Kde jste: Hlavní stránkaEfektivnost public relations: Harry Potter a další příklady

Efektivnost public relations: Harry Potter a další příklady

Vydáno v blogu Digitální marketing

Z marketingových nástrojů nejvíce věřím public relations, direct marketingu a marketingu ve vyhledávačům.

Harry Potter jako příklad efektivního public relations

Níže uvedený text jsem si vyhledal minulý týden, když jsme sestavovali prezentaci pro klienta, u kterého se ucházíme o práci o zakázku v oboru public relations (tu zakázku jsme později získali, jedná se o Internet BillBoard). Je z mé oblíbené knihy Marketing od Philipa Kotlera a Gary Armstronga (Grada 2004: 668-669).

„Tajná zaklínadla. Přísně střežený text. Tísnící se davy stojící v hodině duchů ve frontě s čarodějnickými klobouky na hlavách. Vítejte na jedné z největších a nejzvláštnějších akcí v historii marketingu.

Když hodiny odbily půlnoc, děti na celém světě spěchaly koupit si čtvrtý díl příběhu Harryho Pottera. Byla to nejrychleji prodávaná kniha v historii: během osmačtyřiceti hodin se prodaly jen ve Spojených státech téměř tři miliony výtisků.

Fascinující zápletka knihy skotské spisovatelky Joan K. Rowlingové nadchla děti na celém světě, ale skrytá ruka trhu (public relations) sehrála také svou roli.

Harry byl populární díky soutěžím, tématickým večerům a dárkům. Jak se dá zákazník popohnat k takovému šílenství za pouhých 1,8 milionu dolarů?

Firma Scholastic kombinovala podpory na místě prodeje s velmi pečlivě umístěnými inzeráty (a spoustou triků z dílny public relations) s cílem vytvořit velmi slavnostní atmosféru. Podařilo se vyvolat obrovské napětí utajením knihy do poslední minuty, přičemž knihkupectví musela toto utajení smluvně zajistit.“

Harry Potter a princ dvojí krve byl mimochodem ještě úspěšnější. Během 24 hodin se jenom ve Spojených státech prodalo 6,9 milionů kusů a Harry Potter a a princ dvojí krve se stal nejrychleji prodávanou knihou v dosavadních dějinách lidstva. Jakožto nadšený fanoušek Harryho Pottera si ale troufám tvrdit, že kdo Harryho Pottera jednou četl, nepotřebuje již být příliš pobízen k nákupu dalších dílů.

Což ovšem neznamená, že Harry Potter nedovedl public relations takřka k dokonalosti.

Další případové studie z public relations

Následující text najdete také ve zmíněné knize. Jedná se však o citaci z článku vynikajících public relations konzultantů Al Ries a Laury Riesové (jde o otce a dceru) v magazínu Advertising Age z 8. února 1999. Všem, kteří se zajímají o public relations doporučuji jejich knihu The Fall of Advertising and the Rise of PR

„Jen velká dávka reklamy spojená se silnými značkami nutně neznamená, že reklama v prvé řadě buduje značku.

Zrození značky se realizuje pomocí public relations, ne reklamou.

Obecné pravidlo říká, nejdříve mají přijít public relations, potom reklama. Public relations jsou hřebík, reklama kladívko. Public relations tvoří reference, které dávají důvěryhodnost reklamě.

Anita Roddicková vybudovala Body Shop jako silnou značku bez reklamy. Namísto toho cestovala po světě a neúnavně se zabývala publicitou. Firma Starbucks Coffee Co. (řetězec obchodů s kávou a příslušenstvím k pití kávy) donedávna nevynaložila na reklamu téměř nic. Za deset let existence do ní investovala méně než 10 miliónů dolarů.

Obchodní řetězec Wal-Mart se stal vedoucí firmou v celosvětovém měřítku s minimální reklamou. Na poli hraček to jsou například značky Furby, Beanie Babies a Tickle Me Elmo. Yahoo!, Amazon.com a Excite, které na internetu dosáhly pozice silných značek prakticky bez reklamy.“

Dnes bych jmenoval třeba Google, Skype nebo přístupnost (ano, to je produkt, na kterém se dají vydělat slušné peníze; jinak nic proti přístupnosti – sami ji prodáváme).

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>