Kde jste: Hlavní stránkaRobert Němec přednášel na Podnikatelské akademii

Robert Němec přednášel na Podnikatelské akademii

Vydáno v blogu Podnikání

V pražském kongresovém centru se ve čtvrtek 26. října uskutečnila Podnikatelská akademie týdeníku Profit. Konference se zúčastnilo padesát majitelů firem a podnikatelů. Přednášky pozvaných odborníků se týkaly marketingových strategií, finančního plánování a efektivního řízení.

Kromě zástupců společností IBM, KPMG a ČSOB na konferenci vystoupil také Robert Němec, ředitel internetové reklamní agentury RobertNemec.com. Ve své přednášce srovnával několik různých způsobů marketingového řízení. Jako nejvhodnější přitom doporučil marketingovou koncepci, která se zaměřuje nejprve na zjištění přání zákazníků a následné upravení produktu, služby nebo zboží podle požadavků spotřebitelů.

„Neprodávejte, ale naplňujte přání svých zákazníků,“ řekl přítomným Robert Němec. Prodej podle něj odvádí pozornost od zákazníků. Firmy často v podstatě násilím nutí zákazníky, aby si koupili zboží, které třeba ani nechtějí. Krátkodobě se strategie zaměřená čistě na prodej může vyplatit, ale dlouhodobě to není efektivní postup.

Dalším tématem přednášky Roberta Němce bylo představení různých strategií pozicování, přičemž nejvýhodnější strategií je nabízet zákazníkům vyšší užitek za vyšší cenu. Tato strategie je vhodná pro dobré časy. Firma si ovšem musí vybudovat dostatečné jméno. Nezbytné je rovněž nabízet vynikající kvalitu, servis a prestiž. Tuto strategii zastávají firmy, které nabízejí různé luxusní zboží. Příkladem je mobilní telefon Vertu od společnosti Nokia, BMW nebo třeba zmrzlina Haagen-Dasz.

Když chce naopak firma napadnout předchozí uvedenou strategii, může se pokusit zákazníkům nabítnout větší užitek za stejnou cenu. Mezi příklady takových značek patří Lexus či asijští výrobci mobilních telefonů.

Jiná oblíbená strategie poskytuje zákazníkům stejný užitek za nižší cenu. Tuto strategii si však mohou dovolit pouze firmy, které dokáží snížit své provozní náklady. Mezi značky v této kategorii patří Amazon.com, výrobce procesorů AMD a dříve také Oskar.

Mezi dvě poslední strategie pozicování patří nabízet menší užitek za mnohem nižší cenu (typickým představitelem jsou diskonty jako je Lidl) větší užitek za nižší cenu. Na závěr své přednášky Robert Němec doporučil podnikatelům, aby si našli čas na formální i neformální plánování a naplňovali přání svých zákazníků.

Podnikatelská akadmie se také uskutečnila 2. listopadu 2006 v budově brněnské Obchodní a hospodářské komory. Konference se zúčastnilo třicet podnikatelů. Za firmu RoberNemec.com vystoupil se svojí přednáškou Radim Hasalík.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>