Kde jste: Hlavní stránkaOnline marketing v chaotické době, kdy se hlídá každá koruna

Online marketing v chaotické době, kdy se hlídá každá koruna

Vydáno v blogu Digitální analytika, CRO a UX

Online marketing je s každým dnem složitější, zapojuje se do něj stále více vlivů, které svým chováním ovlivňují spotřebitele ke změně svých potřeb. S růstem proměnných tak roste i množství dat k analýze.

Postupné slučování offline a online marketingu a neustálé stlačování časových prodlev mezi změnami na trhu a reakcí firem, které se na trhu pohybují, vytváří neustálý tlak na flexibilitu a operativnost marketingových plánů. Marketingové rozpočty se dnes už nestanovují na rok, ale na čtvrt roku – protože nikdy nevíte, jaká změna nastane.

Dnes více než kdy jindy musí marketingové týmy dokazovat hodnotu každé koruny, kterou vloží do kampaní. Tradiční přístup k optimalizaci nákladů provádí pouze krátkodobou analýzu k pochopení chování návštěvníka stránky. Opravdové řešení je dlouhodobá marketingová optimalizace – řešení, které sleduje návštěvu každého jednoho uživatele a bere v potaz online i offline faktory jeho chování. Díky těmto datům je pak následně oslovován informacemi přesně na míru!

Dnes už naštěstí existují systémy, které toto umí. Lídrem trhu je pak v této oblasti Coremetrics.

Systém např. umí:

  • Předpovídat zákazníkovo chování na základě analýzy nasbíraných dat.
  • Automatizovat řízení marketingových kampaní; automatizovat co nejrychlejší odpověď na zákazníkovo chování.
  • Sdružovat personalizovaný obsah marketingových sdělení a rozesílat jej správným kanálem přímo k vašim zákazníkům.

Výzva pro každého marketéra: Efektivní marketing v neustále chaotičtějším prostředí

Každý marketér má v internetové oblasti širokou paletu možností, jak dostat návštěvníky na své stránky návštěvníky: bannery, PPC reklamy, affiliate programy, přirozené výsledky vyhledávání (SEO), RSS, e-mailové kampaně, virální videa či využití sociálních médií. S rostoucími možnostmi rostou ale i výzvy a zodpovědnost.

Jak víte, která z vašich marketingových snah bude mít nejlepší výsledky? Jak víte, co je základním motivem návštěvníků vašich stránek, aby se vrátili zpátky? Efektivní využití, zpracování a analýza těchto dat je výzvou i pro skutečně dobrého marketéra.

Zdálo by se, že rozšířený životní cyklus produktů, propagace prostřednictvím sociálních sítí, rostoucí poptávka po neokoukaných způsobech a rozdílné potřeby zákazníků činí velice obtížné finální marketingové výdaje nějakým způsobem optimalizovat. Jenže vy to udělat musíte – protože šetříte každou korunu.

Rozšířený životní cyklus produktů

Pryč jsou doby, kdy byla periodicky stejná poptávka po produktu. Spotřebitelé jsou konstantně a ze všech stran bombardováni informacemi, akcemi, slevami, které se snaží urvat si alespoň trochu pozornosti v jejich hlavách. Spotřebitelé daleko více rozhodují o každé koruně, kterou vydají, možností jak ji utratit, je nepřeberně. Výsledkem pak je, že spotřebitelé tráví daleko více času vybíráním a tím pádem i na ně působí více reklamních kampaní v delším časovém horizontu.

Výzvou tedy je zaujmout spotřebitelovu pozornost častěji a efektivněji než konkurence. Důležité je vytvořit reklamní sdělení, které každého potenciálního zákazníka zaujme.

Firmy ztrácí postupně kontrolu nad celým nákupním procesem, stejně tak neví, jakou mají skutečně spotřebitelé zkušenosti se značkou. Uživatelé již nezačínají prohlížet web na hlavní stránce, častěji se přes nějaký zdroj dostanou přímo na stránku, které jim přináší relevantní informace a odtud pokračují dále. Zdrojem může být inzerce, Facebook či odkaz zaslaný e-mailem.

Pro marketéra je toto noční můrou, protože se snaží nějakým způsobem dostat sdělení ke spotřebitelům přes velké množství způsobů komunikace a navíc tak, aby došlo ke spotřebiteli právě v době, kdy se on sám rozhoduje o svých výdajích.

Propagace prostřednictvím sociálních sítí

Sociální sítě obecně jsou pro marketéry velkou výzvou. Pokud řešíme, jak nejlépe sociální sítě využit, vyvstanou tu dva problémy.

  1. Sociální média jsou obecně nová oblast, se kterou nikdo nemá dostatek zkušeností. Jakým způsobem vybrat nejefektivnější nástroje? Jaké jsou představy inzerentů o sociálních médiích? Jak je přesvědčit, aby skrze sociální média inzerovali? Jak měřit výsledek?
  2. Sociální sítě jsou proměnlivé. Rostoucí komplexnost marketingových procesů je proti tomu v rozporu. Marketéři mají stále míň a míň času k studiu nových technologií a rozhodování, které z nich mají budoucnost a zaujmou uživatele, a které jsou pouze krátkodobá záležitost.

Rostoucí poptávka po neokoukaných způsobech propagace

V prostředí, kde jsou lidé 24 hodin denně 7 dní v týdnu online, roste poptávka po nových neokoukaných způsobech propagace. Společnosti očekávají reálné, měřitelný výsledky efektivnosti svých kampaní. Už není možné spustit kampaň a čekat… Tři, šest, dvanáct měsíců, aby bylo možné říci, zda se vyplatila či ne. Marketéři musí analyzovat velké množství různorodých dat a z nich definovat ukazatele ROI (Return On Investment) na každou korunu, který utratí, s využitím těch nejlepších nástrojů měření efektivity. A ne za týden, ale v reálném čase.

Kampaň se dnes analyzuje půl hodiny po jejím zahájení, ne měsíc po jejím skončení.

Stejně tak spotřebitelé čekají rychlou reakci a nezáleží na tom, kolik hodin zrovna je. A nejen to: Čekají, že marketingová sdělení budou obsahovat přesně informace, které požadují, pomocí kanálů, které jsou jim nejpříjemnější. Pokud toto společnosti nedokážou, spotřebitelé jsou zklamaní a odchází ke konkurenci.

Rozdílné potřeby zákazníků

Obecně, marketéři řeší různé potřeby spotřebitelů na základě kanálu, kterým se spotřebiteli komunikují: e-mail, affiliate, vyhledávání, banner, reklama v sociální síti, mobilní telefony…

A bohužel cílové skupiny u jednotlivých typů kanálů reagují jinak: jinak se kliká na e-mailový newsletter a jinak na placené odkazy ve vyhledávačích („PPC“). Je těžké nějakým způsobem předvídat, který způsob je nejefektivnější a jak všechny tyto komunikační kanály dohromady působí na cílové skupiny. Ještě těžší a téměř nemožné je odhadnout reakce uživatelů na různé komunikační kanály, kterými můžete na spotřebitele působit.

Proto naše agentura nabízí řešení jako je Coremetrics, který dokáže vše podchytit, zanalyzovat – a dokonce fungovat sám bez zásahu klienta.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>