, že Google sleduje, kontroluje a vyhodnocuje mnoho z toho, co děláte na webu. A k čemu nemá vlastní údaje (z Google Chrome, Analytics, Toolbar, Desktop…), ty si koupí od ISP.

Optimalizace pro Seznam je zatím ve stylu: mám-li alespoň trochu dobře strukturovaný a aktualizovaný obsah, pak mi stačí hrnout na web odkazy – a nemusí být zas tak kvalitní a relevantní. Nicméně letos Seznam také zkvalitní vyhodnocování odkazů, jistě zavede alespoň něco ze SocialRanku a věřím, že zavede alespoň něco na úrovni LSI/LSA.

Dušan Janovský:

Nejdůležitější vždy byl a bude titulek stránky. Ale asi se ptáte na to, které faktory projdou největší kladnou změnou důležitosti. Podle mě to bude barva textu, lepší interní struktura webů, stálost URL. Od Googlu očekávám další penalizace za prodeje odkazů. Oslabí naopak role odkazů, zejména těch patičkových nebo vyměněných.“

Michal Kubíček:

„Pocítíme zvyšující vliv odkazů ze sociálních sítí jako je Twitter a Facebook na rank stránek. Vyhledávače budou klást vyšší důraz na odkazy z autoritativních profilů a sledovaných kanálů. Věřme, že spamující kanály a profily budou odhalovány podobně, jako se to daří v oblasti stránek. Bude se snižovat hodnota výměn odkazů a významnější bude vliv tématických odkazů z příbuzných stránek, zejména těch umístěných v obsahu stránek.“

Martin Novotný:

„Konkrétní faktory optimalizace pro vyhledávače budou záviset na potenciální množství trafficu, který jednotlivé vyhledávače dokážou přivést. U Seznamu stále platí jednoduchý model slušných textů + dostatečné zásoby odkazů z obsahově příbuzných webů (zjednodušeně). U Googlu zase platí stáří webu, odkazový profil nebo relevantní obsah.“

Michal Janík:

“Dobrý obchodní plán a špičková agentura budou rozhodující. Obchodní plán zaručí návratnost investice, agentura pak vše ostatní. SEO je natolik komplexní obor, že si ho člověk nedokáže dělat doma sám opravdu špičkově.“

Tomáš Kapler:

„Komplexita – před 3 lety stačilo pro Seznam upravit titulek, nadpis a text a druhý den jste byli na prvním místě, po změnách v jejich engine a s tím, jak roste konkurence, nyní záleží na každém nastavení, zpětných odkazech, negativních faktorech atd. Kdybych měl jeden faktor vyzdvihnout, tak to určitě bude kvalita zpětných odkazů.“

Radek Karban:

„Zpětné odkazy z relevantních článků a sociálních sítí.“

3. Jaké trendy vidíte ve vyhledávání a v SEO obecně pro rok 2011?

Marek Prokop:

„Sice mám pocit, že už se po třetí ptáte na totéž ;-) ale zkusím navázat na svou předchozí odpověď. Lidé umějí vyhledávat čím dál lépe a zároveň je na webu čím dál pestřejší obsah. Tomu se vyhledavače přizpůsobují a výsledky vyhledávání diversifikují. Kromě čistého fulltextového hledání běžných stránek tak stoupá podíl specializovaných vyhledavačů a svůj díl si ukusuje i „sociální“ hledání. Tím myslím, že se místo stroje zeptám kamarádů na Twitteru či Facebooku.

Nic z toho ale nejsou trendy specifické pro rok 2011. Projevují se už několik let.“

Robert Němec:

„Čím dál tím více uživatelů vyhledává pomocí mobilních zařízení – a Google v takovém případě také upřednostňuje ve výsledcích vyhledávání weby optimalizované pro mobilní zařízení.

Podobně je na vzestupu lokální vyhledávání. Uvidíme, jaký vliv bude mít dynamické vyhledávání (Google Instant). Zatím se zdá, že jiný, než tomu bylo na začátku.

Seznam se musí začít snažit, aby dodával přesnější výsledky – obzvláště na neoptimalizované výsledky. Jinak se může jeho podíl opravdu stále snižovat.

Nemyslím si, ale že by lidé místo zadávání dotazů ve vyhledávačích hledali odpovědi na sociálních sítích – přeci jenom, ve vyhledávači naleznete odpověď rychleji, než-li čekat, má-li s danou věcí zkušenost někdo z vašich blízkých. Naopak, lidé budou hledat ve vyhledávačích více.“

Dušan Janovský:

„Poklesne ROI, zejména těm, kdo ROI nesledují.“

Michal Kubíček:

„Určitě se projeví instantní vyhledávání Google, těžko říct, zda v dobrém nebo špatném smyslu slova. Z mého pohledu přináší do výsledků trochu zmatek, věřím, že uživatelé se jej naučí využívat. Hledající, která tato novinka neoslovila, nebo používají Seznam, budou pravděpodobně prodlužovat své dotazy, což dává naději na přežití teorii dlouhého ocasu.

SEO také stále více ovlivňuje lokalizace výsledků vyhledávání ve spojení s detekcí pozice hledajícího. Bude se zvyšovat poměr uživatelů přistupujících z mobilních zařízení.“

Martin Novotný:

„Jednak již zmíněný a diskutované posilování pozice Google v ČR na úkor Seznamu. Globálně lze očekávat změnu přístupu lidí k vyhledávání jako takovému. Neustále se zvyšující vliv Facebooku může způsobit, že lidé přestanou vyhledávat některé věci. Například namísto hledání recenzí na různé mobilní telefony na desítkách webů prostřednictvím Googlu, se prostě a jednoduše zeptají přátel na Facebooku. A až když nedostanou uspokojivou odpověď, tak začnou hledat. Rok 2011 by snad měl ukázat více, kam se bude ubírat vztah mezi Facebookem a Googlem, nebo chcete li mezi sociálními sítěmi a vyhledávači.“

Michal Janík:

„Naše výzkumy potvrzují rozšiřování znalostí a kvalifikace uživatelů ve vybraných oborech. Tomu odpovídají i jejich vyhledávací dotazy, což je důležité.“

Tomáš Kapler:

„Rozhodně mobilní trh – v USA se předpokládá více prodaných smartphone a tabletů než počítačů a notebooků, u nás to bude nejspíš později ale i tak ten trend je zřejmý, uživatelé budou svá mobilní zařízení používat čím dál tím více a je jen otázka času, kdy čas uživatele na mobilním internetu překročí jeho dobu strávenou u toho „pevného“ (i tím je dnes vesměs notebook). To bude znamenat lokální optimalizaci. V širším vnímání SEO jako internetového marketingu pak rozhodně vidím rostoucí vliv komunitních sítí a dalších důležitých zdrojů (Groupon-like weby atd.).“

Radek Karban:

„Trendy? Lidé se učí lépe a přesněji vyhledávat a klást otázky do vyhledávače tak, aby je správně pochopil. Rovněž jsou ovlivňováni i ostatními lidmi, viz takový našeptávač Googlu při zadávání klíčových slov. Trend v ČR bude dále pokračovat v tom, že lidé budou na Seznamu zadávat specifičtější dotazy, než dříve super obecná klíčová slova, která relevantní odpověď nenaleznou. Budou vznikat samozřejmě hybridní vyhledávače spojením sociálních sítí s vyhledávači jako takovými, tedy proč netěžit z hodnocení a zkušeností lidí v sociálních sítích, když tu jsou k dispozici.“

4. Na co se chcete v SEO zaměřit v roce 2011?

Marek Prokop:

„Na totéž, na co jsem se zaměřoval v letech 2010, 2009, 2008…“

Robert Němec:

„Budeme-li se bavit pouze o SEO, je naším cílem poskytovat SEO a další služby pro ty nejnáročnější projekty, a to i v mezinárodním měřítku, kde máme velké zkušenosti a běžně dosahujeme zvýšení návštěvnosti o statisíce až milion návštěv za měsíc během půl roku.

Vždyť která SEO agentura je v Česku schopna pracovat s pokročilými operacemi v SEO, jako je DMR (včetně interního a externího mozRanku), DMT nebo TF-IDF (i když je TF-IDF již zastaralý model, je dobré o něm vědět – a znát samozřejmě nástupce), vysvětlit klientovi, že LSI (případně LSA) je již pro Google překonaný koncept, nebo chápat, proč je Kullback-Leiblerova divergence důležitá pro budoucnost vyhledávačů atd.?

Na druhou stranu vždy mi záleží na maximalizaci výnosnosti projektu pro klienta – což se ale nedá zjistit bez marketingové atribuce. Proto chceme propagovat a zavádět mnohem podrobnější sledování skutečné výnosnosti SEO.“

Dušan Janovský:

„Jak bude patrné z mých dalších odpovědí, nejlépe je z tohoto oboru včas vycouvat. Což už jsem udělal a nehodlám to měnit.“

Michal Kubíček:

„Obecně se poslední dva roky zaměřuji na něco komplexnějšího, než je pouze SEO v jeho nejrozšířenějším pojetí – tedy pozice stránek ve vyhledávačích a přísun relevantních návštěvníků. Podle mne jsou dnes důležitější jiné faktory – přívětivost stránek pro návštěvníky, důvěryhodnost webu a jeho celkový přínos pro zákazníka.“

Martin Novotný:

„Naše filozofie u internetových projektů je založená na budování brandu. Je to takové Google SEO. Brand je totiž pro Google polovina SEO. Druhou polovinou jsou robot friendly texty a koupené odkazy (opět hodně zjednodušeno). Pokud jde o krátkodobou taktickou optimalizaci pro Seznam, tak tam se nic výrazně nemění a používáme stejné principy jako dosud.

Přemýšleli jsme i o jednoduché službě pro malé firmy – takový jednoduchý SEO balíček. Projít web, opravit titulky, napsat pár PR článků vložit je na free weby, registrace do 10 největších online katalogů a zbytek už je na majiteli. To by mělo stačit na pohodlné první místo na název vlastní firmy případně i nějaké obecné slovo spojené s lokalitou. Například “fitcentrum Brno”, “penzion Harrachov” atp. V tomto segmentu vidíme na trhu ještě velký prostor, ale asi se tím směrem nebudeme orientovat.“

Michal Janík:

„Každý pracovní den věnujeme veliké úsilí zlepšování našich služeb pro zákazníky. Budeme v tom pokračovat i v roce 2011. Konkrétně patří mezi naše priority například další zrychlení firemních procesů a zefektivnění služeb.

Možná si řeknete, že to se SEO má společného pramálo, ale není tomu tak. Odrazí se ve kvalitě služeb.“

Tomáš Kapler:

„Osobně vnímám SEO stále stejně už od roku 1997, kdy jsem jej začal dělat (tehdy se tomu ještě SEO neříkalo) – prostě sledovat vyhledávače, své klienty, trendy a pružně reagovat. Na co se nyní především zaměřujeme je reporting – vyvinuli jsme a stále zlepšujeme vlastní aplikaci, která klientům (i těm nejmenším) zdarma říká nejen, kde jsou, ale analyzuje přínosy, porovnává s PPC kampaněmi, sociálními sítěmi a jinými zdroji návštěv atd. a srozumitelnou formou to ukazuje klientům. Poučený klient pak nikdy nesedne na lep podvodným agenturám, kterých je v této oblasti bohužel (či možná pro nás bohudík) řádově více než těch kvalitních a může se zaměřit na zdroje, které mají reálný obchodní přínos (za nejméně peněz).“

Radek Karban:

„Na unikátní sémanticky strukturovaný obsah s dostatkem kvalitních zpětných odkazů z relevantních článků a sociálních sítí. To je gró SEO roku 2011.“

5. S čím podle vás přijdou Seznam a Google v roce 2011?

Marek Prokop:

„Tak to opravdu netuším, a jelikož mám rád překvapení, ani se nepokusím hádat. Buď bych byl zklamaný, že jsem se netrefil, nebo bych se trefil a přišel bych tím o to překvapení. :-)“

Robert Němec:

„Seznam by měl letos přijít s minimálně se dvěmi razantními vylepšeními, které budou mít vliv na výsledky vyhledávání a rychlost crawlování a indexování. Vezměte si, že např. není zas tak snadné projít pro robota přes zkracovače používané na Twitteru.

Velká výhoda Seznamu je, že český trh je malý. Takže když není Seznam schopen něco “upočítat”, porušuje-li nějaký web pravidla Seznamu, jednoduše jej Seznam ručně zabanuje – a jde mu to celkem dobře.

Google má 350 až 550 vylepšení svého algoritmu za rok, takže změn bude i letos hodně. Bavíme-li se ale o těch velkých, provedl Google poslední velkou změnu v lednu 2011. Na HackerNews pak prohlásil zaměstnanec Googlu, že další změna se již testuje. Obecně se Google snaží potírat neorigininální nezajímavý obsah. Je to typicky americký obsah: buďto jste jednička (a dáváte do toho vše) – nebo nejste nikdo. “Zkusit SEO” je nesmysl jako “zkusit si postavit dům”.“

Dušan Janovský:

„Google bude tlačit svůj operační systém a Google Docs. Kvůli tomu možná i upozadí své Google News a další kontroverzní služby, aby nevadil médiím, která si bude chtít udržet na své straně víc než doposud. V oblasti vyhledávání bude dál přicházet s funkcemi náročnými na výkon, které konkurence nemůže lacino napodobit. Letos to byl Google Instant, příště to může být třeba kompletní webový archiv s prohledáváním všech minulých verzí stránek (až do počátku Google) nebo mirrorování stránek v grafické podobě.“

Michal Kubíček:

„Seznam doufám přijde s lepším vyhledáváním, než jaké prezentoval v druhé polovině roku 2010. A Google? Dočkáme se lokálního vyhledávání nejen u služeb, hotelů a restaurací, ale i produktů a výrobků.“

Martin Novotný:

„Z pohledu vyhledávačů nečekám žádnou převratnou novinku, ale jeden nikdy neví. Zajímavé bude spíš to, co přinesou v portfoliu svých dalších služeb. Od Google se očekává nový operační systém, který by měl změnit styl, kterým používáme počítače. To je velmi ambiciózní plán. Od Seznamu lze čekat nové mapy.cz, které jsou teď v beta verzi. Pravděpodobně se dočkáme i nějaké reklamní kampaně a možná že Seznam trochu přehodnotí svoji prezentaci jednotlivých produktů.“

Michal Janík:

„Mnohem důležitější, než novinky, které představí fulltextové vyhledávače, je to, s čím přijdou na trh naši zákazníci. Usilovně pracujeme na tom, aby to byly, jak se říká lidově „pecky“ – obchodně účinné kampaně, které přinesou navýšení tržeb a zisků.“

Tomáš Kapler:

„Co se SEO týče bude Seznam jistě opět výrazně vylepšovat svůj engine (byť pochybuji, že by ještě letos přinesl např. upřesňování výsledků podle polohy), u Google očekávám spíše kosmetické změny. Co se širšího vnímání online marketingu týče, pak u Google se očekává jejich „Groupon“, ale ten asi v tomto roce na ČR trh ještě nepřijde, u Seznamu bych si ale na něco podobného vsadil.“

Radek Karban:

„Vylepšování vyhledávače se děje každý den, jen některé funkce jsou pro uživatele viditelné, jiné ne. Každopádně, Google se musí více ubírat k většímu doplňování výsledků hledání, stejně jako to dělal loni, o další filtrující a upřesňující funkce, o doplňování o související údaje, které člověk může hledat (jak tomu bylo např. u implementace videí, doplňující obrázků, firemním zápisů z business directory apod). Vyhledávač už se tedy nezaměřuje pouze na webové stránky představující textový obsah, ale i na obsah multimediální a věci související s položeným dotazem uživatele. Seznam trendy kopíruje se zpoždění, nemůžeme tedy u něj očekávat nic převratného.“

6. Prosadí se na českém trhu Bing?

Marek Prokop:

„Jistěže ne. Proč by měl?“

Robert Němec:

„Je to otázka strategie Microsoftu a legislativních omezení. Předpokládám, že se Microsoft bojí legislativních následků, kdyby natvrdo implementoval vyhledávání na Bingu do Windows. Ale kdybyste spustili nový počítač a v dolní liště bylo pole pro vyhledávání na Bingu, rázem by podíl Bingu výrazně vzrostl. Bing má rozhodně potenciál mezinárodně uspět.

Anebo může Bing, jak nedávno upozornil Dušan Janovský, vyhledávání někde koupit. Udělal to na Facebooku, proč by to nemohl udělat např. u Mozilly/Firefoxu nebo Opery?

Český trh ale pro ně není zajímavý. Pro Microsoft je výnosnější domlouvat spolupráci s obsahovými portály v USA, než se snažit někoho přesvědčit v Česku.“

Dušan Janovský:

„Kdo si zkusil vyhledávat na Bingu v češtině, ví, že to Bing moc neumí. Do Bingu se musejí zvláštnosti každého jazyka doprogramovat. Není pravděpodobné, že by se Bing chtěl pokoušet o zmlsaného českého uživatele, když mu zatím chybí důležitější jazyky.“

Michal Kubíček:

„Nemyslím si. Pozice Sezamu a posilování Google nedává podle mne přílišný prostor pro další významnější vyhledávač.“

Martin Novotný:

„Myslím, že ne. Rozhodně ne v tomto roce. O Bingu se občas tvrdí, že v USA poskytuje relevantnější výsledky, než Google. To je možné, ale v Česku to rozhodně neplatí. Navíc se stačí podívat na to, jak dlouho trvalo Googlu, než urval nějaký zajímavý podíl na trhu. A to má za sebou silný brand a relativně relevantní výsledky vyhledávání.“

Michal Janík:

„Je to důležité?“

Tomáš Kapler:

„V tomto roce nikoliv (rozhodně ne, dokud zde bude jeho naprosto ořezaná verze), v dalších letech horko těžko, jen snad díky integraci do budoucích verzí Windows a mobilních Windows (ale i s těmi se těžko dostanou přes nízké jednotky procent).“

Jiří Wetter:

„Neprosadí: Nezaznamenal jsem ani žádné marketingové aktivity, které by v ČR Bing propagovaly. Navíc zde nevidím pro Bing další prostor.

Pro české uživatele nenabízí oproti dvojici Google a Seznam žádnou přidanou hodnotu. Poskytované služby jsou – dle mého názoru – horší, chybí služba s „wow efektem“, nějaký google-killer.“

Radek Karban:

„Nikoliv, Bing je minoritní vyhledávač a i když společnost Microsoft investuje nezanedbatelné finanční prostředky do rozvoje tohoto vyhledávače, nemá v českých podmínkách šanci získat více než pár procent trhu.“

7. Jak se bude vyvíjet trh se SEO v Česku v roce 2011?

Marek Prokop:

„V souladu s dlouhodobějším trendem bude český trh SEO růst a kvalitativně vyzrávat, ale jestli ten rozdíl bude za pouhý rok vůbec měřitelný, to nevím.“

Robert Němec:

„Náhodou jsem se dnes dostal k šest let staré PPC kampani, kterou jsme se snažili oslovit klienty 14 našich tehdejších konkurentů. Z těchto 14 konkurentů dnes fungují pouze tři, další dva pak výrazně změnili zaměření. Dnes jsou na trhu desítky jiných agentur, které “dělají” SEO – a snad stovky firem SEO nabízí.

Přesto lidí, kteří SEO a vyhledávačům opravdu rozumí, je u nás stále málo. Přirovnal-li bych SEO ke stavbě domů, je u nás hodně lidí, co nabízí postavení domu, dost zedníků, pár lidí, kteří umí nakreslit skicu – ale velmi málo až nedostatek architektů a projektantů. Navrhuje-li pak dům zedník, není divu, že vypadá ohyzdně, není promyšlený, vznikají u něj tepelné ztráty a bortí se.

Myslím, že mnoho SEO agentur zanikne a trh se tak značně pročistí. Klienti nám říkají, že běžně vyzkoušeli pět SEO agentur a nebyli spokojeni.

Trochu mě mrzí vzdělávání na straně klientů, kteří jenom velmi pomalu začínají chápat, co to SEO je, jaké má zákonitosti, předpoklady, možnosti a rizika. Jdete-li dnes kupovat auto, má průměrný nakupující větší povědomost o zákonitostech výběru auta, než když jde nakupovat SEO. I v těch největších a nejúspěšnějších firmách většinou neumí nadefinovat výběrové řízení na SEO a porovnávají pak hrušky s jablky. Zde nás čeká ještě hodně práce.“

Dušan Janovský:

„Trh SEO služeb je jako trh s ojetými auty. Kupující nemá páru o tom, co kupuje. Takže příklad asymetrické informace jak z učebnice. Asymetrická informace vede k dalším učebnicovým úkazům, jako je nepříznivý výběr (vyhrávají větší hajzlíci), drahá signalizace (máme známé klienty, jsme první na slovo bazén) a přesun kvalitních služeb mimo trh (například do interních oddělení nebo jenom pro známé).

Dále klienti většinou poptávají vysoké pozice na drahá slova. Tím nutí agenturu k „samčímu“ chování, při kterém se agentura musí chovat riskantně (např. nakupovat odkazy nebo je umisťovat na stránku). SEO agentura přitom nenese odpovědnost za případné škody, které na stránce klienta napáchá. Čím více takových případů v daném oboru je, tím víc se rovnovážná strategie přesouvá od stavu „hezké SEO“ ke stavu „spíše riskovat“. Nakonec v některých oborech (např. půjčky) strategie „riskovat“ naprosto dominuje nad strategií „hezké SEO“. Nakreslil bych to do tabulky, aby bylo vidět, že to má stejný tvar jako vězňovo dilema, ale to už by bylo na přednášku.“

Michal Kubíček:

„Poroste. SEO se začne přibližovat Social Media Marketingu.“

Michal Janík:

„Osobně vidím polarizaci mezi internetovými marketéry. Rozevírají se pomyslné nůžky mezi odborníky, kteří dělají marketing na internetu. Na jedné straně stojí špičkoví odborníci, kteří využívají při něm SEO, PPC, e-mailingy, špičkové mediální plánování a další metody. Na druhé straně pak stojí podnikavci, kteří prodávají „první pozici na Seznamu“.

Rozdíl z pohledu SEO je především v návaznosti na obchodní procesy firemního zákazníka. Být vysoko ve vyhledávání na frázi „růžové kočárky“, když prodáváme zelené pivo je k ničemu. To vám ovšem dodavatel, který prodává „první pozici na Seznamu“ neřekne.

V roce 2011 bude pokračovat šíření vzdělanosti mezi firemními zákazníky, a tím ke zvyšování požadavků na agentury. Přibude ovšem i těch, kdo o SEO uslyší poprvé, a tak za „první pozici ve vyhledávači“ budou ochotni zaplatit.“

Tomáš Kapler:

„Myslím, že nic moc podstatného se nezmění. Mnoho firem už má ale negativní zkušenosti s nepoctivými „praSEO“ a nepoctivými PPC firmami a tak se budou (doufám) obracet častěji na kvalitnější firmy, které jsou nejen často ve výsledku levnější, ale budou především znamenat reálný obchodní přínos. Ty, které to neudělají, zkrachují a budou to svádět na „krizi“, přitom prostě jen nepodchytili nastupující trend internetu, který v mnoha oborech je již zcela dominantním zdrojem zákazníků.“

Jiří Wetter:

„Určitě bude zajímavé sledovat, jaký vlit bude mít nedávné spojení společností H1 a Ataxo. Jestli si obě značky půjdou svou cestou, nebo dojde k zásadní změně v nabídce a úrovni poskytovaných služeb Ataxa.
Co se týče trhu, očekávám, že v roce 2011 opět vzroste zájem o SEO, PPC a související služby: Přestává se mluvit o ekonomické krizi a firmy začínají být opět ochotné investovat do marketingu.“

Radek Karban:

„Stejně jako v roce 2010, neočekávám žádnou razantní změnu, neboť SEO se postupně dostává do podvědomí marketingových pracovníků a majitelů internetových obchodů a tento trend bude stejným tempem pokračovat i v tomto roce.“

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Markovi komentáře super, stručné a jasné a pravdivé. Ostatní to nějak moc rozpytvávaj a výsledek nikde :)

  2. Docela mě zaráží myšlenka prozradit své know-how, na které upozorňujete v úvodu články. Takové věci se neříkají ani v zahraničních článcích. Tam se prozrazují tak všeobecně známé věci, ale opravdové know-how přece nikdo neprozradí.

  3. Někteří lidí se nebojí prozradit své know-how a pořádají například školení, jsou aktivní na různých fórech, píšou blog apod., protože vědí, že je lepší know-how zveřejnit, než zastará. (parafráze Dušana Janovského)

  4. Naopak, v zahraničí najdete odpovědi takřka na vše. Podívejte se třeba na takového Aarona Walla, jak detailně vše popisuje.Nebo třeba články na SEOMoz či na SE Roundtable.

  5. Roberte, mozna je problem v polozenych otazkach:) Ony se totiz neptaly na know-how. Jake know-how byste chtel vedet treba v odpovedi na otazku Prosadí se na českém trhu Bing? nebo Jaké faktory budou v SEO nejdůležitější v roce 2011?

  6. Michale, jsou to „faktory a trendy“, tedy know-how nemusí být v každé odpovědi – určitě ne u Bingu. :-)

  7. Michale, ještě sem kopíruji odpověď z našeho Facebooku:První otázka míří na obecné postupy, které ovlivňují SEO. Např. (vymýšlím si) „Přijde nový Hejlův vyhledávač, který bude řadit výsledky vyhledávání podle píchání kružítkem do monitoru (modří z naší firmy již vědí :-)) a postavení hvězd. SEO firmám se tedy zvýší náklady na kružítka a konzultaci s astrology.“Druhá otázka je na faktory, tedy, co určuje (stanovuje) výsledek. Např. „Začíná-li nejjasnější planeta na obloze na stejné písmeno jako je název vašeho webu, budete na prvním místě. Řešením je tak každých několik dní přejmenovat váš web.“Třetí otázka se ptá na chování vyhledávajících. „Lidé přestanou číst horoskopy a budou číst přirozené výsledky vyhledávání, které poskytne lepší odpovědi na to, mají-li jít na rande s Frantou, nebo Rudou.“Atd.Respondenti to plus mínus pochopili – i vy.Jinak moc děkuji za odpovědi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci