Kde jste: Hlavní stránkaBlog: Chcete-li se rychle posunout dopředu, neříkej „Ne“, neříkej „Ale“, ale říkejte „Ano a“

Blog: Chcete-li se rychle posunout dopředu, neříkej „Ne“, neříkej „Ale“, ale říkejte „Ano a“

Vydáno v blogu Podnikání, Jak se žije v digitální agentuře

Jaký postoj máme ke světu, dramaticky ovlivňuje to, jak rychle se posouvají věci ve firmě dál.

95 % času na Stanfordu věnujeme diskuzím, simulacím, cvičením a hrám.

Přednášky tvoří zhruba jenom 5 % času. Protože, jak píše Patricia Ryam Madson ve své knize Improv Wisdom (a ze které pro tento článek čerpám), můžete se sice našprtat příručku plavání. Ale bude vám to celé k ničemu, dokud se nesmočíte.

Jedna hra spočívala ve vyzkoušení tří základních postojů k věcem okolo nás. Buďto na skoro vše říkáme „Ne“ (nebo to třeba říká náš rodič nebo nadřízený). Někdy je to jenom „Ano, ale“. Ale málokdy se setkáváme s tím, že bychom měli nejen podporu, ale že by nám lidé chtěli pomoci. Tento postoj se označuje jako „Ano a“.

  • Ne – Tito lidé jsou skeptičtí skoro ke všemu. Už se příliš spálili nebo prostě nevěří, že by někdo mohl něco udělat. Chtějí všechno kontrolovat, a aby to bylo podle nich. Skoro všechno zablokují. Díky nim inovace ve firmě stojí.
  • Ano, ale – Lidé říkající „ano, ale“ si chtějí udržet jistou kontrolu. Navíc občas dávají najevo, „že oni tomu rozumí lépe“. Zasekne-li se projekt v postoji „ano, ale“, začne velká nemilosrdná bitva, ve které nemusí zvítězit nejlepší nápad, ale nejsilnější hlas. Lidé „ano, ale“ mohou být vnitřně nejistí nebo třeba nedocenění (proto se musí ke všemu vyjadřovat).
  • Ano a – Tento postoj vyžaduje hodně optimismu a víry. Přidává něco dalšího k tomu, co lidé již vytvořili. Nebojuje. Tvoří. Je spontánní a plný energie. Je trochu chaotický. Samozřejmě, že při něm musíte používat zdravý rozum.

Naším úkolem bylo zorganizovat party

Když jsme všichni říkali na všechny návrhy „Ne“, tak se samozřejmě žádná party neuskutečnila.

Když jsme říkali „Ano ale“, tak vyjednávání trvalo strašně dlouho a výsledek byl velmi rozpačitý – a takový šedý, obyčejný.

V podstatě jsme nejvíce času strávili vyjednáváním, která nás po čase otrávilo. Každý chtěl, aby to bylo přesně po jeho způsobu – takže to nakonec nebylo podle ničího přání (každý musel trochu ustoupit) nebo si nejsilnější jedinci prosadili svou.

Strašně moc energie jsme dali do přesvědčování ostatních a stejně to nebylo podle našeho přání. Takže se nám na přípravě party už moc nechtělo podílet.

Ale když jsme říkali „Ano a“, dokázali jsme party zorganizovat velmi rychle. Bylo to mírně chaotické. Náklady byly vyšší (protože to bylo „Nakoupíme pivo.“ „Ano, a ještě koupíme víno.“ „Ano, a ještě koupíme šampaňské.“).

Zahrnovalo to všechno, co jste si přáli, ale bylo to ještě větší/lepší. Možná ne úplně podle vašich představ – ale zároveň to zahrnovalo vše, co jste si přáli. Rádi jste se podíleli na přípravě, protože to byla realizace vašich představ – a zároveň realizace představ všech.

Jaké výsledky přináší jednotlivé postoje

Podívejme se, jaké výsledky mají jednotlivé postoje na dění ve firmě, ať už se jedná o agenturu nebo korporaci.

Oblast/Postoj „Ne“ „Ale“ „Ano a“
Rychlost dosažení výsledků Nikdy Pomalé. Spoustu času strávíte diskuzí. Velmi rychlé
Mezilidské vztahy Lidé se nemají rádi Bojovnost. Silnější vyhrává. „Těším se, že ostatní podpoří to, s čím přijdu.“
Ochota přicházet s novými nápady Nízká. „Zase budu zkritizován(a).“ „Budu muset všechno strašně vysvětlit a obhájit. No, vlastně mi to za to nestojí, abych se o to pokoušel(a).“ „Takřka cokoli vymyslím, bude zrealizováno. To mě baví.“
Nákladovost Přímé náklady nulové, ale náklady obětované příležitosti vysoké. Strašně moc času (a čas jsou peníze) strávíte dohadováním se. Energii spotřebujete na vyjednávání, takže ji již nebudete mít na realizaci. Zatímco diskutujete, někdo jiný to již realizuje. Přímé náklady vyšší než u „Ale“. Pravděpodobně budete muset věc později mírně upravit. Ale věc se dokončí mnohem rychleji.
Ochota zapojit se do projektů Nulová. Žádný projekt stejně nebude Nízká. Energii spotřebujete na přesvědčování. A protože to stejně nebude podle vašeho přání (zvítězil někdo jiný), tak co byste se zapojovali do samotného přání? Vysoká. Realizujete vlastní představy. A víte, že ostatní vám s tím pomohou.

Trocha osobní zkušenosti

Když se podívám, jak to funguje v naší digitální agentuře RobertNemec.com, tak doufám, že jsme „ano a“ (i když osobně se mi to ne vždy daří). Je to menší chaos. Stále vznikají nové nápady. Kdybych chtěl všechno kontrolovat (nebo dokonce schvalovat), zbláznil bych se.

A v podstatě největší moje chyba, když se snažím do některých věcí příliš zasahovat. Třeba někdo vymyslel (myslím, že to byl Pavel Šíma), že bychom mohli vydat k Vánocům 2013 ebook. Kolegové si rozdělili práci a během asi 5 dní  byli schopni napsat 120 stránkový ebook.

Já se na to podíval a řekl „ano, ale chtělo by to  trochu vylepšit“. Takže jsem začal ebook přepisovat, aby tam bylo vše, co bych si představoval od publikace, která předčí vše, co bylo u nás dosud vydáno. Výsledkem samozřejmě je, že vzhledem k mému nedostatku času a jiným prioritám je skoro srpen 2014 a ebook nikde!

Aby to nebylo tak špatné, tak jsem před odjezdem do USA poslal ebook dvěma kolegům „ať si s tím poradí“.

Myslím, že to je častá chyba majitelů a ředitelů, že chtějí mít o všem přehled – neřkuli vše dokonce schvalovat.  Nevěří lidem kolem sebe.

Google je také „ano a“ firma. Bavil jsem se v pátek s dvěma zaměstnanci v Googleplexu a potvrdili mi, že stále mohou, se schválením nadřízeného, využít 20 % svého úvazku na věci podle svého uvážení.

„Ti, kteří říkají „Ano“, jsou odměňováni dobrodružstvím, kterého se jim dostane. Ti, kteří říkají „Ne“ jsou odměňováni „uložením k ledu“, kterého docílí.“ (Keith Johnstone)

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>