Kde jste: Hlavní stránkaŘazení metrik, filtry a interpretace údajů

Řazení metrik, filtry a interpretace údajů

Vydáno v blogu Digitální analytika, CRO a UX

Pracujete-li se stovkami stránek jednoho webu, budou vás občas zajímat jenom údaje z jedné části. Navíc se dnes podíváme, jak interpretovat některé údaje.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.

Změna řazení metrik a používání filtrů

Prakticky jakoukoliv záložku lze rozkliknout a zobrazit detailnější přehled. Pro ilustraci použijeme přehled zobrazení stránek všech stránek webu Elegantne.cz obsahujících název „encyklopedie“.

 

Snadné filtrování dat v Google Analytics.

Chcete-li údaje vykreslit v grafu či je ihned porovnat s průměrem za dané období, stačí změnit volbu v Náhledu v pravém horním rohu. Zde můžete volit mezi výsečovým, pruhovým a rozdílovým grafem.

Při prohlížení jednotlivých přehledů jsou údaje v tabulce řazeny sestupně dle druhého sloupce, zde Zobrazení stránek. Máte-li zájem změnit řazení např. dle Poměru návratů, jednoduše kliknete na záhlaví tohoto sloupce.

V pravém dolním rohu pak můžete změnit počet zobrazovaných řádků. Defaultně je nastaveno 10 zobrazovaných řádků, což můžete změnit až na 500. Nevýhodou analytik je, že počet zobrazovaných řádků můžete změnit pouze na chvíli, kdy si přehled prohlížíte. Nelze počet řádků změnit trvale.

Často se stává, že potřebujete zjistit údaje vyznačující se určitou vlastností. Např. budete chtít vypsat pouze stránky sekce Encyklopedie webu Elegantne.cz, abyste věděli, jak je tato sekce pro návštěvníky poutavá, kolik v ní tráví času, či nakolik je oslovila, že si něco objednali.

Do levého dolního okna s názvem Filtr Stránka vyberte typ filtru obsahující a do okna vepíšete název „encyklopedie“. Z přehledu se vám pak vysegmentují pouze stránky obsahující ve své URL název encyklopedie. Je- li pole filtru prázdné, žádný se neaplikuje.

Správná interpretace dat

Při práci s daty a filtry musíte být opatrní a je nutné vědět, že nestačí pouze data vyhledat, ale musí být i správně interpretována. Pokud si např. zkusíte vypsat počet nových a vracejících se návštěvníků, zjistíte, že se nerovná celkovému počtu návštěvníků. Jedná se o chybu? Nikoliv.

Představte si návštěvníka, který přijde poprvé na vaše stránky. Počítá se tedy jako nový návštěvník. Ten samý uživatel pak z vašich stránek odejde a ještě ten samý den se vrátí.

Započítá se tedy do vracejících se návštěvníků. Vidíme, že ne vždy se součet položek v přehledech rovná celkovému počtu. Proto je dobré pokaždé každou celkovou položku rozkliknout a podrobněji prozkoumat, abyste se nedopustili chyby související s interpretací dat.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.
Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>