Kde jste: Hlavní stránkaPravidla pro soutěže na Facebooku – předběžná poznámka

Pravidla pro soutěže na Facebooku – předběžná poznámka

Vydáno v blogu Digitální marketing

Facebooku stále zpřísňuje svá pravidla pro pořádání soutěží na Facebooku. Pravidla se mění každých několik měsíců a postihy jsou přísné.

Možný postih v případě soutěže na Facebooku, která porušuje pravidla U nás i v zahraničí již Facebook smazal několik Stránek bez upozornění a bez náhrady. Navíc vždy platí právě vydaná pravidla, která musíte stále sledovat. Dovedeno ad absurdum, vydá-li Facebook pravidla, kde bude, že název Stránky nesmí obsahovat „Robert“, může nám okamžitě smazat naši firemní Stránku na Facebooku.

Účelem tohoto článku není podrobný rozbor nových pravidel, ale drobné upozornění na největší problémy, návod a jeden konkrétní případ.

Jak pořádat soutěže na Facebooku

Uspořádat dnes soutěž na Facebooku je bez porušení pravidel velmi problematické. Můžete použít jenom Platformu Facebooku (Facebook Platform) nebo ve vyhrazené záložce vaší Stránky na Facebooku.

Pro jakoukoli soutěž musíte mít písemné potvrzení obchodního zástupce Facebooku. Tomu musíte zaslat veškeré podklady k soutěži pro odsouhlasení minimálně sedm dní předem.

Musíte zajistit, že se soutěže nezúčastní nikdo mladší osmnácti let.

Soutěž na Facebooku nesmí spočívat v žádné aktivitě na Facebooku, např. stání se fanouškem nějaké Stránky, aktualizace statusu, nahrání fotky atd.

Zdá se, že je nepřípustná i takováto soutěž: http://www.facebook.com/album.php?aid=146618&id=29866519071&ref=mf (uživatelé se označují na fotkách).

Fanoušci nesmí nic vyhrát pomocí aktivity na Facebooku! („In the rules of the promotion, or otherwise, you will not condition entry to the promotion upon taking any action on Facebook, for example, updating a status, posting on a profile or Page, or uploading a photo.“)

Pravidel je samozřejmě mnohonásobně více. Facebook v podstatě chce, abyste soutěže pořádali přes aplikace třetích stran a on nenesl žádnou odpovědnost.

Fintou – a to povolenou/legální – je informovat o soutěži jinde, např. na vašem webu (viz náš první příklad nebo druhý příklad). Na Facebooku pak samozřejmě můžete o soutěži informovat. Ale i tak platí, že soutěž nesmí spočívat v aktivitě na Facebooku. Soutěže se nemůžete zúčastnit např. tak, že se stanete fanouškem nějaké Stránky, nahrajete fotku nebo napíšete status.

Jaké jsou tresty za soutěže porušující pravidla Facebooku

Základní tresty, které Facebook používá, je odstranění materiálu, smazání Stránky (pokud by byla použita Skupina, tak Skupiny) a smazání profilu administrátora nebo administrátorů Stránky. Sílu trestu zvyšuje to, že vám zruší soukromý profil a Stránku bez předchozího varování.

Takřka každý je vinný

Uspořádat na Facebook naprosto legální soutěž je velmi obtížné. Během psaní tohoto článku jsem raději smazal fotky našich fanoušků, které nahráli v rámci naší valentýnské soutěže. Fanoušci samozřejmě mohou na naši Stránku nahrávat fotky dál a my jsme za to rádi. Ale nesmí to být v rámci soutěže.

Pozor: Fotky musíte odstranit z alba, nikoli ze Zdi! Když je odstraníte ze Zdi, zůstanou v albu.

Rovněž nesmíte na Facebooku vyhlašovat vítěze, kontaktovat jej přes vaši Stránku, napsat mu zprávu atd. (ano, to znamená, že na něj musíte získat jiný kontakt).

Např. za tento text, který byl na Zdi naší Stránky, mohla být naše Stránka smazána a já bych ještě přišel o osobní profil:

Slavnostně vyhlašujeme, že vítězem naší Velké valentýnské soutěže se losováním stal David Šiška.

Gratulujeme a děkujeme i ostatním soutěžícím, kteří se odvážlivě zúčastnili naší soutěže. Davidovi v nejbližších dnech dorazí poukaz na kterýkoli z našich kurzů.

Nejvíce „Líbí se mi“ měla Veronika Svobodová, nejvíce komentářů pak Radka Nováková.

Na další soutěže se můžete těšit i v budoucnu. :-)

Konkrétní případ soutěže na Facebooku

Jedna z našich fanynek, Ala Bartošová, se nás na naší Stránce na Facebooku zeptala:

Roberte, protože Vás považují za poměrně zběhlého v problematice Facebooku a hlavně soutěži, chtěla bych se zeptat ohledně „soutěže“. Vydáváme studentský časopis, ve kterém je fotosoutěž a výherce dostává ceny.

Předvýběr ze zaslaných fotek dělá redakce. Následně jsem umísťovala 20 fotek do našeho fcb profilu a fanoušci měli možnost hlasovat, které fotky se jim nejvíce líbí.

Čtyři nejúspěšnější byly odměněny. Nikoliv fanoušci, ale fotky a následně se otiskly v dalším čísle. Po změně pravidel je takto možno nebo si naběhnu do pasti? Moc díky a přejí pohodové odpoledne:)

Takováto soutěž na Facebooku se zdá být v pořádku. Informace o soutěži jsou umístěny mimo Facebook, fotky nahrává správce Stránky. Fanoušci nic nevyhrávají (fanoušci nesmí nic vyhrát pomocí aktivity na Facebooku).

Chcete smazat Stránku konkurenci?

Protože pravidla porušuje takřka každý, není nic snazšího, než-li nahlásit Facebooku porušení pravidel – a při zachování jistého postupu je vysoká pravděpodobnost, že Stránku vaší konkurence smažou. Na druhou stranu se dá proti tomu bránit. Můžete se pohybovat kdesi na pomezí a Facebook vás nechá být.

Autor je ředitel internetové reklamní agentury RobertNemec.com

RobertNemec.com
Sokolská 4
120 00 Praha 2

telefon: +420 242 425 903
e-mail: [email protected]

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. dobrý den, chci se zeptat, ohledně studentského projektu. Když vytváříme fiktivní soutěž na fb, která bude založena na vkládání fotek a následného „lajkování“.Vyhraje samozřejmě fotka s nejvíce palci nahoru. Jak musí být tato soutěž ošetřena, aby nebyla ilegální?Děkuji za odpověď?

  2. You must not use Facebook features or functionality, such as the Like button, as a voting mechanism for a promotion.    –   to hlasování pomocí like buttonu tedy možné již není, ne?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>