Kde jste: Hlavní stránkaZaoptimalizovat si můžete i sami

Zaoptimalizovat si můžete i sami

Vydáno v blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Máte firemní web, ale jeho celkový přínos pro vaše podnikání je zatím zcela mizivý? Potřebujete na něj přivést daleko víc návštěvníků?

V takovém případě je jistě ideální obrátit se na specializovanou agenturu věnující se internetovému marketingu. Ale pomoct si částečně můžete i vlastními silami.Jak tedy docílit toho, aby se stránky vašeho webu objevovaly na předních místech ve výsledcích vyhledávání? SEO je poměrně komplexní obor a například Google dnes udává, že stránky řadí podle více než 200 komplikovaných faktorů. Budete-li ale dodržovat níže uvedený základní postup, vaše pozice ve vyhledávačích se postupem času zcela jistě zlepší.

Analýza klíčových slov

Chcete-li zvýšit návštěvnost svého webu z vyhledávačů, musíte nejprve vědět, jaká slova zadávají vaši potenciální zákazníci při vyhledávání produktů či služeb, které nabízíte. Zkuste si nejprve sepsat, která klíčová slova se pojí s vaším oborem podnikání. Rozhodně se nebojte používat víceslovné či slangové výrazy. Pro analýzu klíčových slov můžete kromě detailních znalostí vašeho oboru použít i některé nástroje. Nejjednodušším jsou například synonyma ve Wordu. Pokud chcete znát i přibližný objem vyhledávání daného klíčového slova, můžete použít například statistiky uveřejněné vyhledávačem Seznam.cz. Stačí vyhledat slovo a úplně dole ve výsledcích kliknout na odkaz „Statistika dotazu“.

Oprava technických chyb

Druhým krokem optimalizace pro vyhledávače je fáze, které říkáme oprava technických chyb. Vyhledávače mají svá pravidla, která je dobré respektovat. Tato pravidla i se spoustou důležitých a inspirativních informací naleznete v sekcích nápovědy jednotlivých vyhledávačů (viz http://bit.ly/google-pokyny pro Google.cz, respektive http://bit.ly/seznam-seo pro Seznam.cz). Po prostudování těchto pravidel projděte celý váš web a snažte se identifikovat a především odstranit cokoli, co vyhledávače nedoporučují, popřípadě přímo zakazují. Můžete tak odstranit spoustu bariér, které brání lepším výsledkům vašich internetových stránek.

Úprava informační architektury

Váš web má různé prvky, podle kterých se uživatelé rozhodují, zda na něj ve výsledcích vyhledávání kliknou a kudy jím pak budou proplouvat. Mezi tyto prvky řadíme například title (tučný odkaz, jenž vidíte ve výsledcích vyhledávání a který je pak i obvykle zobrazen na nejvyšší liště prohlížeče), meta tag description (Google.cz jej využívá jako popis odkazu ve výsledcích vyhledávání), názvy položek menu či texty odkazů. Prodáváte-li například nábytek a víte, že lidé vyhledávají „židle“, „stoly“ a „postele“, budete muset umisťovat tato slova do informační architektury na již zmíněná významná místa. Vždy samozřejmě relevantně k obsahu konkrétní stránky.

Optimalizace šablon

Váš web lze rozdělit do několika typů stránek, říkáme jim šablony. Jsou to stránky, které jsou si podobné. Jedna šablona je například pro hlavní stránku, druhá pro sekci s výpisem produktů, další pro konkrétní produkt a podobně. Velmi důležitou částí u šablon je, aby se aktualizovaly, neboli aby se měnil jejich obsah. Samozřejmě, že vyhledávačům nestačí třeba pouze změna data. Přemýšlejte, co všechno lze na šabloně měnit (např. aktuální akce, novinky, nejprodávanější zboží apod.) Pokud je na stránce dostatečné množství takto průběžně aktualizovaného obsahu, dojde pravděpodobně vyhledávač k závěru, že je stránka udržována a často aktualizována, což může mít pozitivní vliv na její pozici.

Zpětné odkazy

Nyní přichází fáze, která se může zdát otravná, ale která je neskutečně potřebná: jsou to odkazy z jiných webů na vaše stránky. Protože v této oblasti mnozí SEO konzultanti podvádí, jsou vyhledávače v posuzování zpětných odkazů stále přísnější. Kvalitní zpětný odkaz vede z textu tematicky příbuzné stránky, která je v ideálním případě vyhledávači již sama dobře hodnocena. Dobrým příkladem může být například odkaz z krátkého článku umístěného na webu vašeho dodavatele, odběratele či obecně partnera z oboru. Pozor však na různé automatizované odkazovací systémy a patičky, které jsou často zcela nerelevantní. Vyhledávače se je snaží stále lépe rozpoznávat a snižovat tak jejich vliv na řazení výsledků.

Behaviorální faktory

Google, nikoli Seznam, již řadu let zohledňuje i to, jak se chovají uživatelé na vašem webu: kolik lidí navštěvuje konkrétní stránku a celý web, jestli návštěvnost vašeho webu vzrůstá nebo klesá, zdali si lidé přidávají váš web do záložek, zda na něj ve vyhledávačích klikají. Je tedy dobré sledovat např. v Google Analytics, zda výrazněji neklesá návštěvnost webu i jednotlivých stránek. Na trhu je mnoho školení Google Analytics, které vás naučí, jak tento analytický nástroj, jenž společnost Google poskytuje zdarma, používat.

Na závěr musíme ještě jednou zdůraznit, že SEO vyžaduje dostatek času a trpělivosti. Ve většině případů se změny na vašem webu začnou projevovat zlepšením výsledků v řádu týdnů, někdy spíš měsíců. Každodenní zkušenosti z práce pro zákazníky internetové reklamní agentury nám každopádně dnes a denně potvrzují fakt, že optimalizace pro vyhledávače je zkrátka běh na dlouhou trať.

Článek napsal Robert Němec, ředitel internetové agentury RobertNemec.com a SEO konzultant Vojtěch Kadlec.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co máte přesně na mysli, když píšete o automatizovaných odkazovacích systémech, prosli bych o nějaké příklady. Je to například linkbox.cz a jim podobné stránky? Dále by mě zajímalo, jak vyhledávač reaguje, když můj odkaz má 20 jiných stránek, ale nesouvisejí s mým tématem?Děkuji za odpověď a skvělý článek.Pavel Fogl

  2. Rozhodně žádné automatické placené odkazovací systémy nepoužívat. Vyhledávače po nich tvrdě jdou a penalizují weby. Každou chvíli musíme někoho vysekávat z penalizace za nákup zpětných odkazů.Linkbox může být méně nebezpečný, ale zase budete mít špatný odkazový profil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>