Kde jste: Hlavní stránkaPřekryvná data mapy

Překryvná data mapy

Vydáno v blogu Digitální analytika, CRO a UX

Překryvná data mapy vám řeknou, do jakých geografických oblastí byste měli zaměřit váš marketing - a mnoho dalšího. Báječně je využijete pro váš offline marketing.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.

Tento přehled naleznete v sekci Návštěvníci – Překryvná data mapy, přičemž Google Analytics identifikuje geografickou polohu s přesností 40 km.

Již ze samotného názvu vyplývá, že zde zjistíte, odkud jsou vaši návštěvníci. A to na úrovni jednotlivých kontinentů, států či měst. K dispozici máte jak mapu, tak tabulku s detailnějšími informacemi.

Díky tomuto nástroji zjistíte, ze které oblasti k vám návštěvníci přicházejí, jaká je průměrná doba strávená na stránce, nebo v které oblasti nejčastěji dochází ke konverzím – a stále v poměru ke konkrétním oblastem. Můžete lépe cílit svou reklamu pouze na určité oblasti a zvýšit tím efektivitu reklamní kampaně.

K čemu Překryvná data mapy můžete například využít? Představte si, že prodáváte kuchyňské spotřebiče. Najednou se zvýší poptávka po vašem zboží a vy nevíte proč. Je to doopravdy důsledek vaší skvělé reklamní kampaně? Nebo je to náhoda?

Podíváte-li se do přehledu s mapou, můžete náhle zjistit, že se zvýšil počet kupujících pouze z Trutnova. Může to být způsobeno například tím, že v Trutnově minulý měsíc zavřeli poslední prodejnu s kuchyňskými spotřebiči a lidé z této oblasti nyní shání zboží po internetu.

Díky Překryvným datům mapy jste nyní získali cenné informace, které vám pomohou zvýšit efektivitu reklamní kampaně. Neboť už víte, že nemá cenu utrácet peníze za plošnou reklamu, ale stačí ji cílit na oblast Trutnova. Anebo opačně: měli bychom nyní podpořit offline reklamu v Trutnově.

Nebo provozujete mezinárodní web a pomocí mapy zjistíte, že 30 % všech poptávek po zboží k vám přichází z německy mluvících zemí a tito lidé u vás v průměru utratí dvakrát více než průměrní zákazníci. V tom případě se vyplatí uvažovat o tvorbě německé verze vašeho webu.

 

Návštěvnost z konkrétní země, navíc rozdělena podle měst.

Překryvná data mapy a křížová segmentace

Zajímá- li vás navíc, z jakého zdroje, média, reklamní kampaně k vám přišli návštěvníci z Velké Británie, snadno tyto informace získáte křížovou segmentací.

Například chcete zjistit, přes jaké klíčové slovo k vám přichází návštěvníci z Velké Británie. V tabulce tedy klepnete na název United Kingdom a v načteném okně zvolíte Rozměr: Klíčové slovo. Uvidíte, že drtivá většina zákazníků k vám přichází přes klíčové slovo X a podrobnějším zkoumáním zjistíte, že toto klíčové slovo je až na páté pozici. Z toho vyplývá, že pozici slova X bude dobré posílit a získat tak přes něj více zákazníků.

A pak zkoumáte dále: uvidíte, že přes jiná anglická slova k vám míří z Anglie, jiná ze Skotska a zase trochu jiná z USA – a nakonec úplně jiná z neaglofonních zemí. Uvedená slova následně např. implementujete do textu svých PPC reklam pro různé země. Dále povedete kampaně zaměřené na různá klíčová slova pro různé země – i když se bude stále jednat o angličtinu!

 

Křížová segmentace v Google Analytics.

Pokud se nechcete zabývat rozklikáváním a zajímají vás pouze orientační přehledy, pak tyto údaje lze vyčíst přímo z mapy.

Zkusme jiný příklad, tentokráte pro Českou repuliku.

Dejme tomu, že máte firmu, která poskytuje půjčky bez ručitele. Chcete vědět, z jakých měst k vám přichází lidé, kteří mají skutečný zájem o vaše služby, abyste do těchto míst mohli nasměrovat svůj marketing.

Při pohledu na níže uvedenou mapu zobrazující počet návštěvníků vidíte, že nejvíce návštěv k vám přichází z Prahy.

 

Překryvná data mapy - počet návštěv podle jednotlivých měst ČR.

Počet návštěv ale není důležitý. Řekněme, že se domníváme, že lidé, kteří naše služby nejvíce využijí, jsou ti, kteří na našich stránkách tráví nejvíce času. (Ideálně bychom to poznali podle konverzí – ale řekněme, že na našem webu nemůžeme měřit konverze nebo nejsou statisticky významné).

Pokud chcete rychle zjistit, zda i nejdelší dobu na stránkách u vás tráví zákazníci z Prahy, jednoduše rozkliknete záložku Návštěvy a zaškrtnete políčko Průměrná doba na stránce.

Vidíme, že v našem případě nejvíce času tráví na stránkách návštěvníci z Jindřichova Hradce a z oblasti Orlických hor.

 

Překryvná data mapy - průměrná doba na stránce.

Tato informace je pro vás důležitá, nicméně je nutno upozornit, že každou takto získanou informaci je třeba ověřit a zjistit, zda vyšší průměr není způsoben pouze činností několika málo návštěvníků. Tyto návštěvníky je třeba z datového souboru odfiltrovat a pracovat s nově získanými daty.

Nicméně pokud jsou čísla v pořádku, víme, co můžeme dělat dál:

  1. regionálně cílit reklamu v Google AdWords – v uvedených oblastech můžeme hodně vydělat, když bude reklama mířena lokálně,
  2. do uvedených oblastí můžeme zaměřit přímý marketing, včetně telemarketingu,
  3. do uvedených oblastí bychom měli vyslat obchodní zástupce,
  4. v uvedených oblastech můžeme více investovat do reklamy v rozhlase, tisku, letácích atd.

Překryvná data mapy v praxi

Přehledy s mapou jsou výborným nástrojem pro zvolení oblasti, na kterou chcete cílit marketing. Poskytnou vám mnoho informací o regionech.

Jenom několik příkladů:

  1. Uvažujete, zda otevřít pobočku např. v Plzni, Hradci Králové nebo Ostravě? Podíváte se, odkud k vám už nyní chodí návštěvníci – a otevřete ji tam, kde už je poptávka.
  2. Máte brandový web a uvidíte, že na něj v některých oblastech lidé chodí a jinde ne. V oblastech, odkud na vás lidé nechodí, omezíte propagaci a podporu prodeje. Naopak v oblastech, odkud k vám lidé chodí, můžete propagaci a podporu prodeje posílit.
  3. Zjistíte, že v některých oblastech jsou nejúčinnější přirozené odkazy ve vyhledávačích (SEO), v dalších PPC kampaně a v dalších např. diskuze na internetu. Pro každou oblast pak zvolíte jiný marketing.
  4. Můžete si zjistit, zda-li k vám z některých oblastí chodí jenom návštěvníci a z jiných skuteční zákazníci.

Zvláště výhodné je to pro společnosti, které se specializují na prodej služeb (např. cestovní kanceláře) a produktů, které jsou hojně poptávány i zahraničními zákazníky.

Představte si, že vlastníte incomingovou cestovní kancelář a vaši klientelu tvoří zákazníci z celé Evropy. Nyní je pro vás důležité zjistit, na jakou zemi, popř. region, se máte soustředit.

Pomocí tohoto přehledu a křížové segmentace zjistíte, že nejvíce zájezdů si u vás objednají Angličané, potom Francouzi, Češi a nakonec Němci. To ale ještě neznamená, že budete cílit reklamu do Velké Británie.

Je potřeba prohlédnout si ještě přehledy s průměrnou hodnotou objednávky či návratnost investic. Můžete třeba zjistit, že nejvíce u vás nakoupí Angličanů, přičemž si objednávají levné zájezdy. Pokud si u vás zájezd koupí Němec, utratí za něj v průměru 4x více než Angličan. Kam budete cílit reklamu nyní? Samozřejmě na místo, kde vám reklama vynese nejvíce peněz, to znamená do Německa.

Nebo si představte, chcete vědět, kam zamířit svou propagaci, aby byla nejefektivnější. V Překryvných datech mapy níže vidíte, že nejvíce objednávek u vás vytvoří zákazníci ze severní části Itálie. Váš marketing, a to jak internetový, tak mimo internet nasměrujete do míst, která vám vynáší nejvíce.

 

Překryvná data mapy - počet konverzí podle měst v Itálii.

Jak vidíte, překrývaná data mapy vám mohou poskytnout mnoho cenných údajů – jenom musíte vědět, kde je najít, jak s nimi pracovat, jak je interpretovat a co s nimi následně udělat.

 

Nechte si udělat ruční audit Google Analytics zdarma. Nebo nám
svěřte svá webová analytika, kde garantujeme zvýšení obratu
o 30 %
. Případně využijte naši poradnu Google Analytics.
Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>