Kde jste: Hlavní stránkaMěl by mít každý nový produkt či služba vlastní Facebookovou stránku?

Měl by mít každý nový produkt či služba vlastní Facebookovou stránku?

Vydáno v blogu Facebook, Social media marketing

Zařadili jste do svého portfolia nový produkt či službu a zvažujete zda byste mu neměli založit i samostatnou facebookovou stránku? Přečtěte si, jak se rozhodnout, aby výsledek byl co nejvíce efektivní.

Slevomat oblibene - produkty na facebooku

Často se setkáváme s otázkou, zda při uvedení na trh nového produktu či služby nebo nové sekce na webu založit tomuto produktu nebo službě samostatné facebookové stránky. Podobně to má vyřešeno například Slevomat, který má pro každou sekci vlastní Facebookovou stránku.

Je to ale správné řešení i pro vás? Je to výhodnější než spravovat vše prostřednictvím jedné stránky?

Výhody samostatné stránky

 • Je zde přesně ta cílová skupina, kterou toto téma zajímá.
 • Jestliže máte příliš mnoho obsahu, který rozdělíte do ruzných facebookových stránek, vaši fanoušci nebudou mít pocit, že jsou přehlceni.

Nevýhody samostatné stránky

 • Na novou facebookovou stránku je třeba sehnat nové fanoušky. To je bohužel časově i finančně náročnější. Na vybudování nové fanouškovské základny si budete muset počkat a je dost možné, že za jednoho a toho stejného fanouška zaplatíte dvakrát prostřednictvím facebookových PPC reklam (či jiným způsobem).
 • Je možné, že vaši zákazníci budou dezorientovaní – i když se budou chtít stát vašimi fanoušky, nebudou vědět, jaký rozdíl je v tom, když budou fanoušky „jen“ vaší oficiální a původní stránky a ne i určité sekce nebo vašeho produktu či služby.
 • Pokud budete sdílet příspěvky duplicitně (= jak na stránce původní, tak i na stránce nové), někteří fanoušci zpozorují, že nová stránka sdílí to samé jako ta původní a přestanou novou stránku sledovat, nebo se vám přinejmenším rozdělí engagement – lidé kliknou na like/přidají komentář jen u jedné stránky a u druhé na stejný příspěvek už ne (a to je pro vás nevýhodné, jelikož to bude snižovat váš EdgeRank a vaše příspěvky se budou zobrazovat níže).
 • Pokud naopak budete sdílet příspěvky o novém produktu či službě jen na speciální stránce, vaši ostatní fanoušci se nemusí dozvědět o těchto novinkách, přestože by je to třeba mohlo zajímat.
 • V newsletteru a na webu budete muset odkazovat na více facebookových stránek, což bude opět matoucí.

Ve většině případů je tedy nejlepší zvolit následující:

Pokud není v této sekci příliš mnoho příspěvků, které plánujete každý den sdílet (např. pět denně), přiklonila bych se spíše k stanovisku novou stránku nezakládat.

Se založením nové stránky byste totiž museli:

 1. sbírat nové fanoušky, což je dražší,
 2. spravovat více facebookových stránek naráz, což je náročnější,
 3. odkazovat na různé facebookové stránky, což je matoucí.

Navíc když bude stránka jen jedna, může si novinek o vašem produktu či službě všimnout i člověk, který se prostě nechce stávat fanouškem nějaké nové stránky. Fanoušci tak nebudou tak dezorientovaní a vy nebudete muset spravovat a vyhodnocovat více stránek. Navíc vám vzniklý engagement bude růst jen na jedné stránce a tak se – pokud budou příspěvky zajímavé – bude více zvyšovat i váš EdgeRank.

Dle mého názoru zkrátka „čím méně, tím lépe“, jelikož je to jednodušší. :-)

Pokud opravdu nevíte jak se rozhodnout, zeptejte se vašich fanoušků – nechte je hlasovat, jestli by ocenili, kdyby vznikla nová samostatná stránka věnovaná jen novému produktu. Ale i když dopadne hlasování tak, že chtějí novou stránku, ještě jednou si to rozmyslete.

Jak tedy upozornit na novou službu či produkt?

Jinak na vznik nového produktu/služby určitě upozorněte tak, že vytvoříte výrazný příspěvek tím, že vyberete při sdílení příspěvku kategorii „významná událost“, přidáte nějakou pěknou fotografii a na vašem Timeline se to zobrazí jako důležitá událost ve vaší timeline ose. Podívejte se např, na timeline společnosti Baťa – https://www.facebook.com/Bata, kde naleznete historické milníky až do roku 1894.

Dále budete o jednotlivých produktech hovořit prostřednictvím pravidelných statusů, sdílení fotografií, odkazů atd.

V jakých případech založit novou stránku

V některých případech je však novou stránku vhodné založit – obecně lze říci, že pokud splňujete následující:

 1. máte-li tolik kvalitního obsahu, že máte pocit, že by to jednu facebookovou stránku příliš zatěžovalo,
 2. jestliže máte také v úmyslu produktu/stránce/kampani vytvořit také vlastní www stránky a emailovou adresu,
 3. v případě samostatné kampaně, kterou chcete propagovat zvlášť a potřebujete využívat všech dostupných nástrojů pod jménem této kampaně.

Jak takovou stránku propagovat

  • Stránku můžete přidat mezi oblíbené stránky (nejdříve se přihlaste jako stránka, klikněte na “to se mi líbí” jako stránka a poté v nastavení stránky, klikněte na záložku “nejoblíbenější”, klikněte na “Upravit nabídku nejoblíbenějších” a vyberte stránky, které se mají zobrazovat vždy na vašem timeline profilu).

 • Odkazy a sociální pluginy ze stránek věnovaných produktu/službě.
 • PPC, virální či jiné kampaně.

Přečtěte si o dalších možnostech propagace vaší stránky.

Co když jsem na začátku a rozhoduji se, zda mám raději založit stránku věnovanou firmě nebo produktům/službám?

Z názvu “sociální sítě” či “sociální média” je patrné, že jsou určeny lidem a pro lidi. Proto se vždy rozhodněte prezentovat především to, co je blízké lidem, to podle čeho vás vždy poznají.

Doporučujeme na začátku vytvořit komunikační strategii, ze kterého bude jasné, jakým způsobem a co přesně chcete propagovat. Až se na tomto ustanovíte, zeptejte se sami sebe, zda je vhodné vytvářet více stránek nebo postačí jedna.

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail
Odebírejte newsletter:

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>