Kde jste: Hlavní stránkaPPC novinky – leden 2017

PPC novinky – leden 2017

Vydáno v blogu PPC, SEO a PPC ve vyhledávačích

Propojení Merchant Center s eshopovými platformami, nový vzhled AdWords, nové API Skliku, souhrn vzdělávacích materiálů od Googlu i Seznamu, konec vytváření standardních reklam v AdWords a v neposlední řadě PPC camp - to vše se odehrálo v lednu.

PPC novinky leden 2017

Lednových zpráv o placené reklamě na Googlu a Seznamu se urodilo, proto je rozděluji na 3 části – novinky, vzdělávání a všechno, co do předchozích nezapadá.

Novinky

Nové platformy pro export produktů do Merchant Center

Google nově spolupracuje se třemi eshopovými platformami. Jsou to Magento, PrestaShop a BigCommerce. Google dále zdůrazňuje vliv kvalitních dat na zobrazení produktů. Uvádí možnosti zjištění problémů v datech a jejich možné řešení.

Google upozorňuje na aktualizaci specifikace feedu, optimalizaci kampaní a možnost automatické transformace ceny produktu do jiné měny.

Feed lze analyzovat pomocí diagnostiky v Merchant Center, která přímo vypisuje důvody zamítnutí produktů. Další možností, která v článku není uvedena, je využít audit od Mergada, který uvádí doporučení pro úpravu feedu.

Produktová data lze upravit při nastavení pravidel pro zdroj v Merchant Center. Aktualizovat informace o produktech můžete díky nastavení strukturovaných dat. Pokud využíváte nástroj Mergado, můžete ho také použít pro úpravu informací o produktech a následně změnit URL feedu v Merchant Center.

Nový vzhled AdWords

Jedná se o starší informaci z roku 2016, ale vzhledem k tomu, že pravděpodobně ještě většina z nás změnu nepocítila, dovolím si zařadit mezi novinky.

Jerry Dischler připomíná připravovanou „new AdWords experience“. V průběhu roku 2017 by se nový vzhled měl projevit u více účtů. Jerry zmiňuje, že bude aktualizována i nápověda pro nové rozhraní.

Ukázka nového vzhledu AdWords

Nový grafický formát pro Sklik

Seznam.cz informoval o zavedení nového grafického formátu o rozměrech 480 x 300 px.

Nové API 4 Drak pro Sklik

V novém API je několik změn a novinek oproti předchozí verzi. Přístup byl změněn na dvoukrokový – nejprve žádáte o report a následně stahujete. Máte možnost pokročilého filtrování, hromadného získání dat, rozdělení dat dle zařízení a mnoho dalšího.

Ve srovnání s předchozí verzí je zde nově nastavení autotaggingu, práce s retargetingem, nastavení cílení na zájmy a na zájmy o koupi. Kompletní dokumentace je dostupná na tomto odkazu.

Vzdělávání

Návod na import kampaní do Skliku

Seznam.cz uvádí možnosti importu kampaní – vytvoření a přepsání kampaně, duplikace existující kampaně, aktualizační režim. Podrobné informace jsou uvedeny na blogu Skliku.

3 nové ebooky od Googlu

Google zveřejnil tři nové průvodce s návody na testování a experimenty v AdWordspoužití publik ve vyhledávání v AdWords a reklamy na Gmail.

Google odpovídá na nejčastější dotazy

Zamítnuté reklamy a promo kódy

Nejčastějšími důvody zamítnutí reklam jsou – ochranné známky, farmaceutické výrobky (nesmí být inzerovány léky nebo látky na předpis) a nefungující URL. Pro možnost využívání ochranných známek v textu reklam je nutný souhlas majitele vyjádřený přes formulář. Pro účet více klientů MCC lze získat souhlas pro všechny účty pod MCC.

Pro správné nastavení promo kódu musí být nastavena fakturace v účtu, postup pro přidání tady. Dále můžete zkontrolovat stav promo kódu

Příčinnou nefungující URL může být pomalé načítání, chyby na stránce nebo chybné nastavení geolokace.

Platební možnosti v AdWords

Google odpovídá na dvě hlavní otázky: Jak porozumět faktuře při automatických platbách? Jaké máte možnosti plateb za službu AdWords?

Google vysvětluje, proč se peníze čerpají do minusu a vzniká závazek.

Možnosti platby jsou:

  1. automatická platba – karta je napojená přímo na účet,
  2. manuální platba – provádí se bankovním převodem nebo kartou, následně je čerpán kredit,
  3. zpětná fakturace – firma musí být zaregistrována po dobu alespoň jednoho roku v AdWords; měsíční útrata během alespoň tří z posledních dvanácti měsíců dosahuje v přepočtu minimálně 100 000 Kč.

Remarketing

Článek vysvětluje správnou implementaci kódu pro remarketing a parametry produktů pro dynamický remarketing.

Velmi užitečnou pomůckou je rozšíření do Tag Assistant, díky kterému lze zkontrolovat správnost implementace kódu (nejen pro remarketing, ale např. také enhanced ecommerce pro Google Analytics).

Zamítnuté produkty v Merchant Center

Jak již jsem zmínila výše, je více možností, jak identifikovat důvody zamítnutí produktů. Častými chybami jsou

Chyby lze vyřešit změnou produktových dat ve feedu – pomocí pravidel pro zdroj v Merchant Center, nástroje Mergado, nebo zásahu programátora.

Všechno ostatní

PPC CAMP

Zimní PPC camp se uskutečnil v krásném prostředí pohádkové vesničky Podlesí. Souhrn dění sepsala výstižně Markéta Kabátová ve svém článku.

Konec možnosti vytváření standardních reklam pro AdWords

Od 31. 1. 2017 již nebude možné vytvářet textové reklamy ve standardním formátu. Stále ale bude možné tyto již vytvořené reklamy editovat. Dále bude možné vytvářet pouze rozšířené textové inzeráty.

Google ilustruje úspěšnost těchto reklam na portálu Apartments.com. Google uvádí tipy pro nejlepší nastavení rozšířených reklam.

Sklik prozatím možnost vytváření rozšířených inzerátů nezavedl. Dle vyjádření na Facebooku je ještě nutné odladit všechny chyby.

V ppcHITu již nebude od 1. 2. 2017 podporovaný standardní formát reklam pro export do AdWords. Nezapomeňte tyto reklamy upravit.

1,7 miliardy zamítnutých reklam Googlem

Scott Spencer uvádí nejčastější důvody zamítnutí reklam s počtem zamítnutí za rok 2016. V roce 2016 byly provedeny dvě klíčové změny:

 • rozšíření pravidel inzerce o zavádějící a predátorské reklamy – např. reklamy na půjčky s vysokými úroky,
 • úprava technologie pro zamítání reklam, díky které došlo ke zrychlení procesu.

Mezi často zamítané reklamy se řadí např. reklamy léků na předpis, reklamy na hazardní hry, reklamy na mobilu, které vedou znenadání ke stažení aplikace. Celý článek si můžete přečíst na blogu.

Trainee program Skliku

Sklik vyhodnocuje proběhlý trainee program a láká na jeho další ročník, který začíná od září 2017.

Nově certifikované agentury Skliku

Mezi certifikované agentury nově patří AdVisio marketing, agentura KOFEIN a MarketUP.

Vyhlášení vítězů soutěže SOMC

Vítězi soutěže pro studenty Seznam.cz Online Marketing Challenge (SOMC) jsou Petra Procházková a Vítek Svatoš z FTVS Univerzity Karlovy v Praze.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Dobrý den,
   z nějakého důvodu to měl FB takto nakešované. Donutil jsem jej tuto stránku přegenerovat a již by mělo být vše v pořádku.
   Díky za upozornění.
   S pozdravem
   D.Mareček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>