Kde jste: Hlavní stránkaProč je 57 % firem nespokojeno s výkonem svých PPC kampaní?

Proč je 57 % firem nespokojeno s výkonem svých PPC kampaní?

Vydáno v blogu PPC, SEO a PPC ve vyhledávačích

Minulý týden uveřejnila společnost X + 1 studii, z níž jasně vyplývá, že většina společností je velmi nespokojena s výsledky svých PPC kampaní. Na stupnici od 1 do 7, kde 7 vyjadřuje nejvyšší výkonnost, ohodnotilo celých 57 % respondentů očekávaný výkon svých PPC kampaní v roce 2009 známkou 1 nebo 2.

I v případě zcela jednoduchých kampaní obsahujících 30 až 100 klíčových slov vyjádřilo 42 % odpovídajících nespokojenost, popř. výraznou nespokojenost s jejich výkonností.

VÍCE NEŽ POLOVINA FIREM SI KAMPANĚ ŘÍDÍ SAMA

Ze samotné studie sice není zcela jasné, v čem se chybuje nejvíce, ovšem lze v ní nalézt určité indicie. Především asi 60 % respondentů si své PPC kampaně navrhuje a řídí samo. Samozřejmě nelze tvrdit, že kvalitní správu PPC kampaní není možné vést vlastními silami přímo ve firmě, ale často bývá právě toto největším problémem.

Zaměstnat totiž pracovníka, který umí provádět analýzy klíčových slov, psát texty, které prodávají, vyznat se v biddingu (o složitých analýzách výnosnosti ani nemluvě) je totiž drahé a tedy většinou nerentabilní.

Dalším problematickým místem může být fakt, že ve většině společností rozhodují o věcech ohledně PPC kampaní nepříliš kompetentní pracovníci. Přitom např. výběr SEM agentury je velmi zodpovědnou a složitou operací, kterou není možné provést kvalitně bez náležitých znalostí a zkušeností.

PARADOX? DŮVĚRA V PPC SYSTÉMY NEKLESÁ

Nespokojenost inzerentů s výkonem PPC kampaní však paradoxně nesnižuje jejich důvěru v reklamní systémy jako Google AdWords či Sklik. Celých 65 % respondentů plánuje investovat do této formy reklamy v roce 2009 stejnou částku jako v roce minulém. 13 % pak hodlá utratit za PPC reklamu dokonce o 20 % více.

SPOLUPRÁCE S REKLAMKOU NEZNAMENÁ VÝHRU

Nelze pochybovat o tom, že tato fakta využije leckterá internetová reklamní agentura jako argument k přesvědčování potencionálních zákazníků, kteří si zatím své PPC kampaně spravují sami. Bohužel je však velké množství agentur, u nichž lze s úspěchem pochybovat o kvalitě jimi poskytovaných služeb.

Jejich práce často spočívá v tom, že spravovaný účet naplní velkým množstvím klíčových slov, aniž by předtím zpracovali kvalitní analýzu, a navrhnou několik nekvalitních reklamních textů za pomocí tzv. maker, na něž sotvakdo klikne.

V některých případech tak může najímaná reklamní agentura odvést daleko horší práci, než by svedla firma svými vlastními silami. Proto je důležité vždy vyžadovat konkrétní reference podložené výsledky (zvýšení konverzí, návrat investic apod.)

JAK UDĚLAT PPC KAMPAŇ EFEKTIVNÍ

Jak tedy postupovat, aby investice do reklamy v internetových vyhledávačích neskončila ztrátou? Předně je důležité si uvědomit, že oblast PPC reklamy je v dnešní době již silně konkurenčním prostorem, v němž není snadné dosáhnout úspěchu. Jak jsme psali v jiném článku i v USA, kde jsou již ceny PPC reklamy velmi vysoké, se očekává zvýšení cen o dalších 37 %. Existují obory, pro něž toto tvrzení neplatí, ale není jich mnoho.

PPC reklama může být stále vysoce zisková investice, ale vyžaduje to náležitou přípravu, dobré znalosti a spoustu zkušeností. Vědí vaši zaměstnanci, co je to CPC, CTR, jak se počítá skóre kvality a jak jej zvýšit, jak testovat snižování ceny za proklik, jak souvisí text reklamy s landing page, jak optimalizovat běžící PPC kampaň, jak hodnotit kvalitu návštěv a podobně?

Je na zvážení, zda je lepší nákladně školit vlastní pracovníky, anebo si najmout opravdu kvalitní reklamní agenturu. Větší firmy dnes zaměstnávají specialisty, kteří se věnují pouze PPC kampaním, a dobře jim tedy rozumí.

A hlavně: zajímejte se o to, pro koho vámi zvolená reklamní agentura pracovala. Podívejte se na její webové stránky (každá schopnější firma uvádí své reference) a zeptejte se přímo lidí z firmy, popřípadě se tažte přímo klientů, jak byli s prací reklamní agentury spokojeni.

 

Zdroje:

http://www.xplusone.com/surveyreport/semsurveyreport.pdf
http://www.mediapost.com/publications/?fa=Articles.showArticle&art_aid=108825

 

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. kládol som otázky priamo na GoogleAdwords linke ich pracovníkom a sami mi nevedeli odpovedať……………

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>