Kde jste: Hlavní stránkaPřístupy z mobilních zařízení se za poslední rok více než zdvojnásobily

Přístupy z mobilních zařízení se za poslední rok více než zdvojnásobily

Vydáno v blogu Digitální analytika, CRO a UX

Počet přístupů z mobilních zařízení na web každoročně roste. U webů, které spravuje naše agentura, jde o meziroční nárůst o 161 %. Podívejte se na to, jak rostou návštěvy z mobilů a tabletů na vzorku 50milionové návštěvnosti.

V České republice používá internet v mobilním telefonu 3,7 milionu lidí. Podle Mobile Internet Forum 2013 přibylo v České republice za poslední rok 400 tisíc uživatelů, kteří používají v mobilních telefonech datový tarif (zdroj: Lupa.cz).

Aukro.cz hlásí, že podíl přístupů z mobilních zařízení překročil v květnu 2013 osm procent. Meziročně jde o čtyřnásobný nárůst. Weby společnosti Seznam.cz mají podíl návštěv z mobilních zařízení dokonce v řádech desítek procent. Například Sport.cz udává 20 %.

Podle Ericsson Mobility reportu bude do roku 2017 85 % světové populace pokryto vysokorychlostním mobilním připojením k internetu.

Vývoj mobilních přístupu v naší agentuře pečlivě sledujeme. S našimi klienty začínáme v posledním roce častěji připravovat verze jejich webů, které jsou optimalizované pro mobilní zařízení. Trend mobilních přístupů u webů, které sledujeme je roustoucí.

Mimochodem, i náš nový firemní web, na kterém v posledních měsících usilovně pracujeme, bude responzivní.

Jde o velice zajímavá data, proto jsem se rozhodl udělat malý výzkum ohledně toho, jak přístupy z mobilních zařízení rostou za poslední dva roky.

Následující statistiky jsou založeny na datech ze 74 webů, které mají v souhrnu téměř 50 milionů návštěv ročně. Ve sledovaném vzorku jsou jak menší weby zaměřené na lokální trh (restaurace), tak velké weby s několikamilionovou návštěvností za rok.

Vzhledem k rozdílnému publiku jednotlivých webů a počtu celkových návštěv lze data povžovat za relevantní pro celý český trh.

Zdvojnásobení návštěv z mobilních zařízení za poslední rok

Přístupy z mobilních zařízení se za poseldní rok téměř zdvojnásobily. Porovnávaná data jsou za období listopad 2011 – říjen 2012 vs. listopad 2012 – říjen 2013. Většina z nich pochází z analytického nástroje Google Analytics.

Poznámka: Google Analytics začaly rozlišovat návštěvy z mobilů a tabletů až 16. listopadu 2011. Data v těchto statistikách jsou tedy zatížena chybou, kdy se od 1. do 15. listopadu 2011 data pro mobil a tablet měřila jako mobil.

V období listopad 2011 – říjen 2012 byla návštěvnost z mobilů 1,9 % a z tabletů 1,05 %. Za poslední rok se však zvýšila na 4,32 %, respektive 2,91 % procenta, jak ukazují následující grafy.
Přístupy z mobilních zařízení v období listopad 2012 - říjen 2013

Přístupy z tabletů rostou rychleji než z mobilů

Zajímavé je, že podíl tabletů meziročně vzrostl více než u mobilů a sice z 1 % na téměř 3 %. U mobilů je nárůst 172 %.

Přístupy z tabletů rostou rychleji než z mobilů

Přístupy z mobilu a tabletu tvoří více než 7 % všech návštěv

Pokud sečteme návštěvy z mobilu a tabletu, dostaneme se na číslo 7,23 %. V meziročním porovnání jde o růst téměř 250 %.

Kdy se vyplatí připravit mobilní/respozivní verzi webu

Neexistuje přesné dogma, které by říkalo, že od x % návštěvnosti je mobilní/responzivní verze webu nutnost. Důležitější než přesné číslo je spíše sledovat trend.

Sledujte také vaši konkurenci. Pokud již disponuje webem přivětivým pro mobily a vy ne, zbystřete, možná právě přicházíte o zisk. Mít web připravený i pro mobilní uživatele můžete pojmout i jako svoji konkurenční výhodu.

Návštěvníci s mobilním zařízením mají nižší konverzní poměr. Má tedy vůbec mobilní/responzivní verze smysl?

Když se dívám na data u elektronických obchodů, je u nich konverzní poměr z mobilů v porovnání s tablety a desktopy zdaleka nejnižší. Viz následujcící grafy.

Konverzní poměr elektronického obchodu u přístupů ze stolního počítače, mobilu a tabletu.

Konverzní poměr e-shopu u přístupů ze stolního počítače, mobilu a tabletu.

Konverzní poměr elektronického obchodu u návštěv z desktopu, mobilu a tabletu.

Přesto je důležité mít verzi pro mobily připravenou. Standardní chování uživatele je takové, že vaše zboží vyhledá na mobilním telefonu, když má zrovna čas – na zastávce šaliny (tramvaje), v metru, v obchodě, když chce porovnat ceny off-line vs. on-line apod.

Poté přijde domů a objedná z desktopu nebo tabletu. Tím, že nemáte svůj web optimalizován pro mobilní prohlížení, se připravujete o jeden z prvních styčných bodů se svými zákazníky.

Podle dat Googlu je navíc 77 % vyhledávání na mobilech uskutečňováno, když má uživatel poblíž stolní počítač. 90 % uživatelů poté používá sekvenčně více zařízení k dokončení úkolu (například nákupu) a 98 % přechází mezi těmito zařízeními každý den.

Větší e-shopy mají mobilní aplikace

Větší e-shopy jako je například Alza a DATART mají dokonce vlastní mobilní aplikace. Aplikace srovnávače cen Heuréky si jen pro operační systém Android stáhlo již několik set tisíc uživatelů.

Heuréka v aplikaci navíc umožňuje skenování čárových kódů a tím tak okamžitou možnost nákupu i ve vašem elektronickém obchodě (za předpokladu, že na Heuréce inzerujete). Ovšem pouze za předpokladu, že se na něm dá nakoupit i na mobilu…

Podle průzkumů by navíc 57 % uživatelů nedopručilo web firmy, který se špatně zobrazuje na mobilu a 40 % v takovém případě raději přešlo na web konkurence.

Pokud ještě stále přemýšlíte o tom, jestli se dnes vyplatí investovat do webů, které jsou dobře přístupné z mobilních zařízení, podívejte se na slidy z přednášky „So you have a mobile-friendly webiste…what now?“ z konference Search Love London 2013 od Bridget Randolph.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. máte k dispozici vzorek s 50milióny návštěv a vypadne z toho takovýhle článek? Ztráta času řekl bych, protože tohle ví každý už 3 roky, stačilo se zeptat. To co píšete jsou jenom výstřely do tmy. Co třeba porovnat konverzní poměry mobilních přístupů u eshopů s a bez mobilní verze? abyste potvrdili nebo vyvrátili hypotézu, že mobilní verze webu vede k lepším obchodním výsledkům…4 kliky v Google Analytics a článek by měl hned úplně jinou hodnotu

  2. Dobrý den, děkuji za komentář. To, že přístupy z mobilních zařízení rostou se ví, ale ne přesně o kolik procent a jaký byl trend v minulém roce oproti předcházejícímu. Proto tento článek vznikl.Porovnat konverzní poměr webů s a bez mobilní verze by bylo zajímavé ale má to několik problémů:1) V ČR zatím moc webů mobilní verzi nemá, takže by pro statistiku bylo málo dat.2) V článku jsou použita data nejen z e-shopů (jde cca o 1/3 všech dat), celková statistika by tedy nebyla průkazná. Opět narážíme na problém nedostatků dat při zaměření se pouze na e-shopy.Oni to ve výsledku nejsou jen 4 kliky v Google Analytics, jak píšete. U hodně navštěvovaných webů musíte řešit problém vzorkování dat a data stahovat po částech (někdy i po jednom týdnu), buď přes API nebo ručně.Pokud Vás toto téma zajímá, můžete se podívat na databoard od Googlu, kde je agregováno větší množství dat – http://think.withgoogle.com/da

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>